11 جولای

با بوی دهان در ماه رمضان چه کنیم؟(13)- روش کشیدن نخ دندان

روش کشیدن نخ دندان ساده است و در عین حال وقت زیادی نمی گیرد. نخ دندان باید در تماس با دیوارهای دو دندان مجاور قرار گیرد تا مفید واقع شود و صرف فرو بردن نخ دندان بین دندانها کافی نیست . در این مقاله با روش کشیدن نخ دندان آشنا خواهید شد.

از چه زمانی نخ دندان مرسوم شد؟

در سال 1819 حدود 100 سال پیش یک دندانپزشک آمریکایی در کتاب خود پیشنهاد داد که برای تمیز کردن نواحی بین دندانی از الیافی که با موم زنبور عسل به یکدیگر چسبانده شده باشند، استفاده شود.

کیفیت استفاده از نخ دندان

هدف از کشیدن نخ دندان کندن پلاک دندانی تشکیل شده بر روی دیواره های دندان است اما بدیهی است که به همراه آن خرده های ریز مواد غذایی نیز از بین دندان ها خارج می شود. اگر به طرز صحیح استفاده شود یکبار در روز کافی است چون 24 ساعت طول می کشد تا پلاک باکتریال بر روی دندان تشکیل شود.

تجربه نشان می دهد که بیش از 90 درصد افراد نخ دندان نمی کشند و بیش از 90 درصد آنهایی که می کشند به روش درستی از آن استفاده نمی کنند و به خیال اینکه هدف از نخ دندان در آوردن خرده های مواد غذایی است نخ را از بین دو دندان رد کرده و سپس بیرون می کشند.

روش استفاده از نخ دندان

حدود 40 سانتیمتر از نخ دندان را جدا کنید و دو سر آن را بر روی انگشتان وسط بپیچید و از دو انگگشت شست برای دندان های جلویی و از دو انگشت اشاره برای دندان های عقبی استفاده کنید.

نخ دندان را بین دو دندان قرار دهید و در حالی که نیروی کمی به آن وارد میکنید حرکتی شبیه اره کشیدن انجام دهید تا به مرور نخ از نقطه تماس بین دو دندان رد شود. اگر حرکات رفت و برگشتی شبیه اره کشیدن را انجام ندهید به احتمال زیاد وقتی نخ از بین دو دندان رد می شود با لثه برخورد می کند و باعث خونریزی از لثه می شود.

سپس نخ دندان را بر روی یکی از دندان ها خم کنید و به آرامی وارد شیار لثه کنید و چندبار بالا و پایین بکشید و همین کار را بر روی دندان مجاور تکرار کنید. اگر مانند ویدیو بالا نخ می کشید بدانید که نیمی از کار را انجام می دهید چون بالا و پایین کشیدن بر روی هر دندان باید چند بار تکرار شود.

وقتی کار تمام شد اگر تماس دو دندان زیاد محکم نباشد نخ را می توانید از بین دو دندان بیرون بکشید و اگر تماس محکم باشد یکی از سرهای نخ دندان را از انگشت خود باز کنید و به راحتی نخ را از بین دو دندان به بیرون بکشید.

منبعی برای مطالعه بیشتر : drtalebian.com

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها