دهانشویه زینک
30 اکتبر

دهانشویه زینک محصولی موثر بر کاهش بوی دهان

دهانشویه زینک چه منافعی دارد؟

دهانشویه زینک با کاهش تعداد باکتری های دهان و خنثی سازی ترکیبات بد بوی ناشی از آنها، در حفظ سلامت دهان و کاهش بوی دهان نقش اساسی دارد. زینک منافع زیادی برای بدن انسان دارد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره می شود.

فلز روی یکی از عناصر پر کاربرد در زندگی انسان است.  گفته می شود یک دانشمند آلمانی سوییسی، کلمه zinke (به معنای چنگک، دندان) را برای این فلز برگزید. نمک‌ها و آلیاژهای متفاوتی از این فلز مورداستفاده قرار می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:  

  • گلوکونات روی در قرصهای مکمل‌ غذایی
  • سیترات گلوکونات و کلرید روی در دهانشویه و خمیردندان
  •  پیریتیون روی درشامپوهای ضد شوره سر
  • سولفات روی برای ساخت عقربه‌های شب نمای ساعت
  • اکسید روی در پمادهای سوختگی

 فلز زینک در رشد و نمو بدن انسان نقش مهمی به عهده دارد. کمبود روی در کودکان باعث تأخیر رشد و بلوغ جنسی، حساسیت به عفونت و اسهال می‌شود. همچنین آنزیم‌های زیادی در بدن انسان با همکاری فلز روی وظایف خود را انجام می‌دهند. یکی دیگر از کاربردهای زینک در گالوانیزاسیون است. در این فرایند روکشی از فلز روی بر روی صفحات  آهنی می‌کشند تا مقاومت آن‌ها در برابر خوردگی زیاد شود.

پیشینه استفاده از زینک

ایرانیان از دوهزار سال پیش از میلاد مسیح، آلیاژ برنج -که مخلوطی از مس و روی است- را به کار می‌بردند.

کاربرد دهانشویه زینک در خنثی سازی بوی دهان

در محصولات بهداشتی دهان و دندان برای کاهش ترکیبات بد بوی محیط دهان، از نمک های زینک استفاده می‌شود. گاز های فرار گوگرددار بیشترین نقش را در ایجاد بوی دهان دارند. فلز روی با میل ترکیبی زیاد، باعث خنثی شدن این ترکیبات می‌شود. روند خنثی شدن کاملاً  آنی و لحظه‌ای است به گونه‌ای که اگر غلظت گاز های فرار گوگرددار را پس از استفاده از دهانشویه های دارای زینک، با اورال کروما اندازه‌گیری کنیم، میزان این گازها به شدت کاهش می‌یابد. در چنین شرایطی بینی انسان قادر به درک این گازها نیست واندازه این گازها به زیر آستانه تشخیص (Cognitive Threshold) انسان می‌رسد.

تصویر زیر مربوط است به یکی از بیماران مراجعه کننده به کلینیک اختصاصی بوی دهان در اصفهان. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، میزان گاز های فرار گوگرددار، بیش از حد نرمال است. غلظت گاز CH3SH، H2S و CH3SCH3 به ترتیب 411، 288 و 89 ppb است.

که پس از چند دقیقه از غرغره با دهانشویه زینک میزان گاز های فرار گوگرددار به صفر رسیده است. دهانشویه ای که برای این بیماراستفاده شد، دهانشویه پایادنتال بود.

اگر این اندازه‌گیری را برای دهانشویه های فاقد نمک های زینک انجام دهیم چنین نتیجه درخشانی حاصل نمی‌شود. چنانچه این اندازه‌گیری را با سایر محصولات دارای نمک های روی مانند خمیردندان و آدامس انجام دهیم همین نتیجه حاصل می‌شود. پایداری این نتیجه ساعت‌ها به طول می‌انجامد و به همین دلیل نیاز به استفاده مجدد از دهانشویه از 8 تا 48 ساعت به تعویق می‌افتد.

تاکید می شود استفاده از هیچ دهانشویه ای نمی‌تواند جایگزین مسواک و خمیردندان شود.

  از مقاله روبرو  برای تهیه این نوشته استفاده شده است.       ⇐                                              zinc 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها