اورال کروما
22 سپتامبر

اورال کروما : کروماتوگراف گازی برای اندازه گیری بوی دهان

اورال کروما نوعی دستگاه کروماتوگرافی گازی محسوب می‌شود که توانایی اندازه‌ گیری گاز های فرار گوگرددار محیط دهان را دارد. این گاز ها علت 70 درصد موارد بوی دهان هستند.دقت این دستگاه به قدری زیاد است که می‌تواند غلظت گاز های گوگرددار را در مقیاس ppb (بیلیونیم) تعیین کند.

 وقتی با شرکت سازنده تماس گرفتم اظهار داشتند که این دستگاه تکنولوژی بالایی دارد و به کشور ایران فروخته نمی‌شود. با رد و بدل کردن چند ایمیل دلایلی آوردم تا بالاخره آن‌ها متقاعد شدند که یک دستگاه به ما بفروشند.

با یک شرکت ایرانی وارد مذاکره شدم تا این دستگاه را برای ما واردات کند. بعد از گذشت چند ماه دستگاه را در شهر اصفهان تحویل گرفتم اما متأسفانه نمی‌توانستم دستگاه را راه‌اندازی کنم. از این دستگاه فقط یک عدد در ایران وجود داشت و کسی سابقه استفاده از آن را نداشت که با او مشورت کنم. 

با تماس‌هایی که با شرکت سازنده گرفتم، راهنمایی‌های لازم را مطرح کردند اما بی‌فایده بود و مجبور شدم از شرکت واردکننده بخواهم که دستگاه را برای تعمیرات به کشور ژاپن ارسال کند.

سه ماه بعد دستگاه دیگری به دستم رسید و با موفقیت توانستم آن را راه‌اندازی کنم. کار با این دستگاه تجربه بسیار دل‌چسبی بود چون در حال انجام کاری بودم که برای اولین بار در کشور انجام می‌شد.

ویژگیهای اورال کروما:

از خصوصیات این دستگاه این است که هنگام اندازه‌گیری، می‌توان روند کار را بر روی لپ تاپ مشاهده کرد. فرآیند اندازه گیری 8 دقیقه به طول می انجامد و بعد از اتمام کار دستگاه، غلظت سه گاز سولفید هیدروژن، متیل مرکاپتان، و دی متیل سولفاید در جدولی قابل مشاهده است.

حتی میتوان از گزارش مربوطه پرینت تهیه کرد. این مقادیر برای تشخیص نوع بوی دهان و تعیین نوع دهانشویه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.در تصویر زیر گراف (منحنی) رسم شده برای اولین بیماری که اندازه گرفتم را مشاهده می کنید.

اورال کروما

فرق این دستگاه با هالیمتر در این است که روند اندازه گیری آن طولانی تر بوده، اما غلظت سه گاز را تعیین می کند اما هالیمتر فقط یک اندازه به ما می دهد و بیشتر به سولفید هیدروژن حساس است. شرکت سازنده با انجام تغییرات، کاری کرده که زمان اندازه گیری دستگاه های جدید به 4 دقیقه کاهش یافته است.

برای آشنایی با کلینیک اختصاصی بوی دهان و نحوه استفاده از اورال کروما در این کلینیک کلیک کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها