خواص خمیردندان
1 جولای

خواص خمیردندان به قدری مهم هستند که نمی توانید از آنها صرف نظر کنید

خواص خمیردندان متعدد و گوناگون است و به همین خاطر اکیداً توصیه می شود که همراه با مسواک مصرف گردد مگر اینکه فرد استفاده کننده نتواند مانع از بلع آن گردد. در این مقاله درباره 5 مورد از خواص خمیردندان ها به اختصار توضیحاتی ملاحظه می فرمایید.

1- طراوت و تازگی دهان

به دلیل ترکیبات خنک کننده مانند منتول، خمیردندان باعث طراوت و شادابی دهان می شود.

2- خنثی سازی بوی دهان و خوشبو کردن دهان

باید بین خوشبوکردن دهان و خنثی سازی بوی بد دهان فرق قایل باشیم. به این معنی که گاه یک عاملی ممکن است بتواند دهان را خوشبو کند اما نتواند بوی بد قبلی را خنثی کند. به بیان دیگر نهایت هنر آن، پوشاندن بوی بد با یک بوی خوب است و بیشتر خمیردندانها این کار را میکنند. تا زمانی که بوی خوش وجود دارد بینی انسان گول می خورد و فکر می کند دیگر بوی بد وجود ندارد. مثال دیگر در این باره استفاده از اسپری های بدن هستند که بدبو ترین بوی عرق را برای دقایقی می پوشانند اما بعد از ازبین رفتن بوی خوش اسپری مجدداً بوی بد ظاهر می شود.

اما جدیداً خمیردندانهایی آمده است که علاوه بر خوشبو و تازه کردن دهان بوی بد قبلی را هم خنثی می کنند . این ها دارای ترکیبات اکسید کننده ای هستند که ترکیبات بد بو را در لحظه خنثی می کنند. ماده موثره این خمیردندان ها عمدتاً ترکیبات روی است. املاح روی با حمله به ترکیبات گوگرددار آنها را اکسید کرده به ترکیبات بدون بو تبدیل می کنند. همچنین خمیردندان هایی که اکسیژن آزاد می کنند مانند املاح روی عمل کرده، ترکیبات بد بوی گوگرددار را خنثی می کنند. 

3- خاصیت سفیدکنندگی

بعضی عوامل مانند اکسیژن آزاد در طولانی مدت می تواند به سفید تر شدن دندانها کمک کند. اکسیژن آزاد باعث تجزیه ترکیبات رسوب کرده بر روی دندان ها می شود و به این ترتیب بعد از چند هفته دندان ها سفیدتر به نظر می آید.

4- خاصیت ضد حساسیت دندان

بعضی از خمیر دندانها با دارا بودن ترکیباتی نظیر پتاسیم نیترات حساسیت دندانها موقع خوردن شیرینی جات غلیظ مثل مربا و عسل را برطرف می کنند.

5- خاصیت ضد جرم

ترکیباتی نظیر املاح روی و پیروفسفات در کاهش تجمع مواد معدنی و تشکیل جرم دندان موثر هستند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها