بوی دهان در روابط فردی
10 ژانویه

بوی دهان در روابط فردی چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

بوی دهان در روابط فردی اختلال ایجاد می کند و باعث ایجاد محدودیت هایی خود خواسته برای افراد می شود. این محدودیت ها نتایج نامناسبی در زندگی ایشان ایجاد می کند که در این مقاله به برخی از آنها اشاره می شود.

علت بوی دهان چیست؟

بوی دهان یا هالیتوزیس یکی از مشکلات شایع محیط دهان است که معمولا هر روز همه افراد نوع صبحگاهی آن را تجربه می کنند. پژوهشگران برای بوی بد دهان علل متفاوتی ذکر کرده اند. بر اساس مقاله منتشر شده توسط پژوهشگران کشورمان، علت عمده موارد بوی بد دهان، میکروب های موجود در دهان مخصوصا روی زبان است.

این میکروب ها که عمدتا باکتری هستند با تجزیه ترکیبات موجود در دهان، موادی بد بو ایجاد می کنند که بیشتر جزء ترکیبات گوگردی، آمینی، و اسید های چرب هستد.

این ترکیبات وقتی تبخیر می شوند و به صورت گاز در می آیند با جریان هوای تنفسی مخلوط شده به بیرون از دهان راه می یابند و به صورت بوی بد ظاهر میگردد.

بوی بد دهان چگونه اندازه گیری و تشخیص داده می شود؟

در مراکز درمانی، برای تشخیص نوع و علت بیماری، گاز های بد بوی دهان را با دستگاه کروماتوگرافی گازی مانند اورال کروما اندازه گیری می کنند. نتایج این اندازگیری ها بیانگر این است که گاز سولفید هیدروژن شایع ترین دلیل بوی بد دهان است.

بوی دهان در روابط فردی چه اختلالاتی ایجاد می کند؟

اعتقاد دانشمندان بر این است که بوی بد دهان نوعی بیماری سایکوسوماتیک (روان تنی) است به این معنی که مسایل غیرجسمانی علاوه بر اینکه یکی از علل بوی بد دهان محسوب می شود، می تواند از علایم آن باشد.

جالب است که بدانید شیوع بوی بد دهان به دلیل مشکلات غیرجسمانی بسیار کم است ولی تقریبا تمام مبتلایان به بوی بد دهان با منشا جسمانی به درجاتی از علایم روانی مبتلا می شوند.

مهمترین این علایم کاهش اعتماد به نفس در برخورد با دیگران است. مشکلاتی که به دلیل کاهش اعتماد به نفس در مبتلایان ایجاد می شود طیف گسترده ای از اختلالات را ایجاد می کنند که عبارتند از:

  • اختلال در روابط خانوادگی مخصوصا با همسر.
  • اختلال در روابط اجتماعی که به صورت های مختلف بروز میکند مانند: معذب بودن فرد در گفتگوی رو در رو با دیگران، کناره گیری و بی میلی به شرکت در مجالس مهمانی، کوتاه کردن صحبت با دیگران، با فاصله صحبت کردن با دیگران
  • اختلال در روابط شغلی که علایم آن تقریبا مانند مورد قبلی است.

متاسفانه اختلالات مذکور ممکن است پیشرفت کنند و به طلاق، رکود شغلی، استعفا از شغل، افکار خود کشی و نهایتا اقدام به خود کشی منتهی گردد.

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها