آنتی بیوتیکها و بوی دهان
14 دسامبر

آنتی بیوتیکها چگونه بر بوی دهان تاثیر می گذارند؟

آنتی بیوتیکها و بوی دهان دو موضوعی هستند که معمولاً مورد سوال قرار میگیرند و پزشکان مختلف از دیدگاه خود به بررسی آن می پردازند. بعضی افراد هم برای کاهش بوی دهان به مصرف دائمی آنها می پردازند که در طولانی مدت به عوارض ناخواسته آنها مبتلا می شوند. آنتی بیوتیکها ترکیبات مفیدی هستند که هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی مصرف می شوند. در مواردی که موضع هدف قابل دسترس است مصرف خوراکی آن توصیه نمی شود مثلاً اگر عفونت چشمی وجود دارد استفاده موضعی عاقلانه تر است اگرچه با مصرف خوراکی بخش کوچکی از دارو در چشم هم ترشح می شود اما این مقدار بسیار کمتر از مقداری است که بر روی چشم مالیده می شود.

مشکلات باکتریال دهانی نیز همین طور است و اگر آنتی بیوتیک خوراکی مصرف شود بخش کوچکی از دارو که به دهان می رسد تاثیر خودش را می گذارد و ممکن است که فرد فکر کند چون دارو را خورده است و به صورت موضعی به کار نبرده، پس مشکل مورد نظر دارای منشا خارج دهانی است.
بارها اشاره شده است که 99 درصد از موارد بوی دهان حاصل فعالیت باکتری های دهان است. این باکتری ها تحت تاثیر آنتی بیوتیک هایی که همراه بزاق و مایع شیار لثه ای قرار می گیرند و بشدت کم فعالیت می شوند. بنابراین با کم کردن تعداد باکتریها می توان بوی دهان را کنترل کرد که با مواد ضد میکربی دهانی به راحتی و بهتر قابل انجام است و از طرف دیگر عوارض عمومی آنتی بیوتیک ها حذف می شود.

برای اینکه به شما ثابت بشود نصف یک قرص مترونیدازول را در یک لیوان آب حل کنید و اگرچه بسیار تلخ است اما به مدت 2 دقیقه 2 قاشق غذاخوری از مایعی که ساختید را 3 بار در روز غرغره کنید و دهان را تخلیه کنید. متوجه خواهید شد همان کاهشی که با خوردن آنتی بیوتیک در بوی دهان ملاحظه می کردید با استفاده موضعی هم، خواهید دید. منتهی اشکال در این است که چنین محلولی بسیار بدمزه است و استفاده طولانی مدت آن مشکل است به همین خاطر توصیه میکنم از دهانشویه دارای زینک استفاده کنید.

PAYADENTAL یکی از بهترین ها بوده، محصولی نوآورانه و ساخته شده بر اساس ثبت اختراع است. اگر از این محصول استفاده کردید و کاهش بوی بد دهان مشاهده شد به احتمال زیاد منشا بوی دهان در خود دهان است و تا زمانی که از این دهانشویه استفاده می کنید بوی دهان کاهش می یابد. البته کاهش بوی دهان به معنای حذف آن نیست و نباید انتظار رفع بیماری را داشته باشید. برای کسب اطلاع بیشتر در باره این دهانشویه به وبسایت مربوطه مراجعه کنید.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها