خود ارزیابی بوی دهان
5 سپتامبر

خود ارزیابی بوی دهان باید به روش صحیح انجام شود

خود ارزیابی بوی دهان برای تعیین اندازه بوی دهان و همچنین میزان اثرگذاری درمان بوی دهان لازم و ضروری است. اگر خود ارزیابی به طرز صحیحی انجام نشده و به درستی تفسیر نگردد ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد و باعث نا امیدی شما از درمان بوی دهان شود.

چرا ما نمی توانیم بوی دهان خود را به طرز صحیحی ارزیابی کنیم؟

برای پاسخ به این سوال باید این واقعیت را بدانید که دهان و بینی ما از طریق مجرایی در ناحیه حلق به یکدیگر راه دارند که از این طریق گازهای بد بوی دهان می توانند به حفره بینی راه یابند. بنابراین حسگرهای بویایی دائماً توسط گازهای موجود در دهان بمباران می شوند. اگر این بمباران طولانی شود، حس بویایی حساسیت خود را از دست می دهد و به این بو عادت می کند و دیگر برایش قابل تشخیص نمی باشد.

به همین دلیل است که بعد از استفاده از عطر یا ادکلن بوی خودمان را متوجه نمی شویم و این درحالی است که دیگران متوجه می شوند.
بنابراین تنها راه تشخیص بوی دهان خود این است که در ابتدا بوی بد را از خود دور کنیم و به شی دیگری منتقل کرده ، سپس شی مذکور را بو کنیم.

آزمون های متنوع ارزیابی

خود ارزیابی

آزمون مچ دست

در این آزمون مچ دست خود را با زبان خیس کرده ،پس از ۱۰ تا ۲۰ ثانیه بو کنید. این آزمون نمی تواند زیاد دقیق باشد چون بخش جلویی زبان نسبت به بخش عقبی شدت بوی کمتری دارد.

آزمون قاشق

با استفاده از یک قاشق چایخوری سطح زبان را از عقب به سمت جلو جاروب کنید. البته این کار باعث تهوع شما خواهد شد. جرمی که از روی زبان جمع آوری شده است را ملاحظه کنید. معمولاً کرمی رنگ و بسیار بد بو است.
برای اطمینان بیشترقاشق چای خوری را درون یک کیسه فریزر قرار دهید و بر روی اجسام داغ مانند شوفاژ قرار داده ،پس از نیم ساعت در پلاستیک را باز کرده بو کنید.

آزمون گاز پارچه ای

به وسیله یک گاز کوچک که می توانید از داروخانه خریداری کنید روی زبان را از عقب به سمت نوک زبان چند بار تمیز کنید. به رنگ و بوی جرم جمع‌آوری شده از روی زبان خود دقت کنید. این بو بسیار شبیه بویی است که دیگران از دهان شما به مشامشان می‌رسد.

خود ارزیابی

آزمون لیوان یا کیسه پلاستیکی

یک کیسه فریزری نو را جلوی دهان خود بگیرید و از طریق بینی نفس بگیرید و با زدم خود را به درون کیسه هدایت کنید. پس از اینکه کیسه هوا پر از هوای بازدم شما شد به آرامی کیسه را فشار دهید و هوای خارج شده از آن را بو کنید. این آزمون را با لیوان نیز می توانید انجام دهید که البته کیسه فریزری بهتر جواب می دهد . تحقیقات نشان داده اند که دقت این روش بیشتر از سایر روش هایی است که تا کنون گفته شد.

آزمون نخ دندان

برای اینکه متوجه شوید لثه های شما چقدر در ایجاد بوی‌دهان نقش دارند می‌توانید نخ دندانی که بین دندانهای تان فرو برده اید را بو کنید. بوی نواحی مختلف لثه با یکدیگر ممکن است متفاوت باشد. برای اینکه ارزیابی درستی داشته باشید نقاط مختلف فک بالا و پایین را آزمایش کنید.

پرسش از دیگران

دقیق ترین روش برای ارزیابی میزان بوی دهان پرسیدن از دیگران است. فرد انتخاب شده باید حساسیت بویایی لازم را داشته باشد.بهترین زمان برای انجام این تست موقع برخاستن از خواب است. این زمان هنوز عوامل کاهش دهنده بوی دهان وارد محیط دهان نشده است و ماکزیمم بوی دهان ارزیابی خواهد شد.

به علاوه ، این آزمون بهترین روش ارزیابی میزان تاثیر محصولات کاهنده بوی دهان است. این تست را یک بار قبل از استفاده از این محصولات انجام دهید و۲۴ ساعت بعد دوباره تکرار نمایید. در صورتی که فرد ارزیابی کننده کاهشی در بوی دهان احساس کرد شما می توانید آن محصول را دارای تاثیر بدانید.

تست آینه

تا جایی که می توانید زبان خود را بیرون آورده و سطح یک آینه را لمس کنید و پس از گذشت۲۰ ثانیه سطح آینه را بو کنید . بد بویی سطح آینه نشان از بد بویی دهان شما دارد.

بو کردن دست

خود ارزیابی

دو دست خود را مقابل دهان خود بگیرید و ها کنید ، سپس به سرعت هوای موجود در دو دست خود را بو کنید. بهتر است بدانید که این روش دقت متوسطی دارد.

منبعی برای مطالعه بیشتر : اندازه گیری بوی دهان چگونه انجام می شود؟

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها