بوی دهان و سلامت روان
25 سپتامبر

14 نگرانی روحی که به دلیل بوی دهان ایجاد می شود

بوی دهان و سلامت روان

بوی دهان و سلامت روان رابطه مستقیمی دارند. سلامت روان در مبتلایان به بوی دهان به دلیل پایین آمدن اعتماد به نفس ، دچار اختلال می شود. در این مقاله شما را با 14 مورد از نگرانی های مبتلایان آشنا خواهیم کرد.

بیماری بوی دهان جزء بیماریهای روان تنی یا سایکوسوماتیک (Psychosomatic) است و به همین خاطر  رابطه بوی دهان و سلامت روان باید مورد توجه پزشکان و حتی خود مبتلایان قرار داشته باشد.

اینکه آیا مشکلات روانی باعث بوجود آمدن بوی دهان می شود و یا ابتلا به بوی دهان باعث ایجاد مشکلات و بیماری های روانی می شود مورد اختلاف دانشمندان است و به نظر می رسد مورد دوم شایع تر باشد.

با بررسی سوابق وضعیت جسمانی و روانی مراجعین به کلینیک های درمانی بوی دهان می توان اطلاعات مهمی به دست آورد. بر اساس تجربیات کلینیک اختصاصی بوی دهان تقریباً در تمام مراجعه کنندگان، درجاتی از نگرانی ها، استرس ها و حتی بیماری های روحی روانی قابل مشاهده است.

مبتلایان به بوی دهان به دلیل اینکه موضوعی با منشا جسمانی، دائماً توجه آنها را به خود جلب می کند همیشه با آن درگیری ذهنی دارند و همواره در برخورد با دیگران نگران تاثیرات نامطلوب آن هستند. این نگرانیها سبب می شوند که تصویر بدنی (Body image) که آنها از سلامت جسم خود دارند دچار اختلال گردد و در برخورد با دیگران خود را دارای نقص و اشکال تلقی کنند.

نتیجه چنین طرز تلقی هایی ، کاهش اعتماد به نفس (Self confidence) آنها است که نتایج نامطلوب در روابط اجتماعی با دیگران به همراه دارد و به نوعی ترس از اجتماع ( Social Phobia) و حساسیت (Sensitivity) در روابط با دیگران منتهی می شود.

14 نگرانی که مبتلایان به بوی دهان ابراز می کنند

مبتلایان به بوی بد دهان به روش های متفاوتی تاثیرات روانی بوی دهان را ابراز می کنند که تعدادی از آنها به شرح زیر است :

1- وقتی از نزدیک با دیگران صحبت می کنم احساس راحتی ندارم.

2- از مصاحبت با دیگران خوشم نمی آید.

3- سعی می کنم با دیگران کمتر صحبت کنم.

4- هنگام صحبت با دیگران سعی می کنم زود صحبت راتمام کنم.

5- سعی می کنم از فاصله دور با دیگران صحبت کنم.

6- دائماً از بوی دهان خود معذب و ناراحت هستم.

7- کارم را به دلیل بوی دهان ترک کردم و یا به دلیل بوی دهان کارم را از دست دادم.

8- در جلسات کاری، سعی می کنم کمتر اظهار نظر کنم.

9- در بعضی مواقع به دلیل عدم اظهار نظر، مزایای کار خود را از دست داده ام.

10- رختخوابم را از همسرم جدا کرده ام.

11- روابط زناشویی را به حداقل کاهش داده ام.

12- فکر خودکشی در ذهن دارم.

13- اقدام به خودکشی کردم اما نجاتم دادند.

14- خواستگارهایم را به دلیل بوی دهان رد کرده ام و تا حالا مجرد مانده ام.

آیا همه مبتلایان این 14 نگرانی را دارند؟

مثالهایی از این دست، نشان دهنده نگرانیهای دائمی و محدودیت هایی است که به دلیل بوی دهان برای مبتلایان ممکن است ایجاد گردد. این بیماران مایلند که این مانع در روابط اجتماعی و شغلی و خانوادگی آنها به هر طریقی برداشته شود. البته میزان نگرانیهای مذکور در تمام بیماران بوی دهان یکسان نیست و در افراد مختلف به درجات متفاوت مشاهده می شود.

ما به مشکلات روحی شما اهمیت می دهیم

در کلینیک اختصاصی بوی دهان با صرف وقت و اختصاص 60 تا 90 دقیقه برای مصاحبه رو در رو، به بررسی رابطه بوی دهان و سلامت روان مراجعه کنندگان پرداخته می شود. معمولاً از مراجعین خواسته می شود تا قبل از مراجعه حضوری، با درمانگر بوی دهان از طریق تلفن مشورت بگیرند.

در این مشاوره چند دقیقه ای، روش تشخیص و درمان به طور خلاصه ارائه می شود تا فرد بتواند در باره مراجعه به کلینیک تصمیم نهایی را بگیرد.

بعضی از مراجعین در مصاحبه حضوری شان ابراز میدارند همین که در مشاوره تلفنی متوجه درمان پذیر بودن بوی دهان می شوند و مطمئن می شوند یک گوش شنوایی برای شنیدن نگرانی های آنها در کلینیک وجود دارد احساس آرامش روحی می کنند.

برای ما رابطه بوی دهان و سلامت روان کاملاً مهم است و به همین خاطر وقت کافی برای بررسی آن اختصاص میدهند. پرسشنامه ها ابزار بررسی علمی سلامت روان هستند و ما از پرسشنامه استاندارد SCL-90 به این منظور استفاده می کنیم.

منبعی برای مطالعه بیشتر : payadental.org

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها