رژیم غذایی
20 آگوست

رژیم غذایی نقش مهمی در ایجاد بوی دهان به عهده دارد

رژیم غذایی و نوع تغذیه یکی از عوامل مؤثر در ایجاد بوی دهان در مواقع روزه داری است. بهره مندی از رژیم غذایی متعادل که دارای انواع خوراکی ها باشد علاوه بر کاهش صدمات گرسنگی بر سلول های بدن تامین کننده انرژی لازم برای فرد روزه دار است. مهمترین توصیه‌ها را در زیر ملاحظه فرمایید.

نکات مهم رژیم غذایی

1- از خوردن غذاهای خشک و کم آب تا حدامکان خودداری کنید. این غذاها به خشکی دهان و در نتیجه تشدید بوی دهان کمک می‌کنند.

2- حداقل شش الی هشت ‌لیوان آب و مایعات در افطار و سحری بنوشید. تامین آب بدن علاوه بر سالم نگداشتن بدن از تشدید خشکی دهان جلوگیری می کند.

3- باکتری های دهان غذاهای پر پروتئین را بسیار دوست دارند و علت اصلی بوی دهان تجزیه پروتئین‌ها به ترکیبات بد بو است. مصرف خوراکی‌های پروتئینی در ماه رمضان منعی ندارد بلکه لازم است. بنابراین توصیه نمی‌شود برای کاهش بوی دهان مصرف غذاهای پروتئینی کنار گذاشته شود اما در این موارد منتظر افزایش بوی دهان باشید. این عکس‌العمل طبیعی بدن محسوب می‌شود.4- مصرف متعادل خوراکی‌های پرچرب در دوران روزه داری لازم است. مصرف زیاد از حد خوراکی‌های پرچرب باعث بدبو شدن هوای تنفسی می‌شود. (علت این نوع بوی دهان را قبلاً بحث‌ کردیم).

5- بدیهی است که مصرف خوراکی‌های بدبو مانند سیر و پیاز به تشدید بوی بد دهان کمک می‌کند. این خوراکی ها غلظت ترکیبات گوگرددار تنفسی را افزایش می دهند و به این ترتیب بدبویی دهان را زیاد می کنند.

یبوست

6- در روزه داری یبوست به‌طور طبیعی افزایش می‌یابد چون مایعات کمتری نوشیده می شود. هرچقدر فضولات در روده بیشتر بماند گازهای بد بوی روده بیشتر جذب می شود و با راهیابی به ریه ها وارد هوای بازدم می شود. به این ترتیب یبوست به طور غیرمستقیم باعث افزایش بوی دهان می‌گردد. بنابراین از مصرف غذاهایی که به یبوست کمک می‌کنند بپرهیزید. نکته دیگر اینکه تأمین مایعات بدن به کاهش یبوست کمک می‌کند.

7- از مصرف سبزیجات و میوه‌ جات غافل نشوید. مصرف سبزیجات و میوه‌ جات باعث می‌شود آب بدن دیرتر دفع گردد که تأثیر مستقیم بر کاهش خشکی دهان و یبوست دارد. یکی دیگر از اثرات مثبت میوه‌ جات و سبزیجات خاصیت تمیز کنندگی دندان‌ها و روی زبان است. این خوراکی‌ ها باعث کم شدن تعداد باکتریها بر روی سطوح دندان‌ها و روی زبان می‌شوند. کاهش باکتری ها نیز یعنی کاهش بوی دهان .

منبعی برای مطالعه بیشتر : mouthhealthy.org

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها