19 آوریل

بایدها و نبایدها در استفاده از دهانشویه

دهانشویه یکی از محصولات بهداشت فردی است که استفاده از آن در حال افزایش است. اگر به دنبال خوشبو کردن دهان تان هستید راه های زیادی جلوی پای شما قرار دارد اما اگر می‌خواهید بهداشت دهان دندان ها و لثه های خود را ارتقا دهید استفاده از دهانشویه را بخشی از کارهای معمول روزانه خود قرار دهید.

به گفته دکتر طالبیان دندانپزشک فعال در زمینه درمان بوی دهان، بضی از دهانشویه های امروزی علاوه بر این که باعث خوشبویی دهان می‌شوند در پیشگیری از التهاب لثه ، پوسیدگی دندان و جرم دندان کمک می کنند . همچنین باعث سفید شدن دندان ها میشوند.

سوال : آیا من به دهانشویه نیاز دارم ؟

استفاده از دهانشویه جایگزین مسواک و نخ دندان نیست اما اگر در استفاده از آنها مشکل دارید و یا حال استفاده از آنها را ندارید دهانشویه می تواند شما را در پیشگیری از پوسیدگی دندان و التهاب لثه تا اندازه ای کمک کند.

دهانشویه هایی که دارای فلوراید هستند باعث پیشگیری از ایجاد پوسیدگی دندان می شوند. در صورتی که دهانشویه را با مسواک و نخ دندان استفاده کنید به هدف خود بیشتر نزدیک می شوید البته نباید انتظار داشته باشید که با استفاده روزانه دو دقیقه از دهانشویه سفید کننده ، بلافاصله دندان های شما سفید شوند. اما اگر به طور مرتب مسواک بزنید و پلاک دندانی را از روی سطوح دندانی پاک کنید و از دهانشویه نیز به عنوان مکمل استفاده کنید به مرور دندانهایی سفید تر خواهید داشت.

این نکته را در ذهن داشته باشید که دهانشویه نمی‌تواند مشکلات جدی را درمان کند به عنوان مثال اگر شما به خونریزی دائمی از لثه ها مبتلا باشید از دهانشویه کاری بر نمی‌آید و حتماً باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

مواد تشکیل دهنده دهان شویه

هر دهانشویه ای که می خرید برچسبی دارد که مواد تشکیل دهنده آن را توضیح داده است. مواد تشکیل دهنده دهان شویه ها عبارتند از

  • فلوراید این ماده باعث استحکام دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان می شود.
  • ترکیبات ضد عفونی کننده ( آنتی میکروبیال): این ترکیبات از بین برنده باکتری هایی هستند که بوی بد دهان ، لثه و پلاک دندانی را ایجاد می کنند.
  • نمک هایی که مزه گس ایجاد می کنند: این ترکیبات که مزه گس دارند ، مواد بدبوئی که توسط باکتری ها تولید می شوند را خنثی می کنند مخصوصاً ترکیبات گوگرد دار. نمک های زینک از این دست هستند .
  • سفیدکننده های دندان ترکیبات آزاد کننده اکسیژن هستند که لکه های ایجاد شده بر روی دندان ها را به مرور پاک می کنند . همچنین در طولانی مدت باعث سفید تر شدن مینای دندان می شوند .

چطور دهان شویه انتخاب کنم؟

معمولاً پیدا کردن دهانشویه ای که تمام نیازها را برآورده کند مشکل است. نیاز عمده خود را در نظر بگیرید و دهانشویه متناسب با آن را بیابید.

بهترین روش استفاده از دهان شویه چیست؟

هر محصولی روش استفاده خود را دارد بنابراین به توصیه های کارخانه سازنده دقت کنید.

بهترین زمان استفاده از دهان شویه چه موقع است؟

بعضی از دندانپزشکان معتقدند که استفاده از دهانشویه قبل یا بعد از مسواک و نخ دندان فرقی ندارد. دکتر طالبیان بنیانگذار اولین کلینیک درمان بوی دهان معتقد است که استفاده از دهان شویه بعد از مسواک به دو دلیل بهتر است. اول اینکه بعد از استفاده از دهان شویه دهان شستشو نمی شود و تاثیر آن مدت زمان طولانی تری در دهان باقی می ماند و دلیل دوم این است که با استفاده از مسواک و نخ دندان سطوح دندانی از پلاک میکروبی پاک می شود و مواد موثره دهان شویه بیشتر بر روی دندان ها و لثه ها خواهند ماند.

چه زمانی می توان نتایج دهانشویه رامشاهده کرد؟

اگر از دهان شویه های ضد بوی دهان مانند  پایادنتال ( PAYADENTAL ) استفاده کنید بلافاصله بعد از استفاده از آن بوی دهان شما کاهش می یابد اما اگر از سایر دهان شویه ها که برای کاهش خونریزی از لثه و سفید شدن دندانها استفاده کنید باید چند هفته منتظر بمانید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها