22 سپتامبر

ترس از دندانپزشکی (دنتال فوبیا) را چطور می‌توان کاهش داد؟

ترس از دندانپزشکی واقعیتی انکارناپذیر است که تقریباً در 50% از بیماران بزرگسال و تقریباً در تمام بیماران خردسال دندان‌پزشکی وجود دارد.

راه های کاهش ترس از دندانپزشکی

خردسالان

حضور پدر و مادر

برای کاهش اضطراب در خرد سالان به‌ راحتی می‌توان وسایل دندانپزشکی و نحوه کاربرد آن‌ها را به کودک نشان داد و بعضی موارد نیز می توان از حضور پدر یا مادر استفاده کرد. مورد دوم در بعضی موارد کاملاً برعکس عمل می‌کند و می‌تواند باعث کاهش همکاری کودکان لوس با دندانپزشک شود.

اسباب بازی و حیوانات

وجود اسباب‌بازی و یا حتی حیوانات می‌تواند به کاهش اضطراب کودک کمک کند. همانطور که در عکس بالای این مقاله مشاهده می کنید در کشور شیلی از وجود سگ در ‌مطب به این منظور کمک می‌گیرند.

هدیه

یکی دیگر از راه های کاهش اضطراب در کودکان ، دادن هدیه به کودکان است. این روش را بارها امتحان کردیم و باعث افزایش همکاری کودکان با ما شده است. در بعضی موارد والدین کودک بنا به نیاز و یا علاقه خردسال ، هدیه تهیه می کنند و در بعضی موارد منشی مطب یکی از دستکش های مطب را باد کرده، نقاشی می کند و به کودک هدیه می دهد.

تاثیر این روش به حدی است که کودک با چشم گریان وارد مطب می شود اما به شوق گرفتن هدیه بر روی صندلی دندانپزشکی می نشیند. خوش رفتاری دندانپزشک و منشی مطب نقش مهمی در کاهش ترس و استرس کودکان دارد. کشیدن دست نوازش بر روی سر کودک نوعی برقراری ارتباط عاطفی است.

بزرگسالان

 در بعضی از موارد کاهش ترس از دندانپزشکی دربزرگسالان به مراتب مشکل‌تر از خردسالان است. یکی از مهم‌ترین دلایل ترس از دندانپزشکی خاطره دردناک و مراجعات قبلی همراه با درد در مطب دندان پزشکی است. 

اسپری با رایحه پرتقال

حتی شنیدن تجربیات دیگران از درمان‌های دندانپزشکی می‌تواند باعث ایجاد ترس از دندانپزشکی شود. در بعضی ازمقالات دندانپزشکی ذکر شده است که بوی مواد دندانپزشکی مانند اوژنول (روغن میخک) می‌تواند باعث افزایش اضطراب بیماران گردد. به همین دلیل توصیه شده است برای کاهش ترس از دندانپزشکی، از اسپری های خوشبو کننده دارای بوی میوه جات مانند پرتقال استفاده شود.

گل و گیاه و تصاویر آرامبخش

یکی دیگر از راه‌های کاهش اضطراب در مطب دندان‌پزشکی قرار دادن گل و گیاه در سالن انتظار است. تماشای گل و گیاهان زیبا به صورت کاملاً ناخودآگاه می‌تواند به کاهش اضطراب و ترس از دندانپزشکی منجر شود. همچنین قرار دادن تصاویر با زمینه آبی مانند عکس رودخانه و دریا در سالن انتظار کاهش دهنده اضطراب بیماران دندان‌پزشکی می شود.

داروهای آرامبخش

استفاده از داروهای آرامبخش مانند دیازپام یکی دیگر از راه‌های کاهش اضطراب است. در بعضی موارد که روش‌های دیگر کارایی لازم را ندارند دندان‌پزشک مجبور است با تجویز این گونه داروها به کاهش اضطراب بیمار کمک کند. ضعیف‌ ترین دوز این داروها معمولاً یک تا دو ساعت قبل از حضور در ‌مطب مصرف می‌شود. تجویز این داروها باید با توجه به سلامت جسمانی بیمار و داروهای مصرفی او انجام پذیرد. بنابراین اکیداً توصیه می‌شود از مصرف داروهای آرام‌ بخش بدون تجویز پزشک اجتناب کنید.

موزیک آرامبخش

یکی از راه‌های مورد علاقه بیماران برای کاهش ترس از دندانپزشکی گوش‌دادن به آهنگ و ترانه های آرامش بخش است. 

منبعی برای مطالعه بیشتر :

https://www.rdhmag.com/patient-care/article/16408256/is-dentistry-ready-for-animalassisted-therapy

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها