مسواک
3 ژانویه

مسواک خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟؟

ویژگی های مسواک

مسواک رایج ترین وسیله ای است که در کنترل و کاهش پوسیدگی دندان به ما کمک می کند. در بازار مسواکهایی با رنگ اندازه و طراحی های متنوع وجود دارد. سوال این است که در این بازار متنوع معیار انتخاب مس واک خوب چیست؟ در زیر مطلب کوتاهی در این باره تقدیم می گردد.

۱) ویژگی های دسته

دسته مسواک باید به راحتی در دست گرفته شود و از موادی ساخته شده باشد که برای بدن بی ضرر باشد. دسته باید دارای شیارهایی باشد که مانع از سر خوردن دست از روی آن شود و همچنین عضلات دست را خسته نکند. زاویه بین دسته و سر باید به گونه ای باشد که مسواک زدن را تسهیل کند.


۲) ویژگی های سر مسواک

موهای مسواک معمولاً نایلونی یا سیلیکونی هستند که معمولا جنس نایلونی آن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. نوک موهای مسواک معمولا گرد و کروی ساخته می شود و قطر و طول هر یک از آن ها طوری انتخاب می شود که سه نوع متوسط، نرم، و خیلی نرم در اختیار کاربران قرار گیرد.

موها طوری ساخته می شود که معمولا پس از 1 تا 2 ماه قابلیت ارتجاعی و حالت قائم خود را از دست داده به یک طرف خم می شوند که در نتیجه قابلیت تمیز کردن دندان ها را از دست می دهند و باید تعویض شوند. البته دلیل دیگر تعویض مسواک این است که به مرور میکربهای دهان و هوا بر روی موها تجمع و رشد می یابند و باید آن را تعویض کرد.

مجموعه مو های مسواک را معمولا با هم موازی می سازند اما بعضی تولید کنندگان، موها را در چند دسته به گونه ای می سازند که بین این دستجات زاویه وجود داشته باشد و دلیل آن را بهبود قدرت تمیز کنندگی ذکر می کنند. توجه به این نکته لازم است که چنین مسواک هایی با وارد کردن تروما (ضربه) باعث تحلیل لثه می شوند.

تحلیل لثه مخصوصا درسنین بالای ۴۰ سال اهمیت دارد و دندانپزشکان توصیه می کنند که این افراد از انواعی استفاده کنند که چنین ضرباتی به لثه وارد نمی کنند.

زبان پاک کن

در دسته یا سر بعضی از مسواکها قسمتی به نام زبان پاک کن وجود دارد که با آن می توان جرم روی زبان را پاک کرد. روی زبان یکی از نواحی تجمع و رشد باکتری ها است که با تمیز کردن آن، تعداد باکتری های دهان به شدت کاهش یافته، مشکلات دهانی نظیر پوسیدگی دندان و بوی دهان کاهش می یابد. این عمل باعث کم شدن مزه بد دهان و احساس سبکی و تازگی در دهان می شود.

منبعی برای مطالعه بیشتر : payadental.org

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها