واترجت دندانی مانند آکواجت
27 آگوست

واترجت دندانی : عضو جدید محصولات بهداشت دهان و دندان

واترجت دندانی دستگاهی است که طوق دندانها و نواحی بین دندانی و زیر بریج و سیم ارتودنسی را با فشار آب تمیز می کند . برند های مختلفی تا کنون ساخته شده که معروفترین برند خارجی واترپیک و تنها برند داخلی آکواجت است.

چرا باید از واترجت دندانی استفاده کنیم؟

نخ دندان مکمل خوبی برای مسواک است اما تمام باکتری های بین دندان را نمی تواند بردارد. تازه این به شرطی است که هرشب و به روش صحیح از نخ دندان استفاده گردد. برای افرادی که توانایی استفاده از نخ دندان را ندارند و همچنین افرادی که حال استفاده و یا وقت استفاده از نخ دندان را ندارند، دستگاه های واتر جت دندانی توصیه می شود.

نکته دیگر اینکه واترجت با نیروی فشار آب ، پلاک میکربی چسبیده به طوق دندانها را پاک کرده ، لثه را نیز ماساژ می دهد. بنابراین مکمل مسواک نیز محسوب می شود.

واترجت دندانی فرورفتگی ریشه را بهتر تمیز می کند

واترجت نسبت به نخ دندان در تمیز کردن نواحی بین دندانی مخصوصاً سطوح ریشه هایی که دارای تقعر و فرورفتگی هستند کارآیی بیشتری دارد.

آکواجت نوعی واترجت دندانی است که بر خلاف واترپیک که نیروی رانش آب را از موتور برقی تامین می کند نیروی رانش آب را از جریان آب لوله تامین می کند ، به این ترتیب هزینه کمتری دارد. تنها مزیت واترپیک این است که به جای آب میتوان از محلول دهانشویه استفاده کرد و گرنه تمام خصوصیات واتر پیک را دارد.
به منظور حمایت از محصولات ایرانی توصیه میکنیم شما از آکواجت استفاده کنید و برای آشنایی شما به معرفی این محصول می پردازیم.

آکواجت چه فرقی با واترپیک دارد؟

آکواجت نوعی واترجت دندانی است که بر خلاف واترپیک که نیروی رانش آب را از موتور برقی تامین می کند نیروی رانش آب را از جریان آب لوله تامین می کند ، به این ترتیب هزینه کمتری دارد. تنها مزیت واترپیک این است که به جای آب میتوان از محلول دهانشویه استفاده کرد و گرنه تمام خصوصیات واتر پیک را دارد.
به منظور حمایت از محصولات ایرانی توصیه میکنیم شما از آکواجت استفاده کنید و برای آشنایی شما به معرفی این محصول می پردازیم.

مزایای آکواجت

ابعاد سیستم نسبت به نمونه خارجی الکتریکی کوچکتر بوده و جای کمتری در محل استفاده اشغال می­ نماید.
کاربری آن در مقایسه با نمونه خارجی الکتریکی ساده ­تر است.
به دلیل استفاده از جریان آب شهری امکان استفاده از این سامانه در هرمکانی که لوله ­­کشی آب شهری موجود باشد امکان ­پذیر است.
به­ دلیل نداشتن قطعات متحرک نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد.
به ­دلیل نداشتن مخزن ذخیره مایع، از انباشت و نشر آلودگی­های مربوطه (تولید و تکثیر ریز جلبک­ها و باکتری­ها) جلوگیری می­شود. همچنین تفکیک ­پذیری اجزا امکان تعویض یا تمیزکردن قطعات سیستم را ارزان و آسان کرده است.
به واسطه بکارگیری سیستم ساده ­تر، هزینه تمام شده کمتر از نمونه خارجی الکتریکی می ­باشد و تهیه آن برای عموم راحت تر می ­باشد.

نحوه کار آکواجت

نحوه کار دستگاه به این ترتیب است نوک سری دستگاه که آب از آن به بیرون هدایت می شود را باید بر روی طوق دندان گذاشت و از یک طرف قوس دندانی، تمیز کردن دندان ها آغاز گردد. فشار آب بر روی هر دندان باعث کنده شدن پلاک باکتریال می‌شود.

وقتی سری دستگاه به ناحیه بین دندانی رسید، باید یک تا دو ثانیه مکث شود به اندازه‌ای که جریان از یک سمت به سمت دیگر را احساس کنید. فشار آب نباید به اندازه‌ای باشد که باعث سوزش ‌لثه شود و نه به اندازه‌ای کم باشد که از یک سمت به سمت دیگر جریان ایجاد نشود.

بعضی افراد اظهار می کنند که موقع استفاده از آکواجت در نواحی جلویی، بر اثر برخورد فشار آب به زبان احساس ناخوشایندی مثل قلقلک شدن به آنها دست می دهد. برای رفع این مشکل می توانید با باز و بسته کردن شیر کوچک سفید رنگ میزان خروجی آب را کم و زیاد کنید.

کاربرد آکواجت در کاهش بوی دهان

این دستگاه با شستشوی موثر طوق دندان ها و شیار لثه باعث بهبودی بیماری لثه می شود. باکتری های ایجاد کننده بیماری لثه بیشترین نقش را در ایجاد بوی دهان دارند. استفاده از واترجت دندانی در واقع با یک تیر و نشان زدن است.

کاربرد آکواجت در پروتزهای دندانی

آکواجت و سایر واترجت های دندانی بهترین گزینه برای تمیز کردن زیر بریج دندانی هستند. یکی از گزینه هایی که قبلاً به این منظور در بازار وجود داشت و دندانپزشکان به بیمارانشان توصیه می کردند نوعی نخ دندان مخصوص زیر بریج و قطعات ارتودنسی است به نام سوپرفلاس. کاربرد سوپرفلاس مخصوصاً در نواحی عقب دهان مشکل تر از واتر جت های دندانی است و مهارت بیشتری نیاز دارد.

کاربرد آکواجت در ارتودنسی

افرادی که سیم ارتودنسی بر روی دندان هایشان وجود دارد و یا ایمپلنت کاشته اند می توانند از آکواجت به عنوان بهترین وسیله تمیزکاری دندانها یشان استفاده کنند.

کاربرد آکواجت در کشیدن دندان

در افرادی که دندان می کشند پس از کشیدن دندان، ذرات مواد غذایی در حفره دندان تجمع می یابند و باعث تشدید رشد باکتری و درد شدید آن می شود. آکواجت را به عنوان بهترین و بی خطرترین وسیله بعد از اتمام خونریزی می توان برای تمیزکردن حفره ناشی از کشیدن دندان به کاربرد.

کاربرد آکواجت در افراد سیگاری

آکواجت با پاک کردن پلاک باکتری موجود بر روی طوق دندان باعث کاهش شدید پوسیدگی این ناحیه از دندان می شود. در افرادی که از انواع دخانیات مانند سیگاری و قلیان استفاده می کنند شیوع پوسیدگی طوق دندان افزایش می یابد که با استفاده از آکواجت شاهد کاهش پوسیدگی خواهیم بود.

رفع بوی لثه ها با آکواجت

اگر موقع استفاده از نخ دندان بوی بدی از آن به مشامتان می رسد با استفاده از آکواجت می توانید بوی بد لثه را از بین ببرید.

آکواجت مشوق کودکان

استفاده از آکواجت در کودکان باعث تشویق آنها به رعایت بهداشت دهان و دندان می شود.

آکواجت برای ایمپلنت دندانی

واترجت دندانی از جمله آکواجت ، بهترین گزینه برای تمیز کردن اطراف ایمپلنت دندانی محسوب می شود. این دستگاه با کمترین فشار وارد به لثه نازک اطراف ایمپلنت باعث تمیز شدن این ناحیه می شود. در حال حاضر قیمت آکواجت بسیار کمتر از انواع خارجی است .

منبعی برای مطالعه بیشتر : mouthhealthy.org

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها