24 سپتامبر

ضررهای دهانشویه الکلی

نقش الکل در ایجاد سرطان های دهان با تاکید بر دهانشویه الکلی

آم جی مک کولا، سی اس فارا

28 نوامبر 2008 ژورنال دندانپزشکی استرالیا (Australian Dental Journal)

خلاصه مقاله

پنج در صد از ضایعات بدخیم در کل جهان را سرطان دهان تشکیل می‌دهد. در استرالیا در هر سال تعداد 800 مورد سرطان دهان به نام اسکواموس سل کارسینوما (squamous cell carcinoma=SCC) ثبت می‌شود. علیرغم پیشرفت‌های به دست آمده در زمینه درمان سرطان، میزان زنده ماندن افراد پس از درمان حدود 50 درصد است و عوارض ناشی از درمان باعث ناتوانی‌های شدید می‌گردد. از مبادلاتی مشخص بود که کشیدن سیگار و مصرف الکل زمینه سازی‌های ایجاد سرطان دهان هستند. در این مقاله به بررسی شواهد اپیدمیولوژیک، پژوهش‌های آزمایشگاهی، و مکانیسم‌هایی پرداختیم که الکل می‌تواند باعث ایجاد سرطان ‌شود. بعلاوه، مقالاتی را مطالعه و بررسی کردیم که مدعی بودند که الکل در ایجاد سرطان دهان تاثیر دارد. براساس بررسی‌های انجام شده، معتقدیم که اظهارنظر قطعی درباره افزایش امکان ابتلا به سرطان دهان در نتیجه استفاده از دهانشویه الکلی در این مقطع امکان‌پذیر نیست، اما برداشت ما این است که عاقلانه نیست که پزشکان استفاده طولانی‌ مدت  از دهانشویه الکلی را به بیماران خود توصیه کنند.

 

اگر شما برای بار اول است که به این وب سایت سر میزنید از شما دعوت میکنیم از مقالات این سایت استفاده کنید و با عضویت در کانال های ما در چهار پیام رسان های تلگرام، سروش، بیسفون پلاس، و گپ علاوه بر مطالعه پیام های بهداشتی و سلامتی در مسابقات منظم ما شرکت کنید و برنده جوایز نفیس شوید.

@mesvak

messvak@

mesvak@

messvak@

 

 

از شما تقاضا داریم با صرف چند ثانیه نظر خود را در باره این مقاله در فرم زیر (ارسال دیدگاه) برای ما ارسال فرمایید. ضمناً اگر مایلید از اولین کلینیک اختصاصی بوی دهان کشور با 12 سال سابقه مشاوره دریافت کنید در فرم زیر شماره تلفن خود را ارسال کنید تا با شما تماس گرفته شود.

کلینیک اختصاصی بوی دهان

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها