23 سپتامبر

بوی دهان به چه دلایلی ایجاد می شود و درمان آن چیست؟

بوی دهان به علت گازهای بدبویی ایجاد می شود که از دهان و یا ریه ها به بیرون متصاعد می شود. در بیشتر موارد باکتری های دهان عامل ایجاد کننده آن هستند. در این مقاله با ماهیت ، عوامل ایجاد کننده و درمان آن آشنا خواهید شد.

عوامل ایجاد کننده بوی دهان

بر اساس تجربیات کلینیک اختصاصی بوی دهان ، 99 درصد موارد بوی بد دهان به علت باکتری های دهان ایجاد می شود. این باکتری ها با تجزیه ترکیبات مختلف مخصوصاً پروتئین ها، گازهای بد بویی تولید می کنند که 75% از این ترکیبات، گازهای فرار گوگرددار هستند. گوگرد عنصری بدبو است و ترکیبات گوگردی نیز به همین علت بدبو هستند.

بهداشت ضعیف دهان

در صورتی که به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید، ذرات مواد غذایی بر روی دندان‌ها و لثه‌ها تجمع می یابند و باکتری‌ها بر روی آن‌ها رشد می‌کنند. به این ترتیب بوی بد دهان ایجاد می‌شود. استفاده از دهانشویه آنتی باکتریال به کاهش تعداد باکتری‌ها و بوی دهان کمک می‌کند. به همین ترتیب، تجمع مواد غذایی و باکتری‌ها در اطراف دندان مصنوعی می‌تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود.

دخانیات

سیگار و محصولات جویدنی تنباکو بوی بد ویژه ای تولید می کنند و بعضی افراد برای پوشاندن بوی بد دهان ، از این محصولات  استفاده می‌کنند. ایشان بوی بد سیگار را به بوی بد دهان ترجیح می‌دهند. ایجاد لکه‌های قهوه‌ای بر روی دندان‌ها، کاهش قدرت چشایی، و التهاب لثه از دیگر تأثیرات این محصولات هستند.

بیماری های دهان و دندان

بوی بد دهان می‌تواند یکی از نشانه‌های بیماری لثه باشد. بیماری لثه بر اثر تجمع پلاک دندانی بر روی دندان‌ها ایجاد می‌شود. باکتری‌ها با ایجاد ‌‌‌‌ترکیبات مضر به نام توکسین باعث تحریک لثه‌ها می‌شوند. ادامه بیماری لثه باعث تخریب استخوان اطراف دندان می شود. جرم دندان یکی از نشانه های بیماری لثه است. باکتری ها به جرم دندان چسبندگی بیشتری دارند و رشد آنها بر روی جرم بیشتر از دندان است. بنابر این جرمگیری دندانها به کاهش بوی بد دهان کمک می کند.

سایر مشکلات دهانی که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند عبارتند از ‌: پروتز های دندانی نامناسب و لق، عفونت‌های قارچی دهان، و حفرات دندان های پوسیده .

خوراکی ها

اساساً هر آنچه که شما می خورید در دهانتان به اجزای کوچک‌تر تقسیم می‌شود. اگر مواد غذایی بد بو مانند پیاز و سیر مصرف کنید، تا زمانی که این مواد غذایی از بدن شما خارج نشوند، بوی بد ادامه خواهد یافت چون این بو از طریق ریه ها به بیرون متصاعد می شود. استفاده از مسواک، خمیردندان، و نخ دندان فقط برای دقایقی آن را کاهش داده، می پوشاند.

خشکی دهان

خشکی دهان باعث بد بویی دهان می‌شود. جریان بزاق برای مرطوب نگهداشتن دندان و خنثی کردن اسید تولید شده توسط پلاک میکربی، و شستشوی سلول‌های مرده ضروری است. در صورتی که این سلول‌ها تجمع پیدا کنند توسط باکتری‌ها تجزیه شده، بوی بد دهان ایجاد می‌شود. خشکی دهان ممکن است در نتیجه عوارض جانبی داروها، بیماری غدد بزاقی، و تنفس دهانی ایجاد شود.

سایر بیماری ها

سایر بیماری ها نیز ممکن است بوی بد دهان ایجاد کنند. فهرست بعضی از آنها به شرح زیر است:

  • عفونت دستگاه تنفسی مانند پنومونی و برونشیت
  • عفونت مزمن سینوس
  • ترشحات عفونی پشت حلق
  • دیابت
  • ریفلاکس مزمن معده
  • و بیماری های کبد و کلیه

درمان بوی بد دهان

بوی بد دهان قابل کاهش یا پیشگیری است اگر شما به نکات زیر توجه کنید:

مسواک فراموش نشود

روزانه 2 بار مسواک بزنید و از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. بعد از وعده های غذایی مسواک بزنید.(یک مسواک در دفتر کارتان داشته باشید تا بعد از ناهار مسواک فراموشتان نشود). مسواک خود را هر 2 ماه یکبار عوض کنید.

زبان را تمیز کنید

با استفاده از زبان پاک کن روی زبان را تمیز کنید تا حجم باکتری های دهانتان به حداقل برسد و پوسیدگی دندان و بوی بد دهان کاهش یابد.

نخ دندان استفاده کنید

روزانه با استفاده از نخ دندان، و تمیز کننده های بین دندانی مانند آکواجت، ذرات مواد غذایی و پلاک میکربی را از سطوح بین دندانی پاک کنید.

دهانشویه کنید

روزانه 2 بار از دهانشویه پایادنتال  استفاده کنید. هر بار 2 دفعه دهانشویه را به مدت 1 دقیقه در دهان بگردانید.

تمیزی پروتز به اندازه تمیزی دهان مهم است

پروتز های دندانی مانند دندان مصنوعی و پلاک پارسیل را هر روز تمیز کنید و به مدت 2 دقیقه در دهانشویه ضد میکربی پایادنتال قرار دهید تا بوی بد دهان و عفونت های میکربی کنترل شود.

مراجعه منظم به دندانپزشک برای چکاپ، انجام برساژ، و فلورایدتراپی

مراجعه منظم به دندانپزشک می تواند از تبدیل پوسیدگی های کوچک به حفرات بزرگ جلوگیری کند. هر سال 2 بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا علاوه بر معاینه کامل دندان ها و لثه، دندان های شما را با انجام برساژ، به طور حرفه ای کاملاً پاک کند.

توجه داشته باشید شما با مسواک نمی توانید پلاک میکربی را کاملاً حذف کنید اما با انجام برساژ امکان پذیر است. اگر برساژ با فلوراید تراپی همراه و تکمیل شود، علاوه بر استحکام دندان ها باعث کاهش حجم باکتری های ایجاد کننده پوسیدگی و بد بویی دهان می شود.

دخانیات زمینه ساز مشکلات دهان

دخانیات را رها کنید و یا محدود نمایید. این عامل باعث تشدید مشکلات و بیماری های دهان و بوی بد دهان می شود.

دهان را مرطوب نگه دارید

زیاد آب بنوشید تا دهانتان همیشه مرطوب باشد. استفاده از آدامس های بدون قند و یا مکیدن آبنبات های بدون قند باعث تشدید ترشح بزاق و کمک به تمیزی دندان ها و لثه ها می شود. آدامس ها و آبنبات های دارای زایلیتول بهترین هستند.

روزانه بیشتر از 20 دقیقه از آدامس استفاده نکنید تا در سنین میانسالی و کهنسالی به مشکلات مفصل گیجگاهی مبتلا نشوید. این مشکلات شامل درد و صدای “تق” در باز کردن و بستن دهان است.

آیا شما بوی دهان دارید؟

دکتر طالبیان موسس اولین کلینیک اختصاصی بوی دهان می گوید: “هیچکس دوست ندارد که موقع شنیدن این جمله خجالت بکشد: دهنت بو میده .

اما بدتر از بوی بد دهان، بی اطلاعی از ابتلا به بوی بد دهان است. بعضی از مردم نمیدانند که به بوی دهان مبتلا هستند و اطرافیان هم خجالت می کشند آن را گوشزد کنند. خوشبختانه با محصولاتی مانند پایادنتال می توانید بوی بد دهان را کنترل کنید.

دکتر طالبیان می گوید: همه افراد در بعضی مواقع به بد بویی دهان مبتلا می شوند مثل موقع بیدارشدن از خواب. راه اطمینان از وجود بدبویی دهان در طول روز،  درخواستی دوستانه از اطرافیان است به این ترتیب:

دوست من، سلامتی دهان و دندان برای من مهم است و اگر الان که با شما صحبت می کنم دهانم بو می دهد صادقانه به من بگو. نه تنها از شما ناراحت نمی شوم بلکه تقدیر و تشکر هم میکنم چون سلامتی من برای شما مهم است.

منبعی برای مطالعه بیشتر : payadental.org

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها