مسواک کردن
21 می

پرسش و پاسخ مسواک کردن : اطلاعات تان را بیازمایید

مسواک کردن دندانها پایه و اساس بهداشت دهان و دندانها است. اگر به درستی از مسواک نگهداری و استفاده نکنید از تمام منافع آن بهره مند نخواهید شد. در این مقاله با 7 سوال مهم در این خصوص آشنا خواهید شد.

با تماس موهای مسواک با دندانها میکرب های دهان به موهای مسواک منتقل می شوند و حتی پس از شستشو از روی آن ها پاک نمی شوند و به زندگی خود ادامه می دهند. رطوبت شرایط رشد میکربها را بهبود می بخشد بنابر این مسواک را در محل خشک نگهداری کنید.
از قراردادن مسواک در حمام و توالت خودداری کنید. حمام به دلیل مرطوب بودن نامناسب است و توالت به دلیل آلوده بودن هوای آن نا مطبوب است. هر بار که سیفون کشیده می شود حجم زیادی از میکرب ها در هوای توالت پراکنده می شود و می تواند باعث آلودگی مسواک شود. همانطور که قاشق و چنگال را کسی در توالت نگهداری نمی‌کند نگهداری مسواک در توالت بی‌ معنا است.
بهترین جا مسواکی یک لیوان معمولی است که دسته مسواک درون آن قرار داده می‌شود سر مسواک در مجاورت هوای آزاد قرار می‌گیرد تا کاملاً خشک شود. البته در بازار محافظ سر مسواک هم وجود دارد که پس از استفاده از مسواک آن را بر روی سر مسواک قرار می دهند تا میکربهای محیطی بر روی موهای مسواک قرار نگیرد.
یکی از دفعات مسواک زدن حتماً باید شب قبل از خواب باشد. در خلال خواب به دلیل عدم فعالیت دهانی و خشکی دهان فعالیت باکتریها تشدید می‌شود. بنابراین بهتر است قبل از خواب با انجام مسواک زدن تعداد آنها را به حداقل برسانیم و ضررهای آنها را کم کنیم. بعضی افراد عادت دارند صبح ها قبل از صبحانه مسواک بزنند که چون پس از صرف صبحانه باکتری ها بر روی دندانها رشد می یابند کارایی زیادی ندارد. به این افراد توصیه می‌کنیم بعد از صرف صبحانه این کار را انجام دهند تا از رشد باکتری‌ها پس از صرف صبحانه ممانعت به عمل آید.
مسواک کردن افراطی تحلیل ‌لثه و استخوان به دنبال دارد که باعث کاهش طول عمر دندان‌ها می‌شود. وقتی لثه‌ تحلیل پیدا کرد، شرایط برای ساییده شدن سطح ریشه دندان فراهم می‌شود. بعلاوه، غذاها و میوه جات اسیدی و همچنین خوراکیهای بسیار شیرین مانند عسل و گز باعث تحریک و ایجاد درد در دندانها می شوند.
بعد از مسواک زدن، یک قرص آشکار کننده پلاک دندانی را طبق دستور کارخانه سازنده حل کرده، و با آن دهانشویه می‌کنیم. درصورتی‌که خوب مسواک نزده باشیم پلاک های باکتری باقیمانده بر روی دندانها رنگ‌آمیزی می‌شوند و ما می‌توانیم آن‌ها را ببینیم.
بعد از هر بار مسواک کردن، مسواک را می‌توان در دستگاه ضدعفونی‌کننده و یا محلول ضد عفونی کننده قرار داد. اگر هیچ یک را در دسترس ندارید مقداری از دهانشویه ضد باکتری مانند دهانشویه پایادنتال را در یک استکان بریزید و سر مسواک را برای مدت چند دقیقه در آن قرار دهید.
مسواک برقی اصولاً مسواک برقی برای کسانی ساخته شد که مهارت عضلانی مناسبی ندارند مانند افراد حادثه دیده و معلولین. اما به‌مرور زمان استفاده از این نوع مسواک گسترش پیدا کرد و افراد عادی هم از آن استفاده کردند. جدیداً برای تشویق کودکان و حتی بزرگسالانی که حال و حوصله مسواک کردن ندارند مسواک برقی توصیه می‌شود. یکی از محاسن مسواک برقی تایمر آن است که وقتی بر روی دو دقیقه تنظیم می‌شود راهنمای خوبی برای شخص می‌باشد. با همه محاسنی که مسواک برقی دارد توصیه نمی‌شود که همه افراد مسواک های دستی را کنار بگذارند. قیمت گران این مسواک ها هزینه زیادی بر دوش اقتصاد خانواده تحمیل می‌کند.
در نواحی بین دندانی که فاصله ای بین دو دندان نیست، استفاده از نخ دندان و واترجت دندانی کافی است و در نواحی دیگری که فاصله بین دو دندان بیشتر است استفاده از واترجت دندانی و مسواک بین دندانی توصیه می‌شود. هر گونه اعمال فشار عمدی با مو‌های مسواک باعث تحلیل لثه و بزرگ تر شدن فواصل بین دندانی می‌شود .
  فرو بردن هر جسمی سفتی به داخل فضای بین دندانی احتمال تحلیل ‌لثه و مشکلات جانبی آن را افزایش می دهد. روش استاندارد تمیز کردن فواصل بین دندانی را در سایر مقالات بیابید.

منبعی برای مطالعه بیشتر : payadental.org

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها