خلال دندان
24 آگوست

خلال دندان باعث زیاد شدن فاصله دندان ها می شود

خلال دندان محبوب ترین وسیله ای است که مردم برای خارج کردن باقیمانده های مواد غذایی از بین دندانهایشان استفاده می کنند. این وسیله اگرچه راحت استفاده می شود اما مضراتی دارد که حتماً باید مورد توجه قرار گیرد.

فاصله بین دندانی جایگاه رشد میکربها

در بعضی افراد که بین دندان هایشان فاصله ( دیاستم ) وجود دارد موقع جویدن غذا مخصوصاً انواع سفت مانند گوشت، قطعاتی از مواد غذایی بین دندان ها گیر می کند و فرد مجبور می شود به هر طریق ممکن آن را خارج کند تا از درد غیر قابل تحمل نجات یابد. البته بعضی از این فواصل بین دندانی اینقدر بزرگ نیستند که فرد را مجبور کند ناحیه را تمیز کند و این ذرات غذایی در محل باقی می مانند.

بر روی این ذرات، باکتری های دهان تجمع می یابند و با تجزیه تر کیبات موجود در آن ها مخصوصاً پروتئین ها باعث بدبویی دهان می شوند.بوی بد این ناحیه را می توان با بو کردن نخ دندان خارج شده از این ناحیه متوجه شویم.
فاصله بین دندان ها بر اثر فشار های مکرر به لثه می تواند بزرگتر شود و اگر به قدری کوچک است که امروز یک خلال دندان بین دندان ها فرو می رود، سال آینده خلالی به مراتب قطورتر از بین آنها رد می شود. به بیان دیگر لثه دچار تحلیل شده، فاصله بین دندانی بزگتر می شود.

ساخت اولین خلال دندان به کشور آمریکا بر می گردد که از چوب درختی به نام توس، خلال دندان می ساختند. بعدها خلال دندان های پلاستیکی هم مرسوم شد و برای طبقه اشراف آمریکا خلال دندانهای فلزی تزیین شده با جواهرات ریز ساخته شد. هم اکنون نیز بر روی میز رستوران ها و فست فودها خلال دندان دیده می شود.

نکاتی درباره خلال دندان

  1. بعضی از این فاصله های دندانی که حدود یک میلیمتر هستند را با ترمیم یکی از دندان ها می توان بست. بنابر این در اولین مرحله به دندانپزشکی مراجعه کنید تا اگر قابل درمان هستند هرچه زودتر درمان شوند.
  2. برای تمیز کردن بین دندان ها از خلال دندان، چوب کبریت سوزن ته گرد، و سوزن خیاطی استفاده نکنید. خصلت لثه این است که بر اثر فشارهای مکرر روزانه به مرور تحلیل می رود که تحلیل لثه باعث بازتر شدن فاصله دندانی و بزرگتر شدن مشکل می شود.
  3. استفاده از خلال دندان به سایش سطح عاج و پوشش ریشه دندان (سمان) منجر می شود که مشکل جدیدی برای خود دندان ایجاد می کند.
  4. بهترین وسیله برای تمیز کردن بین دندان ها نخ دندان است چون ضرباتی که به لثه وارد می کند در حد تحمل لثه است.

منبعی برای مطالعه بیشتر : mouthhealthy.org

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها