بوی دهان نشانه بیماری دیورتیکول زنکر است
2 سپتامبر

بوی دهان نشانه بیماری محسوب می شود. آن را جدی بگیرید

بوی دهان نشانه بیماری محسوب می شود. پژوهشگران در گزارش های متعددی ، بوی بد دهان را به عنوان یکی از علائم بیماری های مختلف از جمله بیماری های گوارشی ، گوش و حلق و بینی ، کلیوی و متابولیسمی ذکر کرده اند.

دستگاه گوارش

در مقالات دانشگاهی بیشتر بر روی 3عامل تاکید شده است

  1. بیماری های موضعی مری و معده مانند دیورتیکول زنکر
  2. باکتری معده (هلیکوباکتر پایلوری)
  3. یبوست

دیورتیکول زنکر

نوعی بیماری است که بر اثر چین خوردگی جدار مری بوجود می آید. در این بیماری باکتری ها در حفره ایجاد شده در دیواره مری، تجمع می یابند و باعث تولید گازهای بد بوی می شوند. این بیماری بسیار نادر است و آن را نمی توان علت شایعی برای بوی دهان محسوب کرد.


باکتری معده به نام هلیکوباکتر پایلوری

در برخی از مقالات به عنوان عامل بوی دهان معرفی شده ولی در بعضی دیگر، ارتباط آن با بوی دهان رد شده است. با انجام تست های مستقیم وغیر مستقیم می توان وجود هلیکوباکتر را در معده یک فرد مشخص کرد. حتی اگر وجود چنین میکربی در یک نفر اثبات شود به طور قاطع نمی توان اظهار نظر کرد که میکرب معده علت بوی دهان باشد مگر اینکه منشا دهانی بوی دهان رد شده باشد.

یبوست

در یبوست چون محتویات روده در مدت زمان بیشتری در بدن باقی می مانند به میزان بیشتری به خون راه پیدا می کنند و از طریق انتشار در هوای بازدم، باعث بدبویی دهان می شود. این نوع بوی دهان به سادگی پس از درمان یبوست کاهش می یابد. ذکر این نکته لازم است که یبوست عامل اصلی نیست بلکه عامل کمک کننده و فرعی محسوب می شود.

گوش و حلق و بینی

بیماری های بینی

در بعضی از افراد مشاهده شده است که به دلیل مشکلات بینی نظیر پولیپ بینی، انحراف تیغه میانی بینی، ترشحات چرکی پشت حلق ، اجسام خارجی گیرافتاده در بینی ، و سینوزیت بوی بدی از بینی به مشام میرسد. خوشبختانه این نوع از بوی دهان با رفع مشکلات بینی به شدت کاهش می یابد لذا توصیه ما این است که قبل از مراجعه به کلینیک بوی دهان درمان های لازم گوش و حلق و بینی انجام گردد و در صورتی که بوی دهان کاهش پیدا نکرد به کلینیک مراجعه شود.

بیماری های عمومی

در مواردی به دلیل نقصان یک آنزیم و یا نقصان کارکرد یکی از اعضای بدن مانند کبد و کلیه، ترکیبات بد بویی در بدن تجمع می یابند و از راه خون به دستگاه تنفسی و بازدم راه می یابند.

به طور کلی میزان بوی دهان ناشی از دستگاه گوارش و بینی و بیماری های عمومی در مقایسه با بوی دهان ناشی از حفره دهان ، کمتر از 1 به 10 است.

بوی دهان نشانه بیماری

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها