5 آگوست

با بوی دهان در ماه رمضان چه کنیم؟ (18)- پرسش و پاسخ لوزه ها

لوزه ها دو توده در انتهای دهان هستند که در سیستم دفاعی بدن و همچنین در تصفیه هوای ورودی به ریه ها نقش دارند. اندازه لوزه در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی افراد به قدری کوچک است که موقع معاینه از ایشان پرسش می شود که آیا جراحی لوزه کرده ای؟ اما در بعضی دیگر به قدری بزرگ است که به نظر میرسد که باعث تنگی نفس فرد می شود. معمولاً بر روی سطح لوزه حفرات کوچک تا بزرگی وجود دارد که محل تجمع باکتریها و حتی ذرات ریز مواد غذایی است. اگر بر روی لوزه انگشت بکشید و بو کنید متوجه بد بویی آنها می شوید. لوزه می تواند در تشدید بوی دهان نقش داشته باشد

لوزه ها بخشی از سطح دهان و حلق را تشکیل می دهند و آشیانه دنجی برای میکرب ها محسوب می شوند و اتفاقاً چون دسترسی ما به آن نواحی محدود است و باعث تهوع می شود تمیزکاری بر روی آنها صورت نمیگیرد. همانطور که ذکر شد بر روی سطح لوزه ها حفراتی وجود دارد به نام کریپت که باعث افزایش سطح لوزه ها می شود و همچنین محل مناسبی برای شکل گیری سنگ لوزه (Tonsilolith) است.
سنگ لوزه ها حفرات موجود بر روی لوزه ها محل مناسبی برای تجمع باکتری های زنده و مرده، سلول های کنده شده از سطح مخاط دهان، ذرات بسیار ریز مواد غذایی و املاح موجود در بزاق است که به مرور به توده سفید رنگ بدبویی تبدیل میشود که قوام نرم داشته به راحتی بین دو انگشت له می شود که اصطلاحاً آن را سنگ لوزه می نامند.
حدود 10% از بیماران مراجعه کننده به کلینیک درمان بوی دهان را افرادی تشکیل می‌دهند که در کودکی به دلیلی غیر از بوی دهان و یا در بزرگسالی به دلیل بوی دهان لوزه هایشان را به روش جراحی خارج کرده اند. اگر جراحی لوزه باعث کاهش بوی دهان می‌شد این افراد برای رفع بوی دهان به کلینیک مراجعه نمی‌کردند. دندانپزشک این کلینیک می گوید: "ما معتقدیم که جراحی لوزه صرفاً به دلیل رفع بوی دهان یک درمان غلط است و رضایت بیمار جلب نمی‌شود."
حقیقتاً جلوی تشکیل سنگ لوزه را نمی‌توان گرفت اما وقتی تشکیل داد می‌توان با دم یک قاشق کاملاً گرد، به راحتی اجسام سفید را از درون حفرات لوزه درآورد. تاکید می شود از وسیله نوک‌تیز دیگری به این منظور استفاده نشود چون خطرناک است.
چند سال پیش یک پزشک اسرائیلی به نام دکتر فینکلشتاین با انتشار مقاله‌ای ادعا کرد که به روش جراحی توانسته حفرات لوزه ها را حذف کند و در نتیجه بوی دهان را به ‌شدت کاهش دهد. البته ما در خصوص سرنوشت این بیماران و اینکه بوی دهان دوباره بازگشت نکرده باشد هیچ اطلاعی در دست نداریم اما اگر این ادعا صحیح باشد به نظر می‌رسد که با توجه به هزینه درمان لیزری عاقلانه‌ای این است که لوزه ها کاملاً برداشته شود با اینکه فقط حفرات روی آن حذف گردد.
این سوال را بهتر است خودشان جواب دهند ، اما چون ادعا می کنند با لیزر درمان لثه انجام می دهند و از طریق درمان لثه بوی دهان را رفع می کنند، اگر بوی دهان شما به دلیل بیماری لثه ایجاد شده باشد صحت دارد و چنین درمانی باعث کاهش بوی دهان خواهد شد. لازم به ذکر است که بیماری های لثه روش های درمانی متعددی دارند که لیزردرمانی یکی از آنها است و شاید با سایر روشها نیز به نتیجه یکسانی برسید.

منبعی برای مطالعه بیشتر : mahyaranco.com

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها