جرم زبان را با زبان پاک کن تمیز کنید
2 آگوست

زبان پاک کن : اطلاعات تان را درباره زبان پاک کن بیازمایید؟

زبان پاک کن وسیله تمیز کردن روی زبان است و استفاده از آن به عنوان مکمل مسواک ، خمیردندان و نخ دندان توصیه می شود. این وسیله علاوه بر کاهش بوی دهان به رفع بد مزگی دهان نیز کمک می کند.

بافت سطح زبان کاملاً یکدست نیست و آن را به دو بخش جلویی و عقبی می توان تقسیم کرد. بخش جلوی آن تقریباً یکدست است مانند عکس زبان که در بالا دیده می شوند. اما در بخش عقبی زبان برجستگی های جزیره ای بر روی زبان دیده می شود. زبان پاک کن در بخش جلویی که بدون برجستگی های جزیره ای است کاربرد دارد و مسواک زبان در هر دو بخش کارساز است. برجستگی های جزیره ای که ذکر شد بسیار ظریف هستند و امکان تخریب و زخمی شدن آن ها وجود دارد لذا این بخش را با مسواک زبان باید تمیز کرد و از کاربرد زبان پاک کن باید پرهیز کرد.
از قاشق چای خوری به جای زبان پاک کن و از مسواک کودکانه نرم و فوق نرم به جای مسواک زبان می توان استفاده کرد. البته استفاده از این موارد نمی تواند جایگزین مناسبی باشد چون شکل ظاهری زبان پاک کن و مسواک زبان با توجه به آناتومی و شکل ظاهری زبان طراحی می شوند لذا موارد جایگزین، کارایی ۱۰۰ درصدی ندارند.
روزانه یکبار کافی است چون افراط در تمیزکردن روی زبان ممکن است به جوانه های چشایی زبان صدمه بزند و باعث تغییر حس چشایی شود. طراحان زبان پاک کن و مسواک زبان معمولاً دفعات تمیزکاری روزانه زبان را تعیین می کنند. ایشان با انجام تست های فراوان به مناسب ترین روش استفاده دست می یابند.
این سوالی است که طراحان وسیله باید پاسخ دهند اما معمولاً بین ۱۰ تا ۲۰ مرتبه که بر روی زبان کشیده شود کافی است. خود فرد هم متوجه می شود که فشار زبان پاک کن و یا مسواک زبان در چه شرایطی کمترین مشکل را برای زبان ایجاد می کند.
روبروی آینه بایستید و زبان را بیرون بیاورید و نوک زبان را با انگشت نگه دارید تا حالت تهوع کمتری ایجاد شود. روی زبان را از عقب به جلو تمیز کنید و مقداری از جرم زبان که هر بار بر روی زبان پاک کن جمع می شود را با دستمال کاغذی پاک کنید تا کارایی آن افزایش یابد. نکته قابل توجه این است که فشار اعمال شده بر روی زبان پاک کن و مسواک زبان نباید به اندازه ای باشد که باعث خونریزی از زبان و یا زخمی شدن آن شود. خونریزی از زبان و یا زخمی شدن زبان نه تنها باعث کم شدن بوی دهان نمی شود بلکه باعث افزایش آن می گردد. تمیزکردن و شستشوی مسواک زبان و زبان پاک کن الزامی است چون میکربها بر روی آن می توانند رشد کنند. استفاده مشترک از زبان پاک کن ممنوع است و هر فردی باید از لوازم خودش استفاده کند.
بله برای نواحی جلویی از زبان پاک کن و برای نواحی عقبی از مسواک روی زبان استفاده کنید.
تجربه ما در حدود ۶۰۰ بیمار نشان می دهد که حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افراد این مشکل را دارند که پیشنهاد ما به ایشان این بوده است که اگر معده پر نباشد تهوع کمتر است و ترفند دیگر این است که نوک زبان را با دو انگشت دست بگیرید و کمی با فشار به بیرون بکشید این مانور از تهوع کم می کند.
موقعی که از مسواک نرم و یا مسواک زبان استفاده می کنید موهای مسواک را به محلول دهانشویه آغشته کنید تا به دو روش کارایی افزایش یابد. موهای مسواک سبب میشود محلول دهانشویه به عمق فرورفتگی های روی زبان تزریق شود که باعث ضد عفونی و خنثی سازی بهتر زبان می شود و از طرف دیگر ترکیبات شوینده (دترجنت) دهانشویه باعث میشود جرم زبان راحت تر از سطح زبان جدا شود و به این دلیل تمیزکاری زبان کارآمدتر و سریعتر می شود.

منبعی برای مطالع بیشتر: mahyaranco.com

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها