آکواجت
3 نوامبر

آکواجت نوعی واترجت دندانی با کارآیی زیاد است

آکواجت نوعی واترجت دندانی است. این دستگاه از یک شیر، یک شیلنگ، و یک رابط و چند سری یا نازل تشکیل شده است. نحوه نصب و استفاده آن ساده است و بعضی از وظایف نخ دندان را بهتر از آن انجام می دهد.

نحوه کار دستگاه به این ترتیب است نوک سری دستگاه که آب از آن به بیرون هدایت می شود را باید بر روی طوق دندان گذاشت و از یک طرف قوس دندانی تمیز کردن دندان ها آغاز گردد. فشار آب بر روی هر دندان باعث کنده شدن پلاک باکتریایی می‌شود.

وقتی به ناحیه بین دندانی رسید، باید یک تا دو ثانیه مکث شود به اندازه‌ای که جریان از یک سمت به سمت دیگر را احساس کنید. فشار آب نباید به اندازه‌ای باشد که باعث سوزش ‌لثه شود و نه به اندازه‌ای کم باشد که از یک سمت به سمت دیگر جریان ایجاد نشود.

استفاده از نخ دندان ترجیحاً پیش از مسواک برای همگان توصیه می‌شود، اما استفاده از آکواجت در افرادی که مهارت یا فرصت استفاده از نخ دندان را ندارند، جایگزین خوبی محسوب می‌شود. بهترین نتیجه وقتی حاصل می‌شود که در ابتدا از نخ دندان سپس از مسواک و در آخر از آکواجت استفاده گردد.

جالب است که بدانید آکواجت توانایی تمیز کردن مناطقی را دارد که نخ دندان به هیچ عنوان به آنجا دسترسی ندارد. نواحی زیر لثه بین دندانی را می‌توان با نخ دندان تمیز کرد اما سایر نواحی زیر لثه ای را که در سمت زبان، کام، و لپ قرار دارد فقط با آکواجت می‌توان تمیز کرد.

 نکته دیگر اینکه نخ دندان فقط بر روی سطوح صاف کارایی دارد، اما آکواجت توانایی تمیز کردن سطوح گود تاج و ریشه دندان را دارد و این ویژگی منحصر به‌ فرد آکواجت محسوب می‌شود. آکواجت برای برطرف کردن بوی بد لثه‌ها و دهان نیز کاربرد دارد.

منبعی برای مطالعه بیشتر: payadental.org

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها