بیوشیمی دندانپزشکی
30 نوامبر

بیوشیمی دندانپزشکی : ضرورتی که به آن توجه نشده است

بیوشیمی دندانپزشکی

بیوشیمی دندانپزشکی . در بهار 1394 کتابی با عنوان ” مباحثی در بیوشیمی دندانپزشکی ” توسط اینجانب و همکاران به زیور طبع آراسته شد. متن زیر پیشگفتار مترجمان است که بیانگر ضرورت ترجمه کتاب در زمینه بیوشیمی دندانپزشکی است. شما می توانید متن این کتاب را به صورت کاملاً رایگان دانلود نمایید. به پایین صفحه مراجعه کنید.

علوم پایه مخصوصا بیوشیمی و بافت شناسی اساس  درک و فهم علوم بالینی هستند و پیشرفت هر یک از شاخه‌های  پزشکی بدون توجه به علوم پایه امکان‌پذیر نیست. بیوشیمی دندانپزشکی نیز یکی از پایه های علوم بالینی دندانپزشکی محسوب می شود که اخیرا مورد توجه خاص  قرار گرفته است.

سابقا دانشجویان دندانپزشکی مطالبی از بیوشیمی را مطالعه می کردند که ارتباط زیادی با دندانپزشکی نداشت اما در سال های اخیر حجم مطالب مرتبط با دندانپزشکی به قدری افزایش یافته است که برای تدریس آن ها لازم است اساتید مربوطه در سرفصل های تدریسی خود بازنگری کنند.

یکی از ضرورت های این امر تدوین کتاب درسی در این خصوص بود که فقدان آن احساس می شد تا اینکه دکترمارتین لواین کتابی حاوی مطالب جدید منتشر کرد.در کشور ما سال ها از انتشار کتاب بیوشیمی برای دانشجویان دندانپزشکی می گذرد و ضرورت تجدید این کتاب کاملا احساس می شد تا اینکه جمعی از علاقمندان به این رشته، ترجمه این کتاب را وجهه همت خود کردند.

بخش هایی از کتاب که ترجمه شده است

مترجمین، بخش هایی از این کتاب را انتخاب و به صورت کتاب حاضر آماده چاپ کردند. از خوانندگان محترم تقاضا می شود به نکات زیر توجه فرمایند تا بهره بیشتری از مطالعه کتاب ببرند. مترجمین در بعضی صفحات، جملاتی اضافه کرده اند تا خوانندگان که معمولا دانشجویان سال اول دندانپزشکی هستند بهره بیشتری از مطالعه ببرند.

برای اینکه جملات مترجمین از جملات کتاب تمیز داده شوند، درون پرانتز آورده شده اند و انتهای جملات حرف م مشاهده می گردد. البته در مواردی قسمتی از جمله ممکن است درون پرانتز و بدون حرف م دیده شود که این موارد به مترجمین ارتباطی ندارد و صرفا جهت تفهیم مطلب این گونه ترجمه شده اند. نکته دیگر اینکه، در ترجمه این کتاب از راهنمایی های مولف به کرات استفاده شده است و برای اینکه خوانندگان متوجه اصلاحات شوند در انتهای جملات، داخل پرانتز تذکر داده شده است. معادل انگلیسی بعضی کلمات کلیدی جلو آن ها درون پرانتز آورده شده تا خواننده در معادل یابی دچار اشکال نشود.

در ترجمه بخش های 6.4.1 و 6.4.2 به دلیل نارسا بودن متن کتاب، از منابع زیر استفاده شده است

(M. Honardoost, H. Soleimanjahi, F. Rajaei: Apoptosis: programmed cell death, JQUMS, Vol.17, No.3, 2013, pp. 48-57

هاشمي محمد،قوامي سعيد،كرمي تهراني فاطمه، “مرگ برنامه ريزي شده سلول”. طبيب شرق، سال پنجم، شماره1، بهار 1382

همچنین مطالب بخش های 14.2.2 تا 14.2.4 کتاب اصلی، به دلیل تخصصی بودن، ترجمه نشدند و آن بخشی از فصل 14 که ترجمه شد، در انتهای فصل 6 در قالب بخش های 6.6 و 6.7 آورده شده اند. امیدواریم حاصل کار ما مورد توجه دانشجویان و اساتید قرار بگیرد و بتواند در معرفی نوآوری های علمی موفق باشد. در پایان متذکر می شویم این کوشش به مانند سایر کارهای بشری خالی از اشکال نیست و از شما خواننده گرامی تقاضا می شود از سر لطف، پیشنهادات و راهنمایی های سازنده خود را به نشانی khoshbooa@gmail.com ارسال فرمایید.

مترجمان – اصفهان بهار 1394

دانلود متن کتاب

فرمت فایل کتاب به صورت Flash است که برای کاهش حجم، با فرمت ZIP آماده دانلود است. توجه: حجم فایل 38.6MB است. برای دانلود فایل اینجا کلیک کنید.

همچنین می توانید متن انگلیسی کتاب را داشته باشید. به این منظور با ما تماس بگیرید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها