24 آوریل

آسیب های وارد به دندانها و روش های پیشگیری از آنها

.rd-thumb{display: none;}

آسیب های وارد به دندانها باعث تضعیف و حتی از دست دادن آنها می شود. این آسیب ها در بعضی موارد اجتناب ناپذیر هستند اما در بعضی دیگر می توان جلو ایجاد آنها را گرفت. آسیب ها در اکثر موارد هزینه زیادی به اقتصاد خانواده تحمیل می کند. شاید شما تاکنون بعضی از این موارد را تجربه کرده ، متحمل درد و مشکلات ناشی از آنها بوده باشید.

در این اسلایدر شما را با بعضی از آسیب های وارد به دندانها آشنا خواهیم کرد که عناوین آنها به شرح زیر هستند : وقتی با فشردن دندانهایتان با استرس مقابله می کنید ، سایش دندانها به یکدیگر ، استفاده بیش از حد از دهانشویه ، ورزش طاقت فرسا ، گرفتگی و پربودن سینوس ها ، بارداری ، اشکال در مفصل گیجگاهی فکی ، آسیب دیدگی عصب ، مشکلات قلبی ، سفید کردن دندانها ، تحلیل لثه ، سرطان دهان ، رژیم غذایی اسیدی ، بالا آوردن مکرر ، کم نوشی آب .

وقتی با فشردن دندانهایتان با استرس مقابله می کنید

آیا موقع خشم، تنش و یا تمرکز زیاد بر روی موضوعات، دندانهایتان را به هم می فشارید؟  در چنین مواردی به دندان ها فشار وارد می آید و اگر فشار استمرار یابد ممکن است درناک و یا لق شوند.

سایش دندانها به یکدیگر

بعضی وفت ها حتی بدون اینکه استرس داشته باشید ممکن است در خواب، دندانها را به یکدیگر فشار داده و یا بسائید. این حالت ممکن است بر اثر اختلالات خواب، خوب چفت نشدن دندانهای فک بالا و پایین بر روی یکدیگر و یا از دست دادن دندانها اتفاق بیفتد. از دندانپزشک تان بخواهید که اگر برای شما مفید است، با ساخت نایت گارد از صدمه دیدن دندانها جلوگیری کند.

استفاده بیش از حد از دهانشویه

استفاده مکرر از دهانشویه درست است که دهان شما کاملا تمیز میکند اما ممکن است باعث حساسیت دندان های شما شود. بعضی از دهانشویه ها دارای اسید هستند و می توانند به لایه میانی دندان (عاج دندان) صدمه وارد کنند.

ورزش طاقت فرسا

مطالعات نشان می‌دهد که در ورزشکاران ورزش های سه گانه ، تخریب مینای دندان بیشتر است و هر چقدر فعالیت بدنی بیشتری انجام میدهند بیشتر دچار پوسیدگی دندان می شوند. دانشمندان هنوز دلیلی برای این موضوع نیافته اند اما حدس میزنند که با کاهش ترشح بزاق حین ورزش های طولانی ارتباط داشته باشد.

گرفتگی و پربودن سینوس ها

احساس درد در دندانهای عقبی فک بالا ممکن است نشانه ای از عفونت سینوسها باشد. چنین دردهایی نسبتا شایع است چون دندان های ما در مجاورت راه‌های هوایی بینی قرار دارند.

بارداری

زنان بار دار بیشتر از دیگران دچار خونریزی از لثه ها هنگام مسواک زدن می شوند و ممکن است موقع تخلیه کف خمیردندان از دهانشان آن را صورتی ببینند. به همین خاطر زنان باردار باید برای معاینه دندانها و لثه به دندانپزشک مراجعه داشته باشند.

آسیب دیدگی عصب

بیماری نه چندان شایع نورالژی تری ژمینال ممکن است منشا درد دندانها شود. این بیماری باعث ایجاد درد مزمن و طولانی مدت در یکی از اعصاب جمجمه به نام عصب تری ژمینال یا سه قلو می گردد. این درد درهنگام مسواک زدن، خوردن و نوشیدن احساس می شود.

مشکلات قلبی

حمله قلبی ممکن است باعث ایجاد درد در بخش فوقانی بدن انسان شود. شما ممکن است در نواحی شانه ها، فکین یا دندان ها احساس ناراحتی داشته باشید. اگر علاوه بر مشکلات دهانی دچار عرق کردن ، تپش قلب ، تهوع ، درد ناحیه سینه یا تنگی تنفس هستید حتماً به آن رسیدگی کنید.

سفید کردن دندانها

آیا تحت درمان بلیچینگ (سفیدکردن دندانها) قرار دارید؟  عامل سفید کننده ممکن است باعث حساسیت و درد دندان های شما شود. حساسیت دندان ها ممکن است دو تا سه روز اول درمان شروع شود و پس از گذشت چند روز ناپدید گردد. لثه های شما نیز ممکن است دچار تحریک شود.

تحلیل لثه

با ایجاد تحلیل لثه لایه محافظ اعصاب دندان های شما به کنار می رود و دندانها به درد می افتد. تحلیل لثه ممکن است نشانه ای از بیماری لثه باشد . بنابراین اگر سایرعلائم بیماری لثه را مشاهده کردید با دندانپزشک خوددر میان بگذارید. این علائم عبارتند از  مشاهده عفونت (زرد رنگ) لثه ، زخم لثه ، بوی بد دهان ،  خونریزی موقع مسواک زدن.

سرطان دهان

یکی از علائم سرطان دهان درد دهانی و یا دندانی است که برطرف نمی شود . نورالژی تری ژمینال نیز ممکن است بر اثر فشار یک تومور سرطانی بر روی عصب صورتی (Facial Nerve) ایجاد شود که البته موردی نادر محسوب می شود.

رژیم غذایی اسیدی

غذاهای اسیدی با حل کردن ترکیبات معدنی مینای دندان باعث تضعیف آنها می شود. معروف ترین غذاهای اصلی عبارتند از شیرینی جات خیلی شیرین ، قهوه ، مرکبات ازجمله لیمو، پرتقال، گریپ فوروت و لیموناد .

بالا آوردن مکرر

معده شما مملو از اسید است. هنگامی که بالا می آورید دندان های شما با اسید در ارتباط قرار می‌گیرد. اگر مانند موارد زیر به طور مکرر استفراغ می کنید دندان هایتان به مرور آسیب می بیند: سوزش سر معده یا رفلاکس، بارداری، مصرف مداوم الکل و بیماری بولیمیا (میل شدید به خوردن غذا) .

کم نوشی آب

آب نه تنها در تمیز کردن دندانها از خرده های مواد غذایی به ما کمک می کند بلکه اگر غنی از فلوراید باشد باعث تقویت دندان ها می شود. میزان فلوراید آب بسته به اینکه از چه ناحیه ای تامین شده باشد متفاوت است. به این دلیل و به دلایل دیگر ، اگر به اندازه کافی آب ننوشید دندانهای شما ممکن است دچار مشکل شوند.

منبعی برای مطالعه بیشتر: https://www.webmd.com/oral-health/ss/conditions-teeth-hurt

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها