21 آوریل

خمیردندان از چه ترکیباتی تشکیل شده است؟

خمیردندان وظیفه مهمی در تامین بهداشت دهان و دندان بر عهده دارد چون مسواک به تنهایی نمی تواند دندانها را خوب تمیز کند. این محصول به همراه مسواک و نخ دندان به شما کمک می کند تا خرده های مواد غذایی و همچنین پلاک دندانی را از روی دندان ها و لثه ها پاک کنید. خمیردندان ممکن است به صورت ژل خمیر یا پودر به بازار عرضه شود.

ترکیبات مشترک خمیردندان ها

اگرچه ترکیبات هر خمیردندان ممکن است با سایر خمیردندان‌ها کمی متفاوت باشد اما تمام خمیر دندان ها در چند مورد زیر مشترک هستند :

  • مواد ساینده ملایم : اگرچه وظیفه اصلی پاک کردن دندان ها بر عهده مسواک است، خمیر دندان به حذف خرده های مواد غذایی و لکه های موجود بر روی دندان ها کمک می کند.
  • مرطوب کننده : این ترکیبات از خشک شدن خمیردندان جلو گیری می کند.
  • طعم دهنده : این ترکیبات باعث خوشمزه تر شدن محصول می‌شوند. مزه شیرین و حس خنکی دهان از جمله محسناتی است که این ترکیبات ایجاد میکنند تا استفاده از خمیر دندان دل پذیرتر باشد. توجه کنید که چون مزه شیرینی به دلیل شیرین کننده های غیر قندی ایجاد می شود باعث افزایش پوسیدگی دندان‌ها نمی‌شود. طعم مناسب خمیردندان عامل مهمی در پذیرش مردم و فروش محصول به شمار می رود.
  • عوامل غلیظ کننده : این عوامل باعث یکدستی و ماندگاری فرمولاسیون خمیردندان می شود.
  • ترکیبات پاک کننده (دترجنت ها) : خاصیت کف کنندگی خمیر دندان به دلیل این ترکیبات است. ترکیبات پاک کننده در حذف باکتری ها از روی سطوح دندانی و لثه ها کمک می کنند همچنین باعث گسترش خواص خمیر دندان به تمام نقاط دهان و دندان ها می شود.

نکته : مهم این است که اگرچه خمیردندان‌ها ترکیبات پایه یکسانی دارند اما خمیردندان ها مشابه هم نیستند. علاوه بر ترکیباتی که در بالا ذکر شد ترکیبات دیگری نیز ممکن است به خمیردندان‌ها اضافه شود تا از خواص مفید آن ها بهره مند شویم. این ترکیبات ممکن است شیمیایی و یا گیاهی باشند.

4 نکته مهم در انتخاب خمیر دندان

در انتخاب خمیر دندان 4 نکته زیر را در ذهن داشته باشید

  • پیشگیری از پوسیدگی دندان : فلوراید ترکیبی طبیعی است که علاوه بر استحکام دندانها باعث جلوگیری از پوسیدگی آنها می شود. تمام خمیر دندان ها دارای فلوراید نیستند. اطمینان حاصل کنید خمیردندانی که می خرید حتما دارای فلوراید باشد.
  • پلاک دندانی و ژنژویت : برخی از خمیر دندان ها دارای ترکیباتی هستند که از تشکیل پلاک دندانی و ژنژویت (التهاب اولیه لثه) جلوگیری می کنند .
  • سفید کنندگی دندان : اگر مایلید دندانهایتان بدرخشند از خمیر دندان های سفید کننده استفاده کنید چون دارای ترکیباتی هستند که لکه های موجود بر روی سطوح دندانی را نسبت به سایر خمیردندان ها بهتر پاک می کنند.
  • رفع حساسیت دندان : اگر دندان های شما نسبت به شیرینی و یا ترشیجات حساس و دردناک هستند باید از خمیر دندان هایی که رفع حساسیت می کنند استفاده کنید. ترکیباتی مانند نیترات پتاسیم به کاهش حساسیت دندان ها کمک می کند.

منبعی برای مطالعه بیشتر: mouthhealthy

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها