تذکر به دیگران
8 سپتامبر

تذکر بوی دهان به دیگران : مهارتی که در اینجا خواهید آموخت

قلق های تذکر بوی دهان به دیگران

تذکر بوی دهان راهی است که می تواند به دیگران و روابط شان و حتی خود شما که در تماس با آنها هستید کمک کننده باشد. تذکر بوی دهان در بیشتر موارد آسان نیست اما قابل اجرا است. 3 روش زیر را امتحان کنید.

تذکر بوی‌دهان به دوستان کاری بس مشکل است. نحوه تذکر باید به گونه ای باشد که باعث کوچک شدن افراد نشود و احساس کنند که شما بهانه جو و ایرادگیر نیستید و می خواهید به آنها کمک کنید. صرف نظر از اینکه فرد مورد نظر از بوی دهان خود آگاهی دارد به روشهای زیر می توان افراد را از مشکل بوی دهان شان آگاه ساخت.

تذکرغیر مستقیم

1- وانمود کنید که شما بوی دهان دارید

بهترین راه این است که چنین وانمود کنید که شما به بوی دهان مبتلا هستید. این روش برای افرادی است که رابطه نزدیکی با آنها ندارید مفید است و باعث مقابله آنها با شما نمی‌شود. مثلا چنین بگویید:

  • می خواهم بروم کمی آب بخورم فکر کنم دهانم بوی بدی می دهد.
  • دارم با شما صحبت می‌کنم دهانم بو می دهد؟
  • میشه لطفاً دقت کنید و ببینید آیا بود دهان دارم ؟

2- خوشبو کننده دهان تعارف کنید

راه دیگر این است که به افراد آدامس ، لیوان آب یا قرص های خوشبو کننده دهان تعارف کنید تا آنها سرنخ به دستشان بیاید. بهتر است در ابتدا خودتان مثلاً یک آدامس به دهان بگذارید و بعد به فرد مقابل تعارف کنید.

3- وقتی با آنها هستید به بهداشت دهان تان رسیدگی کنید

یکی از دلایل ایجاد بوی بد دهان انجام ندادن اقدامات بهداشتی است. بعضی از افراد ممکن است فقط شب ها مسواک بزنند و در میانه روز عادت مسواک زدن نداشته باشند. وقتی با چنین افرادی هستید مسواک بزنید تا شاید متوجه شوند که در طول روز هم باید بهداشت دهان و دندان هایشان را رعایت کنند به مثال های زیر توجه کنید :

  • بعد از ناهار بگویید : می خواهم بروم و دندانهایم را مسواک بزنم ، غذایی که خوردم سیر و پیاز زیادی داشت.
  • به افراد نشان دهید که همیشه در کشوی میزتان نخ دندان و دهان شویه دارید چون نمی توانید بوی بد دهان را تحمل کنید.
  • اگر با افراد صمیمی هستید چنین بگویید : ناراحت نمی شوید که دندان هایم را نخ بکشم؟ احساس می کنم بوی دهانم زیاد است و دارد دیوانه ام می کند.

4- شیشه خودرو را پایین بکشید و یا پنجره را باز کنید

تذکر مستقیم

1- فاصله بگیرید

به طور کلی هر چقدر که شما با دیگران صمیمی تر هستید باید بی پرده با آنها صحبت کنید اگر چنین صمیمیتی ندارید از روشهای وانمود کردن استفاده کنید چون صراحت لهجه ممکن است باعث رنجش آن ها شود. وقتی از دیگران فاصله بگیرید متوجه موضوع می شوند

2- خصوصی تذکر دهید

صرفنظر از نحوه بازگو کردن شما ، تذکر بوی دهان به دیگران باعث احساس خجالت در آنها می شود. برای کاهش این احساس بهتر است این موضوع را خصوصی تذکر دهید.

3- با پنبه سرش را ببرید

توجه داشته باشید که صراحت لهجه با بی عاطفه بودن فرق دارد. جوری مطرح نکنید که احساس غیر دوستانه ای در فرد مقابل ایجاد گردد. این پیشنهادها را امتحان کنید:

  • البته زیاد مطمئن نیستم اما به نظر می آید که دهان شما کمی بو می دهد.
  • شرمنده که این را می‌گویم اما دهان شما کمی بو می دهد.
  • چون مایلم هرگاه دهانم بو می دهد دیگران به من تذکر دهند ، فکر کنم که بهتر است از خوشبو کننده دهان استفاده کنید.

4- به دیگران کمک کنید تا مشکل بوی دهانشان را حل کنند

بعد از اینکه دیگران را از بوی دهان شان آگاه کردید مهم است که در رفع آن کمک کنید. معرفی محصولات ضد بوی دهان و همچنین دادن آدرس کلینیک درمان بوی بد دهان می تواند راهگشا باشد.

تذکر ناشناسانه

1- یادداشت و یا پیام بدون امضا بدهید

چون نویسنده پیام مشخص نیست کمترین حس تقابل و تلافی جویی را در فرد ایجاد می‌کند. از کلمات مهربانانه ای استفاده کنید و پیام را در جایی قرار ندهید که سایرین به آن دسترسی داشته باشند. اطلاع سایر افراد باعث شرمگینی آنها می شود.

2- رساندن خوشبو کننده دهان به افراد

به‌ طور محرمانه آدامس ، قرص های خوشبو کننده و یا کیت بهداشتی شامل مسواک زبان پاک کن و دهان شویه به افراد برسانید. هدیه خود را در میز کار ، اتومبیل یا هر جای خصوصی دیگری که به آن دسترسی دارند قرار دهید .هدیه خود را به زیبایی بسته بندی کنید و کارت زیبایی بر روی آن قرار دهید.

3- ایمیل بدون امضا ارسال کنید

بعضی از وبسایت ها این امکان را فراهم کرده‌اند که به طور ناشناس برای دیگران ایمیل ارسال کنید. شاید این بهترین روش باشد چون علاوه بر آگاه ساختن دیگران می توانید روش های رفع بوی دهان را به آنها اطلاع دهید.

4- از واسطه استفاده کنید

اگرچه این روش کاملا غیر ناشناسانه نیست اما به شما کمک می کند که در فرایند اطلاع رسانی ناشناس بمانید. از این روش مخصوصاً برای تذکر به مدیر خود و یا شخصی که به خوبی نمی شناسید استفاده کنید. استفاده از دوست و یا خویشاوند افراد برای آگاه ساختن آنها ، علاوه بر کمک به حل مشکل ، کمترین تبعات را برای شما به دنبال خواهد داشت.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها