کلرهگزیدین
14 آگوست

پرسش و پاسخ کلرهگزیدین : بایدها و نبایدها را بخوانید

کلرهگزیدین ترکیبی آنتی باکتریال است که در تهیه دهانشویه از آن استفاده می شود. این ترکیب خاصیت ضد میکربی عالی دارد و به همین دلیل توسط پزشکان و دندانپزشکان تجویز می شود. دهانشویه کلرهگزیدین مانند تمام داروها عوارض جانبی دارد و باید با توجه به آنها استفاده شود. در کشور ژاپن استفاده از دهانشویه کلرهگزیدین به همین دلیل ممنوع است.

دهانشویه کلرهگزیدین به دلیل عوارض دهان و دندان باید به وسیله دندانپزشک تجویز شود، تا مدت زمان استفاده از آن توسط دندانپزشک تعیین گردد. دندانپزشکان معمولاً توصیه می‌کند که این دهان شویه بیشتر از یک یا دو هفته استفاده نشود. این دهانشویه عامل مؤثری بر باکتری های دهان است و معمولاً دندان‌ پزشکان مدت زمان استفاده از آن را به بیماران گوشزد می‌کنند. یکی از عوارض مهم دهان شویه های کلرهگزیدین لکه‌های قهوه‌ای رنگی است که در مدت زمان طولانی تر از چند روز بر روی دندان ها ایجاد می کنند. این لکه ها با مسواک نمی روند و برای رفع این لکه ها باید به دندانپزشک مراجعه شود.
خشکی دهان یکی دیگر از عوارض دهانشویه کلرهگزیدین است. در بعضی از دهانشویه های کلرهگزیدین الکل وجود دارد که باعث خشکی دهان می‌شود. البته دهانشویه های کلرهگزیدین بدون الکل هم در بازار وجود دارد که در موارد لازم توصیه می‌شود. اگر لازم شد از این‌ها استفاده کنید.
یکی دیگر از عوارض دهانشویه کلرهگزیدین تأثیرات منفی بر حس چشایی است. کلرهگزیدین سبب می‌شود مزة بعضی از غذاها را متوجه نشوید. لازم به ذکر است که در صورت قطع مصرف دهانشویه کلرهگزیدین بعضی از عوارض ناشی از آن برطرف می‌شود اما برای حذف لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی دندان‌ها باید به دندا‌پزشک مراجعه کنید.
یکی دیگر از عوارض دهانشویه کلرهگزیدین افزایش تشکیل جرم بر روی دندان‌ها است که البته در مدت زمان‌های مصرف طولانی ظاهر می‌شود.
دهانشویه کلرهگزیدین به دلیل خواص ضد میکربی بر بوی دهان موثر است. البته تاثیر آنی بر بوی دهان ندارد و نمی تواند ترکیبات بد بوی موجود در دهان را خنثی کند اما اگر چند بار استفاده شود، اثر آن بر بوی دهان آشکار می شود.

منبعی برای مطالعه بیشتر : mouthhealthy.org

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها