22 آوریل

تمیز کردن بین دندانها را فراموش نکنید

تمیز کردن بین دندانها از جمله توصیه های دندانپزشکان است که به وسیله نخ دندان یا موارد مشابه انجام می گردد. با تمیز کردن نواحی بین دندانی از پوسیدگی دندانها و ناراحتی لثه کاسته می شود.

پاک کردن پلاک دندانی هدف اصلی بهداشت دندانها

با تمیز کردن نواحی بین دندانی پلاک دندانی که یک لایه بسیار نازک مملو از باکتریها است از روی این سطوح پاک می شود. باکتری های ساکن در پلاک دندانی از خرده های مواد غذایی و ترکیبات قندی موجود در آن ها تغذیه می کنند. در صورتی که پلاک از روی سطوح دندان ها پاک نشود ممکن است املاح موجود در خوراکی ها و نوشیدنی ها و بزاق ، بر روی پلاک دندانی جمع شوند و جرم دندان تشکیل شوند.

انجمن دندانپزشکی آمریکا تمیز کردن بین دندانها را جز لاینفک مراقبت از دندان ها و لثه ها می دانند. دپارتمان بهداشت ایالات متحده آمریکا در بیانیه سال ۲۰۱۶ تمیز کردن بین دندان ها را لازم و ضروری اعلام کرد.

برای تمیز کردن بین دندانها چه باید کرد؟

اگر چیزی بین دندان های شما گیر کند مجبور می شوید آن را با هر وسیله ای خارج کنید. در تحقیقی که یکی از شرکت ها تحت نظر انجمن دندانپزشکی آمریکا انجام داد، ۶۱% از افراد با وسایل غیرمعمول خرده های مواد غذایی را از بین دندان های خود خارج می کردند که عبارتند از کاغذ تا شده (۴۰ %) چنگال و چاقو (۲۱ %) سوزن ته گرد ۱۴% و تار مو ۷%.
استفاده از این وسایل علاوه بر اینکه کارایی لازم را ندارند باعث آسیب رسانی به لثه ها و دندان ها می شود. ۴۲ درصد از این افراد اظهار داشتند که استفاده از این وسایل دردناک بوده است. بنابراین بهترین وسیله پاک کردن بین دندانها استفاده از نخ دندان است.

اگر نتوان از نخ دندان استفاده کرد جایگزین آن چیست؟

اگر در استفاده از نخ دندان مشکل دارید و یا تحت درمان ارتودنسی قرار دارید از تمیز کننده های دندانی که با آب کار می کنند استفاده کنید مانند واترپیک و آکواجت.

زمان تمیز کردن بین دندانها چه موقع است قبل یا بعد از مسواک؟

مهم‌ترین نکته درباره تمیز کردن بین دندان ها این است که حتما آن را انجام دهید. اگر این کار را به درستی انجام دهید فرقی نمی‌کند که در چه زمانی باشد. زمانی را انتخاب کنید که حداقل ۲ تا ۳ دقیقه برای این کار بتوان وقت صرف کرد. افرادی که آخر شب احساس خستگی می‌کنند بهتر است بعد از صبحانه یا بعد از ناهار بین دندانهای خود را تمیز کنند.

تمیز کردن بین دندانها در کودکان

یادتان باشد که کودکان نیز به تمیز کردن بین دندانها نیاز دارند. تمیز کردن بین دندان های کودکان از زمانی آغاز می شود که دو دندان در کنار هم رویش یابد. معمولاً کودکان تا سن 10 یا 11 سالگی مهارت لازم را برای تمیز کردن بین دندان های شان را ندارند به همین دلیل این کار باید توسط والدین انجام شود.
به خاطر بسپارید که تمیز کردن بین دندان ها نباید دردناک باشد. اگر بدون دقت و با خشونت این کار را انجام دهید به لثه های خود آسیب خواهید رساند.
روش صحیح استفاده از نخ دندان را از دندان پزشک خود بیاموزید. اگر تازه اقدام به استفاده از نخ دندان کرده اید توجه داشته باشید که موقع استفاده از نخ دندان، کمی ناراحتی لثه طبیعی است که ظرف مدت یک تا دو هفته برطرف خواهد شد.

منبعی برای مطالعه بیشتر: mouthhealthy

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها