درمان بوی دهان
21 سپتامبر

درمان بوی دهان؟ برو بابا مگه میشه؟!

داستان ما

درمان بوی دهان . در اسفند 1376 پس از دفاع از پایان نامه دکترا دندانپزشکی فراغتی حاصل شد تا در تهیه پایان نامه همسرم -با عنوان بوی دهان- به ایشان کمک کنم. مطالعه مقالات بوی دهان باعث شد به این موضوع علاقمند شوم و در باره کلینیک های درمان بوی دهان در  ایران و سایر کشورها جستجو کنم. این کنجکاوی من را با روش های تشخیصی و درمانی بوی دهان و همچنین پزشکان موفق در این زمینه آشنا کرد.

نتیجه ای که حاصل شد: تاسیس کلینیک اختصاصی بوی دهان در کشور الزامی و مورد نیاز است.

8 راز ی که متوجه آنها شدم:
 1. بیماری بوی دهان در داخل کشور وجود دارد و مردم به تشخیص و درمان آن نیاز دارند.
 2. هر یک از تخصص های پزشکی و دندانپزشکی از دیدگاه خود به این موضوع می پردازند و کسی متولی و علاقمند بررسی جامع و تشخیص و درمان اختصاصی بوی دهان نیست. به بیان دیگر، کسی حوصله و وقت کافی به این منظور صرف نمی کند.
 3. همچنین کسی برای بررسی شرایط روحی و روانی مبتلایان وقت نمی گذارد.
 4. برای تشخیص و اندازه گیری گازهای دهان دستگاه تشخیصی نداریم.
 5. برای رفع بوی دهان محصولات درمانی اختصاصی یا اصلاً وجود ندارد و یا اینکه برای مردم ناشناخته است.
 6. لازم است یک دندانپزشک که با محیط دهان و دندان و نیازهای درمانی بوی دهان آشنایی دارد، با کسب اطلاعات شیمیایی، اقدام به ابداع یک فرمولاسیون نماید.
 7. درمانگر بوی دهان باید وضعیت روحی و روانی مبتلایان را بررسی کند تا بتواند درمان جامعی ارائه کند. درمانگر باید بتواند در کاهش دردهای روحی مبتلایان موثر باشد.
 8. مشکلات غیر جسمانی که مبتلایان بوی دهان با آنها درگیر هستند به مراتب بیشتر و بزرگتر از مشکل جسمانی آنها است و اگر در کلینیک اختصاصی بوی دهان گوش شنوایی برای شنیدن درد دل های ایشان وجود داشته باشد، آرامش از دست رفته به ایشان برمی گردد.
 تاریخچه اولین کلینیک اختصاصی بوی دهان ایران

در سال ۱۳۸۴ اولین کلینیک درمان بوی دهان توسط اینجانب در اصفهان تاسیس گردید و با روش تشخیصی انحصاری MCART و دستگاه کروماتوگرافی گازی اورال کروما و روش درمانی انحصاری “سه نوع دهانشویه خنثی کننده لحظه ای بوی دهان” در خدمت شما هموطنان و همچنین مراجعه کنندگان  از سایر کشورها هستم. تا تاریخ ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ تعداد ۵۶۲ مراجعه کننده از بیش از 15 استان کشور و همچنین سایر کشور ها به این کلینیک مراجعه داشته اند. گرچه خدمات این کلینیک در یک مطب دندانپزشکی ارائه می‌شود، در زمان حضور متقاضیان درمان بوی دهان، سایر درمان‌های دندان‌پزشکی ارائه نمی‌گردد تا به حریم خصوصی مراجعه کنندگان احترام گذاشته شود.

3 روش تشخیص بوی دهان

عامل کلیدی در موفقیت درمان بوی دهان، تشخیص علت آن است. با استفاده از روش های زیر این امر امکان پذیر است.

 1. روش ارگانولپتیک (بینی بالینی) عبارت است از چند آزمون جهت ارزیابی لثه ها، بینی، حلق، زبان، و کل دهان.
 2. دستگاه آنالیزور گازی اورال کروما، میزان گازهای گوگرد دار دهان با دقت ۱ در ۱۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ (ppb) سنجیده می شود که در حین سنجش، منحنی مربوطه رسم می گردد و بیماران محترم از نزدیک آن را مشاهده می کنند.
 3. سومین روش تشخیصی که حدود ۱ ساعت به طول می انجامد “ آزمون MCART” است. این آزمون برای اولین بار توسط اینجانب پیشنهاد شد و تا کنون ملاک عمل ما در تشخیص منبع بوی دهان بوده است.

علاقمندان می‌توانند با مراجعه به مقالة منتشرشده در سال ۲۰۰۸ اطلاعات علمی در این زمینه به دست آورند. در پایان بر اساس نتایج این سه آزمون علت بوی دهان مشخص می گردد.

روش درمان بوی دهان

در ۹۹ درصد موارد، بوی دهان درمان ساده ای دارد که به دو روش مکانیکال و شیمیائی است. در روش مکانیکال روی زبان، لثه ها، کام  و سطوح دندان ها از میکروب ها پاک می شود و در روش شیمیائی با تجویز دهانشویه، درمان بوی دهان تکمیل می گردد.

سوال های پر تکرار در باره درمان بوی دهان
 آیا بوی دهان قابلیت ریشه کنی دارد؟

در ۹۹ درصد موارد، بوی بد دهان مانند بسیاری از بیماریها مثل فشار خون و دیابت (مرض قند) قابلیت ریشه کنی ندارد و تا زمانی كه از محصولات درماني استفاده می شود قابل كنترل است و با قطع درمان دوباره شروع می شود.

تنها در ۱ درصد موارد بوی دهان به دلیل بیماری های خاص ایجاد می شود که با ریشه کنی آن ها، بوی دهان نیز ریشه کن می شود. اگر شما بعد از چند ماه با ما تماس بگیرید و بپرسید چرا من خوب نشدم معلوم می شود به جملات فوق دقت نکرده اید. دوباره تاکید میکنم اگر به دنبال درمانی هستید که باعث حذف بوی دهان شود.

به ما مراجعه نکنید

چون نه این ادعا را داریم و نه این ادعا علمی و شدنی است.

چرا چند روز زودتر از موعد مورد نظر باید تعیین وقت شود؟ مگر چه محدویتی وجود دارد؟

چون لازم است دستگاه تشخیصی اورال کروما  ۲۴ ساعت زودتر روشن گردد تا شرایط لازم برای اندازه گیری را به دست آورد.

 اگر علت بوی دهان منشا دهانی نداشته باشد، آیا درمانی ارایه می شود؟

تا کنون در کمتر از ۱ درصد از موارد لازم بوده است که فرد، علاوه بر روش درمانی ما ، از تخصص گوش و حلق و بینی

استفاده کند. در این بیماران ترشحات چرکی، سابقه سینوزیت، انحراف بینی و پولیپ بینی وجود داشته است.

تا حالا موردی نداشتیم که لازم باشد نزد سایر متخصصین پزشکی ارجاع دهیم. تنها در 1 مورد با تصحیح روکش

دندان بیمار بوی دهان حذف شد. در چندین مورد هم بعد از درمان بیماری لثه بوی دهان کاهش پیدا کرد.

چند جلسه تشخیصی مورد نیاز است و چگونه باید وقت بگیریم؟

لطفا بدون هماهنگی قبلی مراجعه نفرمایید. روش ما به گونه ای تنظیم شده است که در یک جلسه چند ساعته

به تشخیص می رسیم. برای تعیین وقت از طریق تلفن و یا ایمیل با ما تماس بگیرید.

5 ارمغانی که از ما به شما خواهد رسید؟
 1. ما نیازهای شما را می شناسیم. در این کلینیک برای حرف های شما گوش شنوایی وجود دارد و شما می توانید در مدت 60 دقیقه به طور رو در رو موضوعات مورد نظر خود را با درمانگر بوی دهان در میان بگذارید. حاصل این گفتگو آرامش خیال، ارتقا اعتماد به نفس، بازگشت به زندگانی عادی، دوری از درگیری های ذهنی، ارتقا روابط اجتماعی و خانوادگی است.
 2. اگر بارها به دلیل ناموفق بودن درمان بوی دهان که در سایر مطب ها ارایه میشود دچار ناامیدی شده اید، با درمانی که از ما دریافت می کنید به فعالیت نرمال خود برخواهید گشت.
 3. ما بدون اندازه گیری به شما نخواهیم گفت که منشا بوی دهان فقط در ذهن شما است.
 4. ما به شما پیشنهاد جراحی لوزه و اندوسکوپی نخواهیم داد. درمان بوی دهان در 99 درصد موارد بسیار ساده است
 5. ما روش های تهاجمی جراحی و دارویی سنگین ضد میکرب معده را تجویز نمی کنیم.
 7 موردی که باید بدانید و در روز مراجعه رعایت کنید؟
 1. لطفا ناشتا باشيد و در روز مراجعه از نخ دندان، مسواک، خمیردندان، دهانشویه، آدامس و هرگونه ماده معطر استفاده نکنید. در صورت نياز فقط 1 بار با آب آشامیدنی دهان خود را شستشو دهید.
 2. تاکید می گردد از لباسی استفاده کنید که معطر نباشد. پیشنهاد می شود لباسی که قرار است در روز مراجعه بپوشید را بدون شوینده ها و حالت دهنده لباس بشویید وحتما اتو بزنید. خواهشمندیم فرد یا افراد همراه شما نیز از چنین روشی استفاده کنند. گازهای عطر و ادکلن باعث ایجاد خطا در سنجش دستگاه می شود.
 3. لطفاً روز مراجعه کفش خود را واکس نزنید.
 4. ۷۲ ساعت قبل از مراجعه، لطفا از مصرف غذاهای دارای سیر یا پیاز خام  و نیز سوسیس و کالباس و کباب کوبیده پرهیز کنید.
 5. اگر از پروتزهای دهانی استفاده می کنید لطفاً شب قبل از مراجعه، آن را از  دهان خارج کنید.
 6. دو هفته قبل از مراجعه نباید از آنتی بیوتیک استفاده کرده باشید.
 7. به بیماریهایی که دستگاه تنفس را درگیر می کنند (مانند سرماخوردگی و سرفه های شدید) نباید مبتلا باشید.
 8. دوره قاعدگی (پریود) مانعی برای خانم ها محسوب نمی شود.
در تست های آنلاین شرکت کنید

می توانید برای کسب آگاهی نسبی درباره میزان بوی دهان در ابتدا در تست آنلاین بهداشت و سلامت دهان و دندان و سپس در تست آنلاین بوی دهان شرکت کنید.

دیدگاه ها


 • من رفلاکس معده دارم و دهانم بوی بدی گرفته .. داروهای درمانی با دوز بالا هم مصرف می کنم اما بوی دهانم از بین نرفت 😞

 • با سلام و دردود بر شما
  در موارد بسیار نادر علت بوی دهان می تواند دستگاه گوارش باشد که اثبات علمی این موارد نیز مشکل است وقتی درمان گوارش باعث حذف بوی دهان نمی شود به احتمال زیاد علت آن نمی تواند گوارشی باشد. ممکن است مشکل شما از باکتری های دهان باشد و با استفاده از دهانشویه PAYADENTAL بتوان آن را کنترل کرد. بنابر این دهانشویه را امتخان کنید اگر کاهشی در بوی دهان مشاهده کردید معلوم میشود بوی دهان از باکتری های دهان است.

 • سلام من از تهران میخام بیام برای 14 دی میشه؟؟

 • با سلام و درود بر شما و تشکر بابت ارسال دیدگاهتان
  امکانات ما محدود است و بهتر است راه جایگزین را امتحان کنید اگر به نتیجه نرسیدیم چاره ای جز مراجعه حضوری نیست که در آن صورت پذیرای جنابعالی هستیم. با ما تلفنی تماس بگیرید تا راهنمایی کنیم. در صفحه اول سایت مهیاران سلامت شماره تماس و زمان تماس قید شده است.

 • با عرض سلام
  لطفا برای تعیین وقت مراجعه با مطب تماس بگیرید. در صفحه اصلی سایت تلفن تماس وجود دارد.

 • سلام وقتتون بخیر.من 29 سالمه و از کودکی و از وقتی که یادم میاد دهنم بوی بدی میداد و باعث آزار دیگران میشد.و مطمئنم هیچ ربطی به بهداشت دهان و دندانم نداره.فقط گاهی با مصرف آنتی بیوتیک ها موقتا ازبین میرفت.و الان چند ساله که ناچارا” هرروز مترونیدازول مصرف میکنم چون واقعا چاره دیگه ای ندارم… و مدتیه که سفیدی چشمام زرد شده و میترسم کبدم آسیب دیده باشه از مصرف مداوم قرص.و یک چیزی که اخیرا متوجه شدم اینه که با مصرف آنتی هیستامین هم بوی دهانم از بین رفت که البته با قطع قرص دوباره برگشت.درصورتی که من جایی ندیدم که برای درمان بوی دهان به آنتی هیستامین اشاره ای بشه.آیا این میتونه نشونه ای باشه برای علت مشکلم؟؟ مثلا اینکه منشاء مشکلم سینوزیت باشه؟؟
  بسیار ممنون میشم اگر پاسخ بدید.شاد و سلامت باشید.

 • با عرض سلام و درود بر شما تا به حال مطلبی درباره تاثیر مستقیم آنتی هیستامین بر بوی دهان ندیده ام بنابراین نه میشود آن را رد کرد و نه میشود تایید کرد اما برای اطلاع از تاثیر آنتی بیوتیک ها مقاله زیر را مطالعه کنید موفق باشید.

  آنتی بیوتیکها چگونه بر بوی دهان تاثیر می گذارند؟

 • سلام.من این مشکلو دارم اگه میشه شماره دکتر از زنجان بدید مرسی

 • با سلام و درود بر شما
  نیازی به مراجعه حضوری نیست. لطفا بین ساعت 21 تا 22 با بنده تماس بگیرید تا عرض کنم چگونه از راه دور میتوانیم در تشخیص و درمان بوی دهان به شما کمک کنیم. شماره همراه: 09131173124

 • سلام
  منم درگیر این مساله هستم و اصلا نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید 😢😢😢

 • با سلام و درود بر شما
  نیازی به مراجعه حضوری نیست. لطفا بین ساعت 21 تا 22 با بنده تماس بگیرید تا عرض کنم چگونه از راه دور میتوانیم در تشخیص و درمان بوی دهان به شما کمک کنیم. شماره همراه: 09131173124

 • سلام اقای دکترخواهش میکنم جواب ایموهای منوبدید من صبحا که ازخواب بیدارمیشم دهانم بوی بد میده وتازه هم فهمیدم تیروییدکم کار دارم ودرضمن چندسال پیش که واسه درمان پیش دندانپزشکی رفتم گفتن بادهان بازمیخوابی گفتم بله گفتن بوی دهانت بخاطر اونه حتما پیش دکترحلق وبینی برو

 • سلام و درود بر شما
  رابطه کم کاری تیروئید و بوی دهان هنوز به اثبات نرسیده پس نگران نباشید. باز بودن دهان چون ایجاد خشکی دهان می کند میتواند زمینه ساز بوی دهان شود. شما می توانید تا برطرف کردن باز بودن دهان برای کاهش بوی دهان از دهانشویه ضد بوی دهان PAYADENTAL استفاده کنید. با مطب تماس بگیرید تا برایتان ارسال گردد. موفق باشید

 • سلام ببخشید امکان داره بوی بددهان ارثی باشه من دخترم 8سالشه اونم صبحا که بیدارمیشه دهنش بوی بد میده ممنون اگه جواب بدید

 • ارثی بودن بوی دهان هنوز به اثبات نرسیده نگران نباشید چه بوی دهان ارثی باشد چه نباشد قابل کاهش است. موفق باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها