زخم های اولیه ویروس هرپس سیمپلکس
7 نوامبر

زخم های اولیه ویروس هرپس سیمپلکس را بیشتر بشناسید

زخم های اولیه ویروس هرپس سیمپلکس (Herpetic Gingivostomatitis) عمدتاً کودکان را درگیر می‌کند اما بزرگسالان هم مبتلا می‌شوند. به دلیل نشانه‌های محدودی که ایجاد می گردد دندان‌ پزشک ممکن است اولین پزشکی باشد که با این بیماری مواجه ‌شود.

علت این بیماری نوعی ویروس از خانواده هرپس سیمپلکس (HSV) است. تاکنون هشت نوع ویروس هرپس سیمپلکس شناخته شده است که علائم دهانی ، چشمی و صورتی توسط نوع ۱ و علائم پوستی و تناسلی توسط نوع ۲ ایجاد می گردد. بیماری تبخال توسط نوع ۱ این ویروس ایجاد می گردد و بیشتر بزرگسالان را درگیر می کند.

زخم های اولیه ویروس هرپس سیمپلکس

ویروس هرپس در بیرون از بدن انسان زود از بین می‌رود به همین دلیل انتقال ویروس بیشتر از طریق تماس نزدیک با پوست، بزاق و ترشحات فرد آلوده به ویروس ایجاد می شود. بیشترین سن ابتلا به زخم های اولیه ویروس هرپس در دو دوره سنی است: اولی از شش ماهگی تا پنج‌ سالگی و دومی ۲۰ تا ۳۰ سالگی.

شدت علایم بیماری به پاسخ سیستم ایمنی بدن فرد مبتلا بستگی دارد. این بیماری ممکن است هرچند وقت یک‌ بار به دلایل مختلف عود کند که عبارتند از: اشعه فرابنفش (UV)، استرس، تب، سرماخوردگی، آبستنی، عادت ماهیانه خانم‌ها، مشکلات گوارشی و ضربات موضعی.

در تهیه این نوشته از مقاله زیر استفاده شده است

Acute herpetic gingivostomatitis in adults: a review of 13 cases, including diagnosis and management.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها