15 ژوئن

با بوی دهان در ماه رمضان چه کنیم؟(8)- دفعات و روش مسواک زدن

مسواک زدن نقش مهمی در تامین بهداشت دهان و دندانها بر عهده دارد اما این وسیله وقتی نقش خود را ایفا می کند که دفعات و روش استفاده از آن استاندارد باشد. در اینجا سعی شده که آسان ترین روش مسواک زدن آموزش داده شود تا مثالی از سنگ بزرگ نشانه نزدن نباشد.

چند بار در روز باید مسواک بزنیم؟

فرد بزرگسال یا خردسال که خوراکی های شیرین و اسیدی را هفته ای دو یا سه بار مصرف می کند و سالانه به دندانپزشک مراجعه میکند لازم است روزانه حداقل یکبار مسواک بزند که البته دو بار در روز ایده آل است. اگر هریک از شرایط مذکور وجود نداشته باشد مثلاً مراجعه سالانه به دندانپزشک نداشته باشد اما سایر موارد را رعایت می کند روزانه حداقل دو بار لازم است مسواک بزند.

چند دقیقه در روز مسواک بزنیم؟

دندانپزشکان معتقدند که با رعایت دفعات مسواک زدن که در سوال قبل ذکر شد هر بار مسواک زدن باید 2 دقیقه طول بکشد 1 دقیقه فک بالا 1 دقیقه فک پایین چه خردسال چه بزرگسال .

به چه روشی مسواک بزنیم؟

فک بالا: در سطوح مجاور گونه و کام مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به محور دندان بر روی لبه لثه قرار دهید و از بالا به پایین موهای مسواک را بر روی دندان ها بکشید و در هر ناحیه 10 بار این عمل را تکرار کنید.

بر روی سطوح جونده دندان ها ی فک بالا و پایین با حرکت رفت و برگشتی 10 بار بکشید.

نحوه مسواک زدن سطوح داخلی 6 دندان جلویی کمی متفاوت است به این ترتیب که مسواک را بطور عمودی بر روی دندان بکشید نه افقی.


فک پایین مانند فک بالا است با این تفاوت که سطوح مجاور لپ و زبان از پایین به سمت بالا مسواک زده شود.

به چه روشی مسواک نزنیم؟

در بزرگسالان سطوحی غیر از سطوح جونده که در مجاورت لثه قرار دارد را نباید با حرکات رفت و برگشتی مسواک کرد چون باعث تحلیل لثه و استخوان می شود.

مسواک زدن کودکان

این گروه باید از ساده ترین روش که حرکات رفت و برگشتی است استفاده کنند. روش بزرگسالان برای ایشان مناسب نیست چون مهارت عضلانی لازم را ندارند.

مسواک زدن برای کودکان

از چه سنی کودک باید دندان هایش را تمیز کند؟

از زمانی که دو دندان نیش پایین بطور کامل رویش پیدا کرد که تقریبا بین 6 تا 9 ماهگی است باید با مسواک های انگشتی دندان های کودک را تمیز کرد. در زمانی که تمام دندان های شیری رویش پیدا کرد یعنی پایان دو سالگی باید به مرور مسواک زدن را به کودک آموزش دهید و کمکش کنید که خودش مسواک بزند البته بدون خمیر دندان. در باره خمیردندان در مقالات زیر توضیحاتی داده ایم:
خمیردندان هیدروکسی آپاتیت خواص ضد پوسیدگی دارد 
با بوی دهان در ماه رمضان چه کنیم؟(۱۰)- تمیزی و تقویت دندانها با خمیر دندان 
با بوی دهان در ماه رمضان چه کنیم؟(11) – خواص خمیردندان
با بوی دهان در ماه رمضان چه کنیم؟(12)- پرسش و پاسخ خمیردندان 

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها