25 آوریل

توصیه هایی برای پیشگیری از آسیب به دهان و دندانها

آسیب به دهان و دندانها جزء آسیب دیدگی های معمول است.  تقریبا ۸۰ درصد آسیب های دندانی به یک یا چند دندان جلو وارد می شود و ممکن است همراه با آسیب دیدگی زبان ، لب ها و سطح داخلی گونه ها باشد.

در کودکان نوپا آسیب به دندانهای شیری به دلیل گذر از مرحله راه افتادن است. در آسیبهای شدید ممکن است حتی به جوانه دندانهای دائمی صدمه وارد شود. آسیب های ورزشی علت بیشتر موارد آسیب دیدگی به دهان و دندانها در بزرگسالان ومیانسالان است. تا %40 آسیب های دندانی در سنین بزرگسالی و میانسالی موقع بازی های ورزشی اتفاق می افتد.

توصیه هایی برای پیشگیری از آسیب های ورزشی وارد به دهان و دندانها

  • گارد دهانی : بهترین راه محافظت از دهان و دندانها استفاده از گارد دهانی است.
  • محافظ توری (Face Cage) : این وسیله صورت را در برابر ضربات محافظت می کند مخصوصاً بازیکنان پست های گیرنده توپ در بیس بال و دروازه بان هاکی.
  • کلاه ایمنی (Helmet) : استفاده از کلاه ایمنی متناسب با رشته ورزش همیشه عاقلانه است. اگرچه کلاه ایمنی برای حفاظت از دندانها کاربردی ندارد ، از ناحیه مهم سر در برابر ضربات مهلک مغزی حفاظت می کند.

آیا دندانی که بر اثر ضربه به بیرون از دهان پرتاب می شود قابل استفاده است؟

یله ، چنین دندانی را اگر در اسرع وقت (کمتر از 1 ساعت) به دندانپزشکی برسانید قابل جاگذاری و استفاده است. در این موارد تاج دندان را با انگشت بگیرید و از دست زدن به ریشه آن خودداری نمایید. ریشه دندان را با آب روان تمیز کنید. سپس سعی نمایید آن را در جای خودش قرار دهید. اگر بر اثر شدت جراحات این کار میسر نشد آن را درون دهان نگه دارید تا به دندانپزشکی برسید. اگر این کار هم مقدور نبود دندان را در لیوان شیر و یا آب قرار دهید تا از خشک شدن سطح ریشه ممانعت شود.

نگران نباشید حتی اگر این دندان قابل نجات دادن نباشد با کاشت ایمپلنت دندانی می توان آن را جایگزین کرد. ایمپلنت پیچ تیتانیومی است که درون استخوان فک شما کاشته می شود و بر روی آن روکش چینی سوار می شود تا جویدن و زیبایی را به دهان شما برگرداند.

منبعی برای مطالعه بیشتر : http://www.webmd.com

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها