بوی سیب گندیده
26 می

بوی سیب گندیده را می توان از بازدم افراد گرسنه و دیابتی استشمام کرد

علت ایجاد بوی سیب گندیده

بوی سیب گندیده را از تنفس روزه داران می توان استشمام کرد. اما چرا این بو ایجاد می شود؟ منبع اصلی انرژی سلول‌های بدن انسان قند یا گلوکز است. با سوخت و ساز گلوکز در بدن ترکیبات بسیار بدبو ایجاد نمی‌شود اما بر اثر تجزیه چربی‌ها در بدن انسان ، ترکیباتی به نام کتون یا ستون ایجاد می‌شود که بویی شبیه سیب گندیده دارند. در بازدم افراد گرسنه و مبتلایان به دیابت ، ترکیبات ستونی از ریه دفع می شود.


در مواقع گرسنگی یا روزه داری و همچنین در افرادی که به دیابت مبتلا هستند تجزیه چربی‌ها تشدید می‌شود و ترکیبات کتونی در خون انسان افزایش می‌یابد. به این حالت کتوزیس می گویند. این ترکیبات با جریان خون به ریه‌ها رسیده، تبخیر می‌شوند و با جریان هوای بازدم به بیرون از دهان راه می‌یابند. در چنین مواقعی بویی شبیه استون یا سیب گندیده به مشام می‌رسد.

بوی سیب گندیده
بوی سیب گندیده را از بوییدن بازدم می توان تشخیص داد

راه تشخیص بوی بازدم از بوی دهان چیست؟

راه تشخیص این نوع بوی دهان این است که در حالتی که دهان فرد بسته است بازدم او را استشمام کنیم. چون از طریق دهان بویی به بیرون سرایت نمی‌کند، می‌توانیم منبع تولید کننده بوی بد که ریه ها هستند را تشخیص دهیم.

در واقع این بوی بد ناشی از عکس‌العمل طبیعی بدن در بدست آوردن انرژی از ترکیبات ذخیره ای خود می‌باشد. به بیان دیگر موقعی که ذخیره گلوکز در بدن کاهش می‌یابد بدن انسان برای جبران کمبود انرژی به تجزیه چربی‌ها روی می‌آورد.

نمونه ای از غذاهای چرب

در صورتی که رژیم غذایی فرد روزه دار غنی از چربی‌ باشد روند تولید ترکیبات کتونی و بویی شبیه سیب گندیده تشدید می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود از غذاهای بسیار چرب مانند کله پاچه یا مشابه آن اجتناب شود.

دلیل دیگری که این‌ غذاها را نباید در روزه داری مصرف کرد این است که باعث خشکی دهان و تشنگی می شوند و همان‌طور که قبلاً ذکر شد خشکی دهان زمینه‌ ساز افزایش تبخیر ترکیبات بد بو ی دهان و افزایش بوی دهان می‌گردد.
با توجه به توضیحات فوق تنها راه کاهش بوی سیب گندیده در بازدم روزه داران کنترل رژیم غذایی و کاهش ترکیبات پرچرب می‌باشد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها