27 جولای

زبان و بوی دهان با یکدیگر رابطه علت و معلولی دارند

زبان و بوی دهان رابطه ای مستقیم دارند به طوری که باتمیز کردن روی زبان از باکتریها و ترکیبات بد بوی آنها بوی بد دهان کاهش می یابد. رابطه زبان و بوی دهان موضوع پژوهش های دانشگاهی متعددی بوده است که در اکثریت قریب به اتفاق آنها زبان و بوی دهان را مرتبط یافته اند.

آیا تا به حال در باره زبان فکر کرده اید؟

سطح روی زبان یکدست صاف نیست و برجستگی های بسیار کوچکی بر روی آن دیده می شود. در عکس زیر ناصافی و برجستگی های فراوان سطح فوقانی زبان را مشاهده می کنید. در بین برجستگی ها فرورفتگی های فراوانی وجود دارد که باعث شده است سطح تشکیل دهنده زبان بسیار بیشتر از اندازه ای باشد که با چشم دیده می شود. بر روی این سطح وسیع میکروارگانیسم های دهان از جمله باکتریها رشد و تکثیر می یابند.

زبان و بوی دهان
عکس جوانه های چشایی روی زبان که با میکرسکوپ الکترونی و با رنگ آمیزی اختصاصی تهیه شده است.

باکتری های دهان با تجزیه پروتئین هایی که در رژیم غذایی ما وجود دارد انرژی لازم برای ادامه حیات را به دست می آورند. بخشی از ترکیبات حاصل از این فرآیند به دلیل دارا بودن گوگرد و ازت  ذاتاً بد بو هستند و هنگامی که به صورت بخار در می آیند باعث بد بو شدن دهان می شوند. به همین دلیل پاک کردن روی زبان نقش مهمی در کاهش باکتری های دهان و در نتیجه بوی دهان دارد.

آیا میتوان تمام باکتری های روی زبان را تمیز کرد؟

مسلماً پاسخ منفی است اما با ترفند هایی می توان تعداد باکتری ها را به حد اقل رساند. ولی کاهش تعداد باکتری ها به تنهایی کافی نیست و باید ترکیبات بد بوی تولید شده توسط باکتری ها نیز خنثی شوند. تعداد باکتری ها را با ترکیبات آنتی باکتریال نظیر املاح زینک (روی) و هیدروژن پراکساید (آب اکسیژنه) می توان کاهش داد.

البته این مواد توانایی خنثی سازی ترکیبات بد بوی حاصل از فعالیت باکتری ها را نیز دارا هستند. ترکیبات بد بو به ترکیباتی تبدیل می شوند که بد بو نبوده باعث ایجاد بوی بد دهان نمی شوند.

از زاویه دیگری نیز می توان تمیز کردن زبان را بررسی کرد. وقتی بار میکربی دهان از طریق پاک کردن روی زبان و کاربرد ترکیبات آنتی باکتریال کاهش می یابد، کلیه بیماری های با منشا باکتریها کاهش می یابد.

پوسیدگی دندان و بیماری لثه از جمله این بیماری ها است که با کاهش بار میکربی دهان این مشکلات نیز مهار می شوند. به عبارت دیگر پاک کردن زبان نه تنها بوی دهان بلکه کلیه مشکلات ناشی از باکتری های دهان را کاهش می دهد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها