ایمپلنت
12 سپتامبر

ایمپلنت : جایگزینی مناسب برای دندان های کشیده شده

ایمپلنت دندانی چیست؟

ایمپلنت جایگزین ریشه از دست رفته دندان می شود.علی رغم پیشرفت های علمی بسیاری از مردم یک یا چند دندان کشیده شده دارند. این دندانها عمدتاً به دلیل پوسیدگی دندان ، بیماری لثه و یا حوادث از دست می روند. برای سالها تنها درمان جایگزین دندانهای کشیده شده ، ساخت بریج و یا دست دندان بود. اما امروزه درمان‌های نوینی مانند ایمپلنت قابل اجرا است. این درمان تکیه گاهی مطمئن برای پروتز ثابت و یا متحرک فراهم می کند.

محاسن ایمپلنت دندانی چیست؟

ایمپلنت محاسن زیادی دارد از جمله موارد زیر:

ظاهری زیبا

ایمپلنت احساسی مانند دندان طبیعی برای شما ایجاد می کند و چون به استخوان شما جوش می خورد درمانی دائمی محسوب می شود.

بهبود گفتار

افرادی که پروتز نامناسبی دارند در تلفظ بعضی از کلمات دچار اشکال هستند که با کاشت ایمپلنت مشکلات گفتاری این افراد برطرف می‌شود.

افزایش راحتی

چون ایمپلنت دندانی در داخل استخوان کاشته می شود مانند پروتز های دندانی نیازی به برداشتن و گذاشتن ندارد و راحتی را برای شما به ارمغان می آورد.

راحتی در خوردن غذا

جویدن غذا با پروتز مشکل است. ایمپلنت مانند دندان های طبیعی عمل می کند و باعث می شود که غذا را با راحتی ، اطمینان و بدون درد بجوید.

افزایش اعتماد به نفس

ایمپلنت دندانی شما را به خندیدن باز می گرداند و باعث می شود احساس بهتری داشته باشید.

بهبود بهداشت دهان

برای اجرای درمان ایمپلنت دندان پزشک لازم نیست که مانند درمان بریج دندانی ، دندانهای شما را تراش بدهد. به این ترتیب دندانهای مجاور دست نخورده باقی می مانند و پلاک دندانی کمتری بر روی آنها ایجاد می شود که نتیجه آن بهبود بهداشت دهان و دندان ها است.

ماندگاری

درمان‌های ایمپلنت معمولاً ماندگاری زیادی دارند و چندین سال از آنها بهره مند خواهید شد به طوری که اگر بهداشت دهان خوب رعایت شود، درمانی عمری خواهد بود.

راحتی

پروتزهای متحرک همانطور که از نامشان پیدا است متحرک هستند. اگر درمان ایمپلنت برای شما انجام شود مانند پروتز متحرک مجبور نیستید که آنها را با خجالت از دهان خود درآورده شستشو دهید و دوباره به دهان برگردانید‌ . همچنین مجبور نیستید که مانند پروتز ، از چسب پروتز برای افزایش گیر آن استفاده کنید.

موفقیت ایمپلنت

میزان موفقیت ایمپلنت براساس این که در کدام ناحیه از فک کاشته شوند متفاوت است اما به طور کلی درمان ایمپلنت تا ۹۸ درصد موفقیت آمیز است. اگر بهداشت رعایت شود این درمان ، عمری خواهد بود.

آیا هر کسی کاندید استفاده از این درمان است؟

در بیشتر موارد ، افرادی که می توان برای آن ها جراحی دهان و یا کشیدن دندان انجام شود ، می‌توانند از درمان ایمپلنت بهره مند شوند. این افراد باید لثه هایی سالم و استخوانی کافی برای کاشت ایمپلنت داشته باشند. همچنین باید بهداشت دهانی خوبی داشته باشند و به طور مرتب به دندانپزشکی مراجعه کنند. افرادسیگاری و کسانی که از اختلالات کنترل نشده مانند دیابت یا بیماری قلبی رنج می برند به زحمت می توانند از این گونه درمان استفاده کنند. اگر قصد استفاده از چنین درمانی دارید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا با بررسی های بالینی و رادیوگرافیک احتمال بهره مندی شما از درمان را بررسی کند.

پوشش بیمه‌ای

بیشتر بیمه هااین درمان را نمی پذیرند. البته در سال های اخیر یکی از سازمان های بیمه گر این درمان را تحت پوشش خود قرار داده است.

مراحل درمان ایمپلنت

طرح درمان و بررسی های اولیه

در اولین گام باید طرح درمان متناسب با فک شما تهیه شود. اگر دندانپزشک عمومی اقدام به درمان کرده باشد ، جراحی و پروتز را برای شما اجرا خواهد کرد اما اگر به جراح لثه و یا جراح فک و صورت مراجعه کرده باشید لازم است طرح درمان پروتزی توسط متخصص پروتز بررسی و تایید شود.

جراحی و کاشت قطعه تیتانیومی

در گام دوم لازم است استوانه ای از جنس تیتانیوم در داخل استخوان فک شما کاشته شود. پس از گذشت چند ماه استخوان به قطعه تیتانیومی جوش می خورد. به فرآیند جوش استخوانی اوسئواینتگریشن می گویند. ممکن است برای شما ایمپلنت یک قطعه ای (وان پیس) و یا سه قطعه ای (تری پیس) کاشته شود. اگر ایمپلنت سه قطعه ای باشد ، فلز کاشته شده درون استخوان، در حکم ریشه دندان است و لازم است با انجام جراحی ، یک قطعه فلزی به نام اباتمنت بر روی سوار شود. در واقع اباتمنت بازسازی کننده تاج دندان است و پروتز دندانی که معمولاً روکش چینی است بر روی آن قرار می گیرد. چون در ایمپلنتهای یک قطعه ای اباتمنت به صورت پیش ساخته بر روی قطعه استوانه ای قرار داده شده است، بلافاصله پس از جراحی می توانید اباتمنت را در دهان خود مشاهده کنید .

آیا کاشت ایمپلنت دردناک است؟

در بیشتر موارد کاشت قطعه تیتانیومی نسبت به کشیدن دندان راحت تر بوده ، درد و ناراحتی کمتری دارد. دندانپزشک فک شما را به اندازه کافی بی حس خواهد کرد به طوری که در جریان سوراخ کردن استخوان و کاشت استوانه تیتانیومی ، دردی احساس نخواهید کرد. برای کنترل درد و جلوگیری از ایجاد عفونت ، دندانپزشک برای شما آنتی بیوتیک و مسکن تجویز خواهد کرد.

مراقبت از ایمپلنت

مراقبت از ایمپلنت مانند مراقبت از دندانهای طبیعی است . بنابراین استفاده از مسواک ، خمیر دندان ، نخ دندان یا واترجت دندانی و دهانشویه ضد عفونی کننده دهان مانند دهانشویه زینک و هیدروژن پروکساید پایادنتال کافی به نظر می رسد. مراجعه سالانه به دندانپزشک برای بررسی وضع لثه و استخوان اطراف قطعه تیتانیومی ضروری است. در بعضی موارد که التهاب لثه و یا تحلیل استخوان ایجاد شده باشد ، درمان های مکمل الزامی خواهد بود.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها