22 جولای

با بوی دهان در ماه رمضان چه کنیم؟(14)- پرسش و پاسخ نخ دندان

پرسش و پاسخ نخ دندان بیانگر نکاتی باریکتر از مو در باره جنبه های مختلف نخ دندان است. با مطالعه این نکات می توانید اطلاعات عمومی خود را درباره نخ دندان آزمایش کنید. توجه داشته باشید که نخ دندان تنها وسیله ای است که به وسیله آن می توان پلاک باکتریال و خرده های مواد غذایی گیر افتاده بین دندانها را پاک کرد. فواصل بین دندانی تنها جایی هستند که مسواک به آنها دسترسی ندارد.

اگر به طرز صحیح استفاده شود یکبار در روز کافی است چون 24 ساعت طول می کشد تا پلاک باکتریال بر روی دندان تشکیل شود.
گروهی از دندانپزشکان توصیه میکنند قبل از مسواک و گروهی بر این عقیده اند که بعد از مسواک باید از نخ دندان استفاده کرد. مهم این است که به روش صحیح بکار ببریم و فرق زیادی بین این دو توصیه نیست.
نخ دندان ها تک رشته ای و یا چند رشته ای موم دار یا بدون موم هستند. موم دار بودن آن باعث می شود که رشته ها از هم باز نشوند و راحت تر استفاده شوند. نخ دندان ها را به قدری نازک می سازند که بتوان آن ها را از بین دندان ها رد کرد.
نوار بین دندانی که نوعی نخ دندان پهن است برای افرادی کاربرد دارد که بریج دندانی دارند و یا اینکه فواصل بین دندان هایشان بیش از حد معمول است. در مواردی که دندان ها چفت هم هستند نخ دندان کاربرد بهتری نسبت به نوار بین دندانی دارد.
با فرض اینکه به طرز صحیح نخ دندان کشیده شود تمام پلاک‌های باکتری بر روی دیوارهای دندان پاک نمی‌شوند به بیان دیگر کارآیی نخ دندان صد در صد نیست اما این نباید بهانه‌ای باشد برای عدم استفاده از نخ دندان. به همین دلیل است که توصیه می‌شود علاوه بر مسواک و خمیردندان سایر روش‌های بهداشتی مانند نخ دندان و یا موارد مشابه استفاده شود.
نخ دندان به هیچ عنوان جایگزین مسواک نیست و مسواک هم جایگزین نخ دندان نمی‌شود. نخ دندان سطوح بین دندانی را تمیز می‌کند و مسواک سایر سطوح دندان ها را پا ک می‌کند.
خصلت نخ دندان این است که در چند روز اولیه ای که شروع به استفاده ازآن می‌کنیم لثه‌ها دچار آزدگی می‌ کند و درد مختصری در لثه ایجاد می‌شود اما بعد از چند روز لثه‌ها خود را با شرایط جدید سازگار می‌کنند و درد برطرف می شود.
جدیداً نخ دندان را به ترکیبات درمانی مانند ترکیبات خنثی کننده بوی بد دهان آغشته می‌کنند تا این دسته مواد به شیار ‌لثه نفوذ پیدا کنند و بد بویی لثه را از بین ببرند.
نخ دندان های دسته دار و برقی در بازار وجود دارد که افرادی که مهارت کشیدن نخ دندان را ندارند یا حال و حوصله استفاده را ندارند می‌توانند از این نمونه استفاده کنند.
این افراد از نخ دندان مخصوصی به نام سوپر فلاس باید استفاده ‌کنند. رد کردن سوپرفلاس از زیر بریج گاهی مشکل است که در این موارد آکواجت یا واترپیک توصیه می شود.
توصیه می‌شود افرادی که دارای ایمپلنت دندانی هستند به جای نخ دندان از آکواجت یا واترپیک استفاده کنند.

منبعی برای مطالعه بیشتر : mouthhealthy.com

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها