جرم دندان
24 می

جرم دندان چیست و چگونه می توان مانع از تشکیل آن شد؟

جرم دندان چیست؟

جرم دندان عبارت است از پلاک میکربی که به وسیله املاح معدنی سخت شده باشد. منشأ املاح معدنی از بزاق، مایع شیار لثه ای و خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها است. با رسوب املاح معدنی بر روی پلاک میکروبی، باکتری‌های موجود در آن کشته می‌شوند، اما سطح جرم تشکیل شده به دلیل ناهمواری‌هایی که دارد محل مناسبی برای تشکیل مجدد پلاک میکروبی و ضخیم تر شدن رسوبات است.

آیا با مسواک زدن می توان جرم دندان را حذف کرد؟

سختی و چسبندگی جرم به حدی است که آن را با مسواک زدن نمی توان حذف کرد. برداشتن جرم دندان با قلم‌های جرم گیری و همچنین دستگاه‌های جرم گیری اولتراسونیک دندانپزشکی امکان‌پذیر است.

جرم دندان از چه نوع ترکیب آلی و معدنی تشکیل شده است؟

۴۰-۶۰ درصد جرم  از املاح معدنی و بقیه آن از ترکیبات آلی تشکیل شده است. بخش معدنی جرم از کریستال‌های فسفات کلسیم تشکیل‌شده است. ‌‌هیدروکسی آپاتیت مهم‌ترین فاز معدنی کریستال‌ های فسفات کلسیم جرم دندانی است. مهمترین ترکیبات آلی جرم دندانی انواع پروتئین و لیپید (چربی) است. در بین این دو فاز خرده‌های بسیار ریز مواد غذایی و نوشیدنی‌ها و ذرات دود سیگار دیده می‌شود. اگرچه فرایند تشکیل جرم دندانی هنوز به طور کامل مشخص نشده است اما مکانیزم‌هایی برای آن پیشنهاد شده است.

جرم را بر روی کدام دندانها بیشتر می توان دید؟

جرمی که بالای لبه ‌لثه تشکیل می‌شود را جرم فوق لثه ای و جرمی که داخل شیار لثه ای تشکیل می‌شود را جرم زیر لثه ای می‌نامند.جرم فوق لثه ای در دو ناحیه از دهان  بیشتر تشکیل می‌شود. این دو ناحیه در نزدیکی خروجی غدد بزاقی یعنی نزدیک ششمین دندان فک بالا و نزدیک دندان‌های جلویی فک پایین هستند. جرم فوق لثه ای سفید رنگ است اما جرم زیر لثه ای به دلیل رسوب رنگ دانه های تیره، مشکی به نظر می‌آید.

جرم دندانی را در چه افرادی بیشتر می توان دید؟

میزان تشکیل جرم  در افراد مختلف متفاوت است. در بعضی افراد تشکیل جرم به ‌ندرت انجام می‌شود در صورتی که در بعضی دیگر حتی  با انجام مسواک مرتب و روزانه، تقریباً سالی یک بار به جرمگیری نیاز پیدا می‌کنند.

عوامل زیادی در تشکیل جرم تأثیرگذار هستند از جمله: سن، جنس، نژاد، رژیم غذایی، موقعیت در دهان، بهداشت دهان و دندان، نوع و ترکیب پلاک میکربی، ژنتیک میزبان، دسترسی به دندان‌پزشک، ناتوانی‌های جسمانی، بیماری‌های سیستمیک، سیگار و داروها.

جرم دندان با چه علائمی همراه است؟

جرم دندانی باعث به خطر افتادن سلامتی ‌لثه می‌شود و با افزایش بوی دهان، تحلیل لثه، و التهاب لثه همراه است.

آیا می توان مانع از تشکیل جرم دندان شد؟

با استفاده از دهانشویه و خمیر دندان های ضد جرم دندانی، می توان روند تشکیل جرم را کاهش داد. دهانشویه زینک و هیدروژن پراکساید پایادنتال تشکیل جرم را به حداقل می رساند.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها