26 ژوئن

با بوی دهان در ماه رمضان چه کنیم؟(۱۰)- تمیزی و تقویت دندانها با خمیر دندان

خمیر دندان همراه همیشگی مسواک تلقی می شود و همگان می دانند که مکمل خوبی برای مسواک است. وظایف متعددی دارد که تمیزی و استحکام دندانها مهمترین آنها محسوب می شود.

مگر مسواک دندانها را تمیز نمی کند که به خمیر دندان نیاز داشته باشیم؟

اگرچه مسواک دندان ها را تمیز می کند اما برای بیشتر تمیز شدن دندان ها به خمیر دندان نیاز داریم. در بعضی مواقع دیده شده حتی بعد از استفاده از مسواک و خمیردندان ، دندان ها کاملاً تمیز نمی شوند. در این موارد اشکال در مسواک و خمیردندان نیست بلکه در روش ، دفعات و مدت زمان مسواک زدن است.

وظایف مهم خمیردندان

۱- کمک به تمیز شدن دندانها

در فرمولاسیون خمیردندان مواد ساینده ای وجود دارد که در تمیز کردن دندانها به مسواک کمک می کنند. البته باید در نظر داشت که این مواد ساینده خواه ناخواه با سطح لثه تماس می یابند و اثرات مسواک در تحلیل لثه و سایش طوق دندانها را تشدید می کنند. بنابر این افرادی که به تحلیل لثه و یا سایش طوق دندان ها مبتلا هستند باید از خمیردندان هایی که خاصیت سایندگی کمتری دارند استفاده کنند.

خمیر دندان
استحکام دندانها با استفاده از خمیردندان دارای فلوراید

۲- تقویت دندانها

خمیردندان به دلیل ماده فلوراید به کاهش پوسیدگی و استحکام دندانها کمک می کند. آثار ضد پوسیدگی فلوراید سالها است که اثبات شده ودر آن شکی نیست.

فلوراید چگونه باعث کاهش پوسیدگی می شود؟

تئوری های مختلفی پیشنهاد شده است اما به طور خلاصه می توان گفت اسید های تولید شده توسط باکتریها باعث کنده شدن یون های سطحی مینا و عاج دندان می شود که اگر این روند ادامه یابد تخریب مینا یا عاج به قدری پیشرفت می کند که باعث فروریزی ساختار بلوری مینا و عاج شده، در دیواره دندان حفره ایجاد می شود. در صورت ایجاد حفره حتما باید دندان ترمیم شود.

اما اگر در مراحل اولیه که هنوز حفره ای وجود ندارد یونهای فلوراید در اطراف دندان قرار بگیرند می توانند جذب مینا و عاج شده، جایگزین یون های کنده شده مخصوصاً کلسیم شوند. جالب این است که در بلورهایی که فلوراید وارد ساختمان آن شده است، استحکام مینا و عاج بیشتر از مینا و عاج سالم است ، به همین خاطر ترمیم دیواره هایی که چنین خصلتی دارند اصلاً لازم نیست.

منبعی برای مطالعه بیشتر: www.mouthhealthy.org
دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها