دندان قروچه
21 سپتامبر

دندان قروچه و فشاردادن دندانها به یکدیگر در خواب و بیداری

دندان قروچه و فشار دادن دندان ها به یکدیگر در شب را اصطلاحاً براکسیسم می نامند. این بیماری در بسیاری از افراد در بعضی مواقع ایجاد می شود. شدت و مدت زمان این مشکل بر اساس شرایط فردی ممکن است متفاوت باشد. آنچه که لازم است بدانید را به طور خلاصه در اینجا مطالعه کنید:

نشانه های دندان قروچه

درد و خستگی عضلات مخصوصاً در ناحیه فک پایین به دلیل انقباضات زیاد و مداوم ایجاد می شود. بسیاری از مبتلایان به دندان قروچه ممکن است بر اثر سردرد از خواب بیدار شوند. دندان ها ممکن است دردناک ، حساس و یا حتی لق شده باشند. در دندان ها آثار پریدگی و سایش قابل مشاهده است. اطرافیان ممکن است موقعی که در خواب هستید متوجه صدای سایش دندانهایتان بشوند.

چرا دندان قروچه اتفاق می افتد؟

فشارهای جسمانی و روانی مهمترین علت دندان قروچه محسوب می شود. عوامل جسمانی شامل تغذیه ، سلامت کلی بدن و عادات خواب است. عوامل خارجی ایجاد کننده استرس می‌تواند شامل پول ، کار و مشکلات ارتباطی با دیگران باشد.

گزینه های درمانی

مشخص کردن علت ایجاد کننده سایش دندانها درمان آن را مشخص وآسان می کند. قبل از خواب از نرمشهای آرامش بخش مانند یوگای سبک ، دوش آب گرم و یا یک فنجان دمنوش گیاهی کمک بگیرید.
بعضی از مبتلایان اظهار می کنند که قرار دادن یک حوله گرم بر روی فک ها باعث کاهش دندان قروچه و فشار دادن دندانها به یکدیگر می شود.

به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا اگر آسیب های دندانی ایجاد شده باشند هر چه زودتر برطرف شوند. دندانپزشک ممکن است برای شما نایت گارد پیشنهاد کند. نایت گارد نوعی پروتز دندانی است که بر روی دندان ها و لثه قرار می گیرد. در موارد شدیدتر ممکن است تمرینات عضلات فکی به شما پیشنهاد شود تا عضلاتی که بیش از حد منقبض شده‌اند استراحت کنند.

دندان قروچه در کودکان

کودکان جزء افرادی هستند که به دندان قروچه ممکن است مبتلا شوند. صرف اینکه آنها هنوز بزرگ نشده اند آنها را مصون از استرس نمی‌کند.

شنیدن صدای دندان قروچه، شکایت از سردرد و یا دندان درد از جمله مواردی هستند که در صورت برخورد با آنها لازم است کودک خود را نزد پزشک و یا دندانپزشک ببرید.

اگر سایش دندانها به یکدیگر برطرف نشود ممکن است به آسیب دندان ، عضلات و مفصل فکی منجر شود. فشردن دندانها به یکدیگر باعث درد و خستگی مبتلایان شود. اگر علائم دندان قروچه را در خود و کودکتان مشاهده می کنید همین امروز به دندانپزشکی مراجعه کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها