24 سپتامبر

آیا بوی دهان پس از خوردن غذا افزایش می یابد؟

آیا بوی دهان پس از خوردن غذا افزایش می یابد؟

فرصتی برای به خاطر سپردن: گاهی بهره وری گوش دادن بیشتر از خواندن است. امتحان کنید. 

بعضی افراد از بوی دهانی که پس از خوردن غذا مخصوصاً غذاهای پر پروتئین ایجاد می‌شود، شکایت دارند. در باره افزایش بوی دهان پس از خوردن غذا دو دیدگاه وجود دارد. برخی پزشکان معتقدند که مشکلات گوارشی مخصوصاً کاهش اسید معده باعث می‌شود که دریچه فوقانی ‌‌معده به خوبی بسته نشده، گازهای ‌‌معده باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند که به این منظور قرصهای حاوی بتائین و پپسین تجویز می‌کنند.

دیدگاه دیگر این است که متعاقب خوردن مواد غذایی مخصوصاً انواع پر پروتئین، مقادیری از این ترکیبات بر روی سطوح دهان مخصوصاً لابه‌لای پرزهای روی زبان و همچنین در بزاق، باقی می‌مانند و توسط باکتری‌های موجود در دهان تجزیه شده، بوی دهان ایجاد می‌شود. برای کاهش این مشکل، دستورات بهداشتی ارزان و بدون عارضه جانبی توصیه می‌شود.

 

 

به کانال ما در شبکه های اجتماعی تلگرام، سروش، بیسفون پلاس و گپ بپیوندید.

@mesvak

messvak@

mesvak@

messvak@

آیا تست ساده ای برای مشخص کردن منبع بوی دهان پس از خوردن غذا وجود دارد؟

توصیه اینجانب این است که با انجام یک آزمون ساده و کم‌هزینه می‌توان مشخص کرد که کدام یک از دو مکانیسم فوق، باعث ایجاد بوی دهان می‌شود. در ابتدا با نخ دندان سطوح بین دندانی تمیز می‌شود و سپس با استفاده از ‌مسواک دندانها تکمیل می‌گردد. در مرحله بعد با استفاده از یک مسواک نرم، 15 بار روی زبان تمیز می‌شود. سپس به مدت یک دقیقه در حالی که دهان بسته است، میزان 5 میلی لیتر (1 قاشق غذاخوری) از دهانشویه حاوی روی و پراکسید هیدروژن در دهان چرخانده می‌شود. برای دومین بار همین کار تکرار می‌شود با این تفاوت که سر را کمی به عقب خم کنید و این بار با دهان باز، 5 میلی‌لیتر از همان دهانشویه غرغره می شود. محلول دهانشویه چون دارای مواد معطر است، باید پنج دقیقه صبر کرد تا دیگر اثری از بوی آن باقی نمانده باشد.

الان موقع انجام آزمایش است. یکی از اطرافیان باید در فاصله 30 سانتی‌متری شما قرار بگیرد و موقعی که از 1 تا 40 می‌شمارید بوی دهان شما را استشمام کند. اگر بوی دهان به شدت کاهش یافته باشد، منبع بوی بد خود دهان است نه معده.

از شما تقاضا داریم با صرف چند ثانیه نظر خود را در باره این مقاله در فرم زیر (ارسال دیدگاه) برای ما ارسال فرمایید. ضمناً اگر مایلید از اولین کلینیک اختصاصی بوی دهان کشور با 12 سال سابقه مشاوره دریافت کنید در فرم زیر شماره تلفن خود را ارسال کنید تا با شما تماس گرفته شود.

کلینیک اختصاصی بوی دهان

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها