15 آوریل

بوی بد دهان و روش های مبارزه با آن

بوی بد دهان عارضه ای ناخواسته و ناخوشایند است. کسی دوست ندارد این جمله را بشنود که” دهنت بو میده ” اما بی اطلاعی از بوی بد دهان بدتر است . بوی بد دهان ( که اصطلاحاً آن را بوی دهان بد بویی دهان یا هالیتوز نیز می خوانند) برای مبتلایان خجالت‌آور و برای اطرافیان زجرآور است.

آیا مبتلایان به بوی بد دهان متوجه بد بویی دهان خود نمی شوند؟

دکتر علیرضا طالبیان موسس اولین کلینیک بوی دهان در کشور اظهار داشت: کلاَ مبتلایان به بوی دهان دو گروه اند. بخش کوچکی از آنها واقعاَ متوجه نمی شوند که بوی دهانشان چقدر آزاردهنده است چون دیگران خجالت می کشند به آنها تذکر دهند. اما بسیاری از مبتلایان اینقدر به بوی دهانشان فکر می کنند که باعث سردی روابط شان با دیگران و کناره گیری از اجتماع می شود. این مشکل را اصطلاحا “ترس از اجتماع” (Social Phobia) می نامند.

خوشبختانه کاهش بوی بد دهان در اغلب موارد ساده است و شامل سه مورد می شود :

  • رعایت بهداشت دهان و دندانها از طریق استفاده از مسواک ، خمیردندان و دهانشویه موثر بر بوی دهان
  • مراجعه منظم به دندانپزشکی ترجیحاً سالی دو بار
  • و بررسی سایر عواملی که ممکن است در ایجاد بوی دهان سهیم باشند مانند مصرف داروها ، رژیم غذایی و خوراکی ها

آیا شما بوی بد دهان دارید؟

در بیشتر موارد بوی دهان به دلیل تجمع باکتری ها و فعالیت آنها در محیط دهان ایجاد می شود. باکتریها ، گازهای گوگردداری تولید می کنند که بدبو بوده، بوی دهان تولید می کنند.

توجه به این نکته لازم است که تقریبا تمام افراد هنگام برخاستن از خواب درجاتی از بوی بد دهان را تجربه می کنند. این نوع بوی دهان را بوی دهان صبحگاهی (Morning Breath) می نامند.

آیا مطمئن اید که بوی دهان ندارید؟ راه کسب اطمینان از عدم ابتلا به بوی دهان پرسش از دیگران است. دکتر طالبیان در این باره پیشنهاد می کند که بهترین زمان برای این ارزیابی موقع برخاستن از خواب است. مقابل فردی بایستید و از فاصله حدود ۴۰ سانتی متری صحبت کنید و یا از 1 تا 40 بلند بلند بشمارید.

البته راه های دیگری هم پیشنهاد شده است مانند بوییدن نخ دندانی که از بین دندانها خارج کرده اید. در صورتی که نخ دندان بدبو و یا قرمز رنگ باشد احتمال اینکه شما به بیماری لثه و بوی دهان مبتلا باشید وجود دارد.

چه عواملی باعث ایجاد بوی دهان می شوند؟

آمار دقیقی در دست نیست که چند درصد از افراد جامعه به بوی دهان مبتلا هستند. مطالعات انجام شده بر روی اظهار نظر های افراد درباره بوی دهان شان استوار بوده است که این معیار به طرز دقیقی بیان کننده میزان مبتلایان به بوی دهان نیست. اندازه گیری بوی دهان باید توسط پژوهشگران آموزش دیده که حس بویایی آنها دقت لازم را داشته باشد، انجام گردد.

اندازه گیری گاز های بد بوی دهان مخصوصاً گازهای گوگرد دار میتواند به پژوهشها کمک کند. تجربیات کلینیک درمانی بوی دهان بیانگر این است که ۹۹ درصد از موارد بوی دهان بر اثر فعالیت باکتری های دهان ایجاد می شود .

عوامل مستعدکننده بوی بد دهان

به گفته دکتر طالبیان بعضی از عوامل را عوامل مستعد کننده (Predisposing Factor) می نامند. این عوامل مستقیماً ایجاد کننده بوی دهان نیستند اما زمینه ساز و مستعد کننده ایجاد بوی دهان هستند که از جمله می‌توان به باکتری های حفرات دندانی ، باکتری های مسبب بیماری لثه و باکتری های حفرات لوزه اشاره کرد. همچنین در کهنسالانی که از پروتزهای دندانی استفاده می کنند ممکن است باکتری هایی که بر روی این پروتزها جمع می شوند باعث بد بویی پروتز و دهان شوند.

تنها در حدود یک درصد از موارد، بیماریهای داخلی ممکن است باعث ایجاد بوی بد دهان شوند. معروف ترین آن ها دیابت ، عفونت های ریوی ، بیماری کبدی و برونشیت مزمن هستند. در پژوهشها و در مقالات دانشگاهی از عوامل دیگری نیز نام برده شده است از جمله بیماری های معده و دستگاه گوارش مانند سوزش سر معده یا ریفلاکس معده .

با مصرف بعضی از داروهای گوارشی ممکن است بوی دهان تا زمان استفاده از دارو برطرف شود اما به معنای آن نیست که بیماری گوارشی باعث ایجاد بوی دهان بوده است. چون بخشی از دارو از طریق جریان خون به بزاق و مایع شیار لثه ای راه پیدا می کنند و با کشتن باکتری های موجود در دهان باعث کاهش بوی دهان می شوند.


سری به دندانپزشکی بزنید و از دندانها و لثه های خود مراقبت کنید


دکتر علیرضا طالبیان می گوید : هر ۶ ماه و یا حداقل سالانه یک بار به دندانپزشکی مراجعه کنید. چون بیشتر موارد بوی دهان به دلیل باکتری های دهان ایجاد می شوند ، رعایت بهداشت دهان و دندان در کاهش بوی بد دهان تاثیر گذار است . ایده آل این است که بعد از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده کنید تا تعداد باکتری های ایجاد کننده بوی دهان را کاهش دهید.

اگر به طور استاندارد از مسواک دستی استفاده کنید به همان اندازه ای که از آن انتظار می رود مفید خواهد بود اما بعضی از پژوهشگران انواع برقی را به دو دلیل زیر توصیه میکنند

  • اول اینکه مسواک های برقی دارای تایمر هستند و به این ترتیب می توان زمان مسواک زدن را رعایت کرد. تجربه نشان می دهد که بسیاری ازمردم زمان استفاده از مسواک را رعایت نمی کنند.
  • دلیل دوم این است که حرکت موهای مسواک برقی یک دست بوده، کمک شایانی در پاک کردن دندان ها از پلاک دندانی می کنند.

بعضی از دهانشویه ها در پیشگیری از پوسیدگی دندان و کاهش تجمع باکتری های تولید کننده بوی دهان کمک می کنند. از دهان شویه هایی که فقط دهان را را برای دقایقی خوشبو می کنند استفاده نکنید بلکه از دهانشویه هایی استفاده کنید که ضد عفونی کننده و آنتی باکتریال باشند و ترکیبات بد بوی باکتری ها مانند ترکیبات گوگرددار را خنثی کنند.

مراقب آنچه که می خورید باشید

آنچه که می خورید تاثیر مستقیمی برهوای با زدم شما دارد. هنگامی که غذا هضم و جذب می شود به جریان خون راه می یابد و از طریق آن به ریه ها میرسد و بسیاری از این مواد ، به داخل ریه ها منتشر می‌شوند. رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید و از غذاهای معمولی استفاده کنید. رژیم غذایی در زمان گرسنگی و روزه داری و همچنین رژیم غذایی کم کربوهیدرات باعث بد بویی دهان شما می شوند.

در بین وعده های غذایی از هویج و کرفس استفاده کنید. استفاده از سبزیجات آبدار مانند کرفس به پاک کردن دهان و دندان ها از خرده های مواد غذایی کمک می کند. از مواد غذایی بدبو مانند سیر ، پیاز و بعضی دیگر از غذاهای ادویه دار پرهیز کنید. افرادی که به طور دائم از سیر استفاده می کنند علاوه بر بد بویی دهان بدبویی بدن نیز دارند علاوه بر بوی بد دهان به بوی بد عرق و بدبو شدن بدن نیز مبتلا می شوند.

شش راه دیگر برای مبارزه با بوی بد دهان

امیدواریم راه های شش گانه زیر به کاهش بوی بد دهان به شما کمک کند.

آب بدن خود را تامین کنید

اگر نمی توانید بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید نوشیدن حجم زیادی آب به شما کمک می کند تا سطوح دهان و دندان ها را از باکتری ها و خرده های مواد غذایی پاک کنید. نوشیدن شیر نیز به خنثی کردن بعضی از ترکیبات بد بو کمک می کند. ضمناً از نوشیدنی های شیرین کمتر استفاده کنید چون برای دندانها مضر هستند.

زیاد قهوه ننوشید

قهوه ممکن است مزه خوبی داشته باشد اما بویی که بر روی زبان باقی می ماند ممکن است زننده باشد. به جای آن از دمنوش ها مانند چای سبز استفاده کنید.

سیگار نکشید

و از سایر محصولات تنباکو استفاده نکنید. سیگار پیپ و انفیه ها باعث بد بویی نفس شما می شوند. متاسفانه برخی افراد برای پوشاندن بوی بد دهان شان از سیگار و یا سایر دخانیات استفاده می کنند. مضرات دخانیات به قدری زیاد است که استفاده از آنها برای پوشاندن مشکل ساده ای مانند بوی بد دهان اشتباه است.

مصرف الکل را محدود کنید

الکل باعث ایجاد خشکی دهان میشود. مصرف مشروبات الکلی باعث می شود تا حدود ۸ الی ۱۰ ساعت بوی بدی از بازدم شما به مشام برسد.

از آدامس های بدون قند استفاده کنید

اگر بعد از هر وعده غذایی به مدت ۲۰ دقیقه از این آدامس ها استفاده کنید جریان بزاق شما بیشتر می شود که بهبود بهداشت دهان را به همراه دارد. آدامس هایی که با شیرین کننده هایی نظیر زایلیتول ساخته می شوند باعث کاهش پوسیدگی دندان و خنک شدن دهان شما می شوند.

مراقب آبنبات ها باشید

آبنبات های بدون قند تاثیر منفی بر روی دندان ها ندارند و برای خوشبو کردن دهان در مدت زمان کوتاه مناسب اند. این آب نبات ها صرفاً باعث خوش بویی دهان می شوند و باکتری های تولید کننده بوی بد دهان را از بین نمی‌برند. آبنبات های دارای قند بر روی دندان های شما می نشینند و اگر چه دهان را خوشبو می کنند، باعث ایجاد پوسیدگی در دندانهای شما می شوند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها