تمیزی زبان
23 اکتبر

تمیزی زبان نقش مهمی در کاهش بوی بد دهان دارد

تمیزی زبان نقش مهمی در کاهش بوی بد دهان دارد. این سوال: که آیا زبانتان را مسواک زده اید؟  علی رغم ظاهرش که اشتباه و یا شوخی به نظر می رسد کاملا درست و جدی است. اگر دهانتان بو می دهد و جواب شما به این سوال خیر است ، باید بدانید که از مهمترین اقدام در رفع بوی دهان غافل هستید. تمیز کردن سطح زبان گام مهمی در درمان بوی دهان محسوب می شود.

بوی دهان چگونه ایجاد می شود؟

بوی دهان به دلیل فعالیت باکتریهای مفیدی است که ما را در هضم ترکیبات پروتئینی یاری می کنند. ترکیبات پروتئینی دهان عبارتند از پروتئینهای ترشحات پشت حلق(خلط گلو)، پروتئینهای خون که در مایع شیار لثه ای منتشر می گردد، پروتئینهای ناشی از مواد غذائی و پروتئینهای بزاق.

پروتئینها پس از تجزیه به ترکیباتی تبدیل می شوند که در بین آنها ترکیبات  گوگرد دار(vsc) ترکیباتی هستند که باعث بدبوئی دهان میشوند. این ترکیبات که در ابتدا در بزاق محلول هستند به مرور تبخیر شده و با هوای تنفسی مخلوط می گردند و پس از خروج از دهان عارضه ای به نام بوی دهان ایجاد میکنند.

گاهی باکتریها و ترکیبات حاصل از آنها ،لایه ای بر روی زبان تشکیل می دهند که زرد یا سفید رنگ است. بوی ناشی از این لایه بسیار شبیه بوئی است که از دهان متصاعد میشود.

چرا تمیزی زبان باعث کاهش بوی دهان می شود؟ 

 در مقايسه با ساير نقاط دهان، زبان بزرگترين عضو محسوب مي‌شود لذا مساحت آن بيشتر از مساحت ساير اعضاء نظير دندانها و لثه‌ها است. به همين دليل خانه مناسبي براي ميلياردها ميكروارگانيسم اعم از باكتري، ويروس، قارچ و غيره است.

سطح زبان بعضي افراد، شيارهاي عميقي دارد  كه خود باعث افزايش مساحت و جاي دهي باكتريهاي بيشتر است. سطوح زبان از پاپیللا يا برجستگی هایی تشكيل شده است، كه در بين و بر روي آنها باكتريها به راحتي رشد و نمو مي‌كنند.

اگر مساحت تمام اين پرزها را با هم جمع بزنيم متوجه خواهيم شد كه از مساحت كل دهان بيشتر است. در اين سطح وسيع باكتريهاي توليد كننده تركيبات گوگرددار لانه گزيني مي‌كنند و با تجزيه پروتئينهاي اطراف خود مشكلي بنام بوی دهان ايجاد مي‌كنند. بنابر این تمیزی زبان نقش مهمی در کاهش گازهای گوگرددار بازی می کند.

منبعی برای مطالعه بیشتر :www.payadental.org

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها