التهاب شدید لثه و فشار خون
3 اکتبر

التهاب شدید لثه باعث افزایش 49 درصدی فشار خون می شود

التهاب شدید لثه و فشارخون

التهاب شدید لثه بر اثر میکروبهای دهان ایجاد می شود. چند سالی است که ارتباط این بیماری با سایر بیماری ها موضوع تحقیق پژوهشگران قرار گرفته است. هرچه به پیش می‌رویم شواهد بیشتری دال بر ارتباط التهاب شدید لثه و سایر بیماری ها مانند افزایش فشار خون به دست می آید.

جدیداً پژوهشگران با مرور مقالات منتشره در این باره ، به این نتیجه رسیده‌اند که هر چه التهاب لثه شدید تر باشد احتمال ابتلا به بیماری فشار خون بیشتر می شود.

بنا به گزارش مرکز کنترل بیماریهای آمریکا، 47.2% از افراد ۳۰ سال به بالا، کم و بیش به بیماری لثه مبتلا هستند. همچنین حدود ۳۲% از بالغین در ایالات متحده به بیماری فشارخون مبتلا هستند.

در حالی که این دو بیماری به نظر نمی آید که ارتباطی با هم داشته باشند، مطالعات اخیر نشان داده است که بین بیماری لثه و افزایش فشارخون ارتباط وجود دارد.

جدیداً یک مقاله مروری منتشر شده است که بیانگر ارتباط بین بیماری پریودنتیت (فرم پیشرفته بیماری لثه) و بیماری افزایش فشار خون است.

نکته جالب توجه در این مقاله این است که هرچه شدت بیماری پریودنتیت بیشتر باشد احتمال افزایش فشار خون بیشتر می شود. این مقاله در ژورنال تحقیقات قلب و عروق به چاپ رسیده است.

یکی از پژوهشگران این مطالعه به نام پروفسور فرانسیسکو دی آتو می‌گوید: افزایش فشار خون محرک ایجاد حمله قلبی و مغزی در بیماران مبتلا به پریودنتیت است.

این محقق اضافه می کند پژوهش های قبلی نشان دادند که پریودنتیت و بیماری فشار خون ارتباط دارند و اینکه درمان پریودنتیت باعث بهبود فشار خون می شود اما این یافته ها تا کنون به طور کامل اثبات نشده اند.

مطالعه جدید رابطه خطی بین دو بیماری یافته است

محققین 81 مقاله منتشر شده از ۲۶ کشور را مورد بررسی قرار دادند. یکی از یافته های مهم مقاله این است که فشار خون شریانی در مبتلایان به پریودنتیت بیشتر است. به این ترتیب که فشار خون سیستولی ( فشار بالا) و فشار خون دیاستولی (فشار پایین ) در مبتلایان به بیماری لثه در مقایسه با افراد غیرمبتلا، به ترتیب ۴/۵ و ۲ میلی متر جیوه بالاتر بوده است.

یکی از نویسندگان مقاله اظهار می دارد: این اختلاف فشار خون ناچیز و بی اهمیت نیست. چون افزایش ۵ میلی متر جیوه ای فشار خون باعث افزایش ۲۵ درصدی مرگ ناشی از حمله قلبی یا سکته مغزی می شود.

به‌علاوه پژوهشگران دریافتند که پریودنتیت متوسط تا شدید باعث افزایش ۲۲ درصدی فشار خون و پریودنتیت پیشرفته باعث افزایش ۴۹ درصدی فشارخون می شود.

پرفسور دی آتو می افزاید : ما با یک ارتباط خطی (مستقیم) مواجه شدیم. هرچه شدت پریودنتیت بیشتر می‌شود، احتمال افزایش فشار خون بالا می رود. بنابراین باید به بیماران مبتلا به بیماری لثه در این باره توضیح داده شود تا در شیوه زندگی خود تغییر ایجاد کنند ازجمله انجام ورزش و برخورداری از رژیم غذایی مناسب.

پژوهشگران می خواستند ببینند که آیا بین درمان پریودونتیت و کاهش فشارخون ارتباطی وجود دارد. با بررسی پژوهش های انجام شده به نتیجه قاطعی نرسیدند. از ۱۲ مطالعه مرتبط با این موضوع فقط در ۵ مورد از آنها بر اثر درمان بیماری لثه ، از فشار خون مبتلایان کاسته شده بود. ایشان معتقدند که برای مشخص شدن این موضوع ، پژوهش های کنترل شده‌ای باید در آینده انجام گردد.

آیا التهاب حلقه مفقوده است؟

پژوهشگران معتقدند که التهاب ممکن است عامل ارتباطی بین سلامت دهان و سلامت قلب و عروق باشد. عامل احتمالی دیگر صفات ژنتیکی یا فاکتورهای تاثیرگذار بر هر دو بیماری لثه و فشار خون مانند سیگار کشیدن و چاقی است.

دکتر فرانسیسکو دی آتو معتقد است: در بسیاری از کشورهای جهان سلامت دهان به طور منظم بررسی نمی شود و بیماری لثه برای سالها ممکن است بدون درمان باقی بماند. فرضیه این است که التهاب موضعی دهان و پاسخ بدن به تجمع باکتری ها در صدر عوامل مستعد کننده فشار خون قرار دارد.

وی اضافه کرد : تاکنون فرض بر این بوده است که پریودنتیت باعث افزایش فشار خون می شود اما احتمال دیگری مطرح شده است: فشار خون ممکن است عامل مستعد کننده بیماری لثه باشد.

این پژوهشگر برجسته اظهار می کند که برای بررسی افزایش احتمال ابتلاء به بیماری لثه در مبتلایان به فشار خون پژوهشهای بیشتری باید انجام شود.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها