دهان شویه
8 آگوست

دهان شویه سلطان بهداشت دهان و دندان ها محسوب می شود

دهان شویه محلولی است که به اندازه توصیه شده باید به داخل دهان منتقل و به مدت لازم در دهان چرخانده شود تا فرصت لازم برای اعمال تاثیر بر دندانها و لثه را داشته باشد.

چرا دهان شویه سلطان است؟

اکثر قریب به اتفاق بیماریها و مشکلات دهان به دلیل میکرب‌های موجود در دهان مخصوصاً باکتری‌ها ایجاد می‌شود. دندانها حدود 20 درصد از مساحت داخل دهان را تشکیل می دهند که بنابراین مسواک ، خمیردندان و نخ دندان تنها می‌توانند بر روی 20 درصد باکتری های دهان تأثیرگذار باشند. بنابراین در صورتی که فقط از مسواک ، نخ دندان و خمیردندان استفاده‌ کنیم بخش اعظم میکرب‌های دهان دست‌ نخورده باقی می‌مانند. چون دهان شویه توانایی دسترسی به تمام سطوح دهان را دارد می‌تواند بیشترین تاثیر را بر عوامل بیماریزا داشته باشد به همین خاطر دهانشویه را سلطان بهداشت دهان و دندان می‌نامیم.

اگر دهان شویه چنین تأثیراتی دارد چرا تاکنون استقبال عمومی از آن نشده است؟

 عوامل مختلف فرهنگی ، اقتصادی و فنی در این خصوص دخیل هستند. عدم اطلاع از فواید دهان شویه عامل مهمی در عدم استقبال از این عامل درمانی است. گران بودن این محصول نیز عامل تأثیرگذار ی بوده است. مشکلات فنی که مربوط است به نوع ترکیبات دهانشویه نیز عامل مهمی محسوب می‌شوند. بعضی از دهانشویه ها دارای الکل و کلرهگزیدین هستند و عوارض خاص  خود را دارند که باعث می‌شود مصرف‌کننده عطایش را به لقایش ببخشد.

ارزان ترین دهانشویه کدام است؟

دهان شویه فلوراید ارزان‌ترین دهانشویه است. فلوراید باعث تقویت دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی دندانها می‌شود. همچنین فلوراید ادامه حیات برخی از باکتری های دهان  را مختل می‌کند. فلوراید موجود در دهانشویه مکمل فلوراید خمیردندان است.

خواص ضد میکربی دهانشویه

ترکیبات ضد باکتری موجود در دهانشویه بعضی از میکرب‌ها را از بین می‌برند و رشد بعضی دیگر را کند می کنند. بنابراین یکی از مهم‌ترین مکانیسم‌های تأثیرگذار دهانشویه خواص ضد میکربی آن است. همان‌طور که می‌دانید پوسیدگی دندان، بیماری ‌لثه مانند خونریزی از لثه ، جرم دندان ، بوی دهان ، و عفونت‌های قارچی به دلیل میکربهای دهان ایجاد می‌شوند که با استفاده از دهانشویه می‌توان با آن‌ها مبارزه کرد .

منبعی برای مطالعه بیشتر mouhthhealthy.org

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها