دهانشویه الکلی
17 آگوست

پرسش و پاسخ دهانشویه الکلی : ببینید جواب چند سوال را می دانید

دهانشویه الکلی محصولی است که الکل اتیلیک جزء ترکیبات تشکیل دهنده آن است. الکل ضدغونی کننده است و باعث کنترل باکتری های دهان می شود. الکل موجود در دهانشویه الکلی ممکن است اثرات منفی بر بافتهای دهان و دندان اعمال کند. در این نوشته با خلاصه ای از آنها آشنا خواهید شد.

کلرهگزیدین

خشکی دهان مهم‌ترین عارضه دهانشویه های الکلی است. وقتی الکل وارد دهان می‌شود زود‌تر از آب موجود در بزاق تبخیر می‌شود و به همراه خود آب را تبخیر می‌کند و باعث خشکی دهان می‌شود. خشکی دهان زمینه‌ساز پوسیدگی دندان‌ها، افزایش بوی دهان و تضعیف ترمیم های کامپوزیتی (همرنگ دندان) می شود.

دهانشویه الکلی

معمولاً بین 6 تا 27 درصد از دهانشویه های الکلی را الکل اتیلیک تشکیل می‌دهد. برای اینکه بتوانید مقایسه کنید لازم است بدانید که بعضی مشروبات الکلی تنها 8 درصد الکل دارند. بنابراین توصیه می‌شود قبل از رانندگی از دهانشویه‌های الکلی استفاده نکنید چون ممکن است توسط پلیس متوقف شوید.
یکی دیگر از عوارض الکل افزایش میزان سرطان دهان است. البته این موضوع هنوز کاملاً به اثبات نرسیده است اما در مقالات علمی دانشگاهی احتمال آن را رد نکرده اند و تحقیقات در این خصوص هنوز ادامه دارد. توجه داشته باشید که مدت زمان تأثیر گذاری الکل موجود در دهانشویه بر روی مخاط دهان بیشتر از مشروبات الکلی است چون هیچ وقت مشروبات الکلی به مدت 30 الی 60 ثانیه در دهان نگه داشته نمی شود.
الکل تاثیر منفی بر روی جنین دارد لذا بهتر است در دوران بارداری از دهانشویه های الکلی استفاده نشود. فرمولاسیون دهانشویه های غیر الکلی و خمیردندان بسیار شبیه هم هستند و در مواردی که ا ستفاده از خمیردندان اشکال نداشته باشد، استفاده از دهانشویه های غیر الکلی مضر محسوب نمی‌شود. اگر خانمی باردار است و یا قصد بارداری دارد در خصوص استفاده از دهانشویه و خمیردندان غیر الکلی، از متخصص زنان و زایمان پرسش کند.
در کودکان زیر 12 سال استفاده از دهانشویه های الکلی توصیه نمی‌شود چون احتمال قورت دادن آن وجود دارد.
در کشورهای مسلمان مانند کشور ما مصرف محصولات الکلی با اعتقادات ‌جامعه در تناقض است. در دین مبین اسلام مصرف نوشابه‌های الکلی نهی شده است. به دلیل این پیش زمینه هر محصولی که نام الکل در بین ترکیبات تشکیل‌دهنده آن وجود داشته باشد در کشورهای مسلمان از جمله کشور ما مورد استقبال قرار نمی‌گیرد.

منبعی برای مطالعه بیشتر : mouthhealthy.org

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها