3 اکتبر

بیماری شدید لثه با افزایش فشار خون ارتباط دارد

بیماری شدید لثه یا پریودونتیت بر اثر التهاب لثه ایجاد می شود. نتایج پژوهش جدیدی بیانگر وجود ارتباط بین بیماری لثه و افزایش فشارخون است.

جدیداً مقاله‌ای در ژورنال تحقیقات قلب و عروق به چاپ رسیده است که بیانگر ارتباط بین بیماری پریودنتیت و افزایش فشارخون است. نکته جالب توجه این است که پژوهشگران دریافتند که هر چه شدت بیماری پریودنتیت بیشتر باشد احتمال افزایش فشار خون بیشتر می شود.

به گزارش یکی از محققان ، افزایش فشار خون محرک ایجاد حمله قلبی و مغزی در بیماران مبتلا به بیماری شدید لثه است. او اظهار می کند پژوهش‌های قبلی نشان دادند که بیماری شدید لثه و بیماری فشار خون ارتباط دارند و درمان بیماری شدید لثه باعث بهبود فشار خون می شود‌. وی خاطر نشان می کند که این یافته ها تا کنون به طور کامل اثبات نشده اند.

نویسندگان این مقاله برای نگارش مقاله خود 81 مطالعه منتشر شده از ۲۶ کشور جهان را مورد بررسی قرار دادند.

یکی از نتایج این مقاله این است که پریودنتیت متوسط تا شدید باعث افزایش ۲۲ درصدی فشار خون و پریودنتیت پیشرفته باعث افزایش ۴۹ درصدی فشارخون می شود.

یکی از نویسندگان مقاله می گوید هرچه شدت بیماری لثه بیشتر می شود احتمال افزایش فشارخون بالا می رود. بنابراین باید به بیماران مبتلا به بیماری لثه توصیه کرد شیوه زندگی خود را تغییر دهند که انجام ورزش و برخورداری از رژیم غذایی مناسب از جمله این تغییرات هستند.

پژوهشگران این مقاله معتقدند که التهاب ممکن است عامل ارتباطی بین سلامت دهان و سلامت قلب و عروق باشد. همچنین محققین ابراز می دارند در بسیاری از کشورهای جهان سلامت دهان به طور منظم بررسی نمی شود و بیماری لثه ممکن است برای سال ها بدون درمان باقی بماند.

فرضیه ما این است که التهاب موضعی دهان مهمترین عامل افزایش فشار خون است.

این پژوهشگر اضافه کرد : تاکنون فرض بر این بوده است که بیماری شدید لثه باعث افزایش فشار خون می شود اما احتمال دیگری نیز مطرح است و آن این است که فشار خون ممکن است باعث ایجاد بیماری لثه باشد. پژوهشگران این احتمال را به عنوان یک فرضیه مطرح کرده‌اند که برای اثبات آن باید پژوهش‌های بیشتری در آینده انجام شود.

برای مطالعه جزئیات بیشتر این خبر علمی به وبسایت زیر مراجعه نمایید:

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها