خمیردندان هیدروکسی آپاتیت
25 جولای

خمیردندان هیدروکسی آپاتیت جایگزین خمیردندان فلوراید

با خمیردندان هیدروکسی آپاتیت آشنا شوید

خمیردندان هیدروکسی آپاتیت را می توان به جای خمیردندان فلوراید به کار برد.
آلمان ( ورتزبورگ ) : سالها است که درباره استفاده هیدروکسی آپاتیت به عنوان مینای مصنوعی به منظور پیشگیری از سایش مینای دندان و حتی بازسازی مینای طبیعی دندان تحقیق صورت گرفته است. با این حال هنوز شواهد علمی کافی برای اثبات این موضوع به دست نیامده است. اخیراً تحقیق جدیدی در آلمان مشخص کرده است که هیدروکسی آپاتیت به اندازه فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر است.

شرکت کنندگان

چون در بیماران ارتودونسی احتمال ایجاد پوسیدگی زیاد است ، در این پژوهش 133 بیمار 11 تا 25 ساله را که کاندید استفاده از درمان ارتودنسی ثابت بودند انتخاب و به طور کاملاً تصادفی در دو گروه آزمون و شاهد سازماندهی شدند.

روش پژوهش

افرادی که در گروه شاهد بودند در مدت زمان پژوهش دندان هایشان را با خمیردندان فلوراید با غلظت 350ppm و 1050ppm مسواک زدند و افراد گروه آزمون از خمیردندان هیدروکسی آپاتیت ۱۰ درصد استفاده کردند.
قبل از قرار دادن قطعات ارتودنسی بر روی دندانها معاینه دندانپزشکی برای تمام افراد انجام گردید و پس از آغاز پژوهش هر ۴ هفته یک بار به مدت ۶ ماه معاینات تکرار شد. برای بررسی پوسیدگی سطوح مینای دندان از شاخص بین المللی تشخیص پوسیدگی (International Caries Detection and Assesment System) استفاده شد. پژوهشگران همچنین از شاخص پلاک (Plaque Index) و شاخص جینجیوال (Gingival Index) استفاده کردند.

نتایج

نتایج این پژوهش نشان داد که میزان پوسیدگی مینا در مدت پژوهش افزایش یافت و نه خمیردندان فلوراید و نه خمیردندان هیدروکسی آپاتیت تاثیر چشمگیری در کاهش پوسیدگی نداشتند.

پس از پایان دوره 6 ماهه پژوهش ، در گروهی که از خمیردندان هیدروکسی آپاتیت استفاده کرده بودند 54.7% و در گروه خمیردندان فلوراید 60.9% از افراد دچار پوسیدگی دندان شده بودند. شاخص های پلاک دندانی و شاخص جینجیوال افزایش مختصری نشان دادند که البته از لحاظ آماری حائز اهمیت نبود.

در بخشی از این مقاله چنین آمده است: درحالی که در پژوهش های متعددی استفاده از فلوراید به منظور کاهش پوسیدگی دندان بی خطر شناخته شده است ، میزان استفاده و همچنین مسمومیت ناشی از آن باید همیشه باید در نظر گرفته شود.

در افراد مستعد پوسیدگی ، با افزایش میزان فلوراید خاصیت مهار پوسیدگی فلوراید نیز زیاد می شود که این مورد درباره کودکان زیر 8 سال امکان پذیر نیست چون باعث افزایش فلورزیس (بیماری که بر اثر افزایش فلوراید ایجاد می شود) می شود.

خمیردندان هیدروکسی آپاتیت در مقایسه با خمیردندان فلوراید

اگرچه هنوز در تحقیقات بالینی این موضوع راستی آزمایی نشده است، اما می توان گفت افزایش دوز (میزان) یا دفعات استفاده از خمیردندان هیدروکسی آپاتیت به طور بالقوه می تواند در بیماران مستعد پوسیدگی باعث مهار پوسیدگی گردد.

چون هیدرکسی آپاتیت در محیط اسیدی مانند بافر (ترکیب متعادل کننده خاصیت اسیدی و بازی) عمل می کند و باعث خنثی سازی اسیدهای آلی می شود. برخلاف فلوراید افزایش دوز هیدروکسی آپاتیت هیچگونه مسمومیتی ایجاد نمی کند حتی در نوزادان و کودکان چون هیدروکسی آپاتیت تشکیل دهنده فاز معدنی تمام بافتهای سخت انسانی است.

در این تحقیق چنین نتیجه گیری شد که هیدروکسی آپاتیت می تواند جایگزین فلوراید شود اما تاثیرگذاری خمیردندان دارای هیدروکسی آپاتیت اختلاف معنی داری با خمیردندان فلوراید دار 1050ppm ندارد.

این پژوهش در ژورنال Investigative and Clinical Dentistry در ماه می 2019 برابر با اردیبهشت 1398 با عنوان زیر به چاپ رسید: تاثیر خمیردندان حاوی هیدروکسی آپاتیت میکروکریستال بر پیشرفت پوسیدگی مینا در بیماران ارتودنسی مستعد پوسیدگی دندان. یک مطالعه تصادفی کنترل شده 6 ماهه.

Impact of a non‐fluoridated microcrystalline hydroxyapatite dentifrice on enamel caries progression in highly caries‐susceptible orthodontic patients: A randomized, controlled 6‐month trial

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها