عملکرد مغز
19 سپتامبر

عملکرد مغز انسان تحت تاثیر سلامت دهان قرار دارد

عملکرد مغز انسان تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد که یکی از آنها سلامت دهان است. بر اساس دو تحقیق جدید ، استرس اثرات زیانباری بر سلامت دهان ایجاد می کند که به نوبه خود ممکن است به کاهش عملکرد شناختی مخصوصاً در سالمندان منجر شود.

سلامت دهان نشانگر سلامت بدن است

سلامت دهان به طرز اعجاب آوری می‌تواند نشانگری از سلامتی و بهروزی افراد باشد. بیماری های دهان نه تنها باعث کاهش کیفیت زندگی افراد می شود بلکه احتمال ابتلا به سایر بیماری های مهم را افزایش می دهد.

پژوهشگران رابطه بین بیماری لثه و از دست دادن دندان را با وقوع سکته مغزی اعلام کرده اند. مقاله ای که در ژورنال انجمن پریودنتولوژی هندوستان در سال ۲۰۱۰ به چاپ رسید چنین نتیجه گیری کرده که بیماری لثه تا ۲۰ درصد باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی می شود. البته برای به اثبات رسیدن موضوع هنوز تحقیقات ادامه دارد.

گروه هایی در دانشگاه روتگرز بخش برانسویک در ایالت نیوجرسی آمریکا بر روی موضوع دیگری متمرکز شده اند : ارتباط بین سلامت دهان و کاهش عملکرد شناختی

جدیداً مقاله‌ای به چاپ رسیده است که در آن ۲۳ پژوهش در این خصوص را مورد بررسی قرار داده است. نتیجه این بررسی ها، این بوده که بین سلامت دهان و مسائل شناختی مانند حافظه و عملکرد اجرایی (executive function)  ارتباط وجود دارد.

همچنین یک تیم از دانشگاه روتگرز 2 مطالعه جداگانه بر روی کاهش عملکرد شناختی و استرس انجام داده اند. هر دو مقاله در ژورنال انجمن سالمندی آمریکا به چاپ رسیده است.

تمرکز بر آمریکایی های چینی تبار

این مطالعات بر روی آمریکایی های چینی تبار با حداقل ۶۰ سال سن انجام شده است. دکتر ژین کی دونگ مدیر موسسه تحقیقات سالمندی در دانشگاه روتگرز می‌گوید: اقلیت های قومی و نژادی نسبت به نتایج منفی بهداشت دهانی آسیب پذیرتر هستند.

او اینطور ادامه می دهد: اقلیت ها دسترسی کمتری به مراقبت های دندانپزشکی دارند و عدم تسلط به زبان رایج و پایین بودن وضعیت اجتماعی اقتصادی ، باعث تشدید این موضوع شده است.

آمریکایی های چینی تبار در سنین بالا به دلیل عدم دسترسی به بیمه های دندانپزشکی و عدم مراجعه مرتب به دندانپزشک ، مشکلات بیشتری در این زمینه دارند.

هر دو مطالعه بر روی جمعیت سالمند چینی های شهر شیکاگو انجام شده است. در اولین مطالعه سلامت دهان افراد و عملکرد شناختی (عملکرد مغز) آنها به وسیله ۵ آزمون ارزیابی شد.

پژوهشگران مطالعه دوم در ابتدا از ابتلا افراد شرکت کننده به خشکی دهان پرسش کرده بودند. سپس از آنها خواستند که استرس، حمایت های اجتماعی و فشار های اجتماعی وارده به خود را بر اساس یک معیار از پیش تعیین شده ارزیابی و مشخص کنند.

حمایت اجتماعی مورد نظر آن ها عبارت بود از اینکه افراد تا چه میزان می توانند به حمایت افراد خانواده و یا دوستان خود تکیه کنند. منظور پژوهشگران از فشار اجتماعی این بود که چند وقت یکبار مطالبات یا انتقادات بیش از حد دوستان یا وابستگان را تجربه می کنند.

یافتن یک رابطه شناختی

با بیش از ۲۷۰۰ آمریکایی چینی تبار مصاحبه انجام شد. که تقریباً نیمی از این تعداد اظهار داشتند که به مشکلات دندانی مبتلا هستند. بیش از یک چهارم از آنها گفته بودند که خشکی دهان دارند.

در این مطالعه ارتباط معنی داری بین بیماری لثه و مشکلات شناختی (عملکرد مغز) یافت نشد. پژوهشگران معتقدند که عدم ابراز بیماری لثه توسط شرکت کنندگان به دلیل مهم نبودن بیماری لثه در نظر آنها بوده است.

پژوهشگران بین کاهش عملکرد مغز یعنی عملکرد شناختی( مخصوصاً کاهش شناخت کلی و حافظه اپیزودیک ) و علائم دندانی شرکت کنندگان رابطه ای پیدا کردند. مشکلات مرتبط با حافظه اپیزودیک با آغاز دمانس ( زوال عقلی) در ارتباط است.

پژوهشگران مطالعه دوم رابطه ای مشابه پیدا کردند. ایشان دریافتند که افرادی که استرس بیشتری متحمل می شوند خشکی دهان بیشتری دارند. مشخص شد که حمایت یا فشارهای همسر باعث کاهش این ارتباط نمی شود اما حمایت از جانب دوستان به نظر می رسد که ایشان را در مقابل خشکی دهان حفاظت می کند.

یکی از پژوهشگران به نام ویومائو می‌گوید تحمل استرس زیاد توسط امریکایی های چینی تبار می‌تواند برای سلامت دهانشان زیانبار باشد.

سلامت دهان موضوعی کلیدی است

هر نتیجه ای که از مطالعات انجام شده بر اساس خود اظهاری استنتاج شود محدودیت های خاص خود را دارد. با این حال گروه پژوهشگران معتقدند که یافته های آن ها نشان می دهد که سلامت مهاجران و تاثیر عوامل روانی بر این سلامت باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

منبع خبر : https://www.medicalnewstoday.com/articles/326339.php

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها