بوی جوراب
30 آگوست

بوی جوراب شبیه بوی دهانی است که به دلیل بیماری لثه ایجاد می شود

بوی جوراب که معمولاً از نخ دندان بیرون کشیده شده از لثه به مشام می رسد ، بر اثر یکی از گازهای فرار گوگرددارایجاد می شود. این گاز حاصل تجزیه ترکیبات پروتئینی توسط باکتریهای دهان است.

متیل مرکاپتان عامل بوی جوراب

بیماری لثه بر اثر میکروب‌های دهان مخصوصاً باکتری‌های تجزیه کننده پروتئین‌ها به وجود می آید. علایم این بیماری عبارتند از خونریزی از ‌لثه، قرمزی ، خارش و درد لثه که در مراحل پیشرفته این بیماری جرم دندان نیز مشاهده می‌شود.

باکتری‌های موجود در شیار ‌لثه برای ادامه حیات خود پروتئین‌ها مخصوصاً پروتئین‌های خون را تجزیه می کنند. یکی از ترکیبات ایجاد شده در این تجزیه متیل مرکاپتان نام دارد. این ترکیب وقتی به مشام انسان می رسد بویی شبیه بوی جوراب دارد.

البته به این معنا نیست که فقط در بیماری ‌لثه بوی جوراب به مشام می‌رسد. تجربیات کلینیک بوی دهان نشان می‌دهد که در 60% مراجعین، گاز متیل مرکاپتان قابل اندازه‌گیری است. اما به طور کلی وقتی میزان گاز متیل مرکاپتان زیاد است به ما نشان می‌دهد که باید مشکلی در لثه وجود داشته باشد.

آیا روشی به جز اندازه‌گیری با دستگاه برای مشخص کردن بوی لثه وجود دارد؟ شما می‌توانید به راحتی با بو کردن نخ دندان، به وجود بوی جوراب پی ببرید.

بهترین راه پیشگیری استفاده از مسواک، خمیردندان ، نخ دندان، و آکواجت است. اما اگر به بیماری ‌لثه مبتلا هستید برای جلوگیری از گسترش آن باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

روش‌های درمان بیماری ‌لثه چیست؟

دندانپزشک شما در معاینه متوجه وجود جرم فوق لثه ای وزیر ‌لثه می‌شود که در این صورت انجام جرم گیری الزامی است. برای تکمیل درمان معمولاً برساژ و فلوراید تراپی انجام می شود.

برساژ نوعی درمان دندان‌پزشکی شبیه مسواک برقی است که برای تمام افراد حتی کسانی که لثه سالمی دارند قابل اجرا است. البته کارایی برساژ به‌ مراتب بیشتر از مسواک برقی است.

اما در فلوراید تراپی به مدت چند دقیقه ژل فلوراید بسیار غنی از فلوراید را بر روی دندان‌ها می‌مالند و از بیمار خواسته می‌شود تا دقایقی دهان را نشوید. ژل فلوراید علاوه بر استحکام دندان‌ها، باعث می‌شود میزان باکتری های دهان به شدت کاهش یابد تا بیماری ‌لثه فروکش کند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها