کلیزیون شالازیون
14 فوریه

کلیزیون (شالازیون) ممکن است بر اثر استفاده از ماسک ایجاد شود

کلیزیون یا شالازیون نوعی از بیماری های پلک است که به تایید جمعی از دانشمندان دانشگاه ایالتی کالیفرنیا ممکن است بر اثر استفاده از ماسک تشدید شود. ضدعفونی دهان با دهانشویه حاوی هیدروژن پراکساید میتواند میزان این ابتلا را کاهش دهد.

ادامه مطلب
زینک
22 ژانویه

زینک خوراکی باعث کاهش ابتلا به ویروس کرونا می شود

زینک خوراکی یک از اشکال پرمصرف مکمل ها است و پژوهشگران این مقاله توصیه کرده اند که باید هرچه سریعتر تحقیقاتی درباره اثرات آن در پیشگیری از کرونا آغاز شود.

ادامه مطلب
تظاهرات دهانی کرونا
17 اکتبر

تظاهرات دهانی بیماران مبتلا به کرونا (کووید – 19) به گزارش یک پژوهش آکادمیک

تظاهرات دهانی بیماری کرونا یا کووید 19 در بعضی از مبتلایان حایز اهمیت است و از آنها می توان در تشخیص افتراقی استفاده کرد. در سال 2020 جمعی از محققین کشور برزیل با بررسی سیستماتیک چندین مقاله منتشر شده توانستند جمع بندی خوبی در این خصوص ارایه کنند. در زیر خلاصه ای از این مقاله تقدیم می شود. Oral Manifestations in Patients with COVID-19 : A Living Systematic Review Abtract This living systematic review aims to summarize evidence on the prevalence of oral signs and symptoms in patients with COVID-19. The review was reported per the PRISMA checklist, and the literature search was conducted in …

ادامه مطلب
دهانشویه پایادنتال نعنایی دارچینی وینترگرین
16 اکتبر

دهانشویه پایادنتال چه ویژگی ها مشخصات و منافعی دارد؟

دهانشویه پایادنتال تنها دهانشویه ای است که دارای زینک و هیدروژن پراکساید است. این دو ترکیب با همکاری پتاسیم نیترات و فلوراید کلکسیونی از منافع را برای سلامت و بهداشت دهان و دندانها تامین می کنند. در این صفحه با مشاهده ویدیوها می توانید آشنایی اجمالی با آن پیدا کنید.

ادامه مطلب
تشخیص علت بوی دهان
2 اکتبر

تشخیص علت بوی دهان با انجام یک آزمون ارزان سریع و آسان

تشخیص علت بوی دهان و یا هر بیماری دیگری زمینه ساز موفقیت و یا شکست درمان است. در مورد بیماری بوی بد دهان آزمون های تخصصی و حرفه ای با دستگاه و بدون دستگاه قابل انجام است و مستلزم صرف هزینه و وقت زیادی است. اما در اینجا یک روش ساده عملی به شما پیشنهاد می شود که میزان موفقیت آن حدود 70 تا 80 درصد است و می تواند شما را در زمانی کوتاه و با هزینه ای جزیی به تشخیص علت بوی دهان رهنمون شود.

ادامه مطلب
عفونت قارچی
17 نوامبر

عفونت قارچی یا کاندیدیازیس باعث سوزش دهان در افراد دارای پروتز می شود

عفونت قارچی کاندیدیازیس در نتیجه قارچی به نام کاندیدا آلبیکانس ایجاد می‌شود. نام دیگر این بیماری دهانی، برفک است. نشانه این بیماری، لکه‌های سفید بر روی نقاط مختلف دهان، مخصوصاً روی زبان است. این بیماری ممکن است نشانه‌های دیگری به همراه داشته باشد از جمله زخم دهانی و اشکال در بلع.

ادامه مطلب
بیماری پریودنتال
15 نوامبر

بیماری پریودنتال چیست و چه علامت هایی دارد؟

بیماری پریودنتال یا پریودونتیت عبارت است از التهاب شدید بافت های نگهدارنده دندان. این التهاب که توسط باکتری های دهان ایجاد می شوند، در مراحل اولیه به لثه محدود می شود و علائمی مانند قرمزی لثه، و گاهی خونریزی خفیف دارد که به آن ژنژویت (Gingivitis) می‌گویند. با گسترش التهاب به استخوان ، در این بافت تخریب آغاز می گردد و اگر درمان نشود ممکن است در نهایت به لقی و کشیده شدن دندان منتهی گردد.

ادامه مطلب
آفت دهان شبیه تبخال است
13 نوامبر

تبخال را با سایر زخمهای دهانی از جمله آفت دهان اشتباه نگیرید

تبخال نوعی عفونت ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است که با انتقال ویروس به لب، معمولا تاول های کوچکی ایجاد می گردد. بهبود زخم تبخال معمولا ۲-۳ هفته به طول می انجامد، اما ویروس تبخال به صورت نهفته در شاخه عصب صورتی (فاسیال) باقی می ماند و چند وقت یک بار (معمولااز یک تا ۱۲ بار در یک سال)، باعث ایجاد زخم تبخال می‌گردد.

ادامه مطلب
پروبیوتیکها
11 نوامبر

پروبیوتیکها چگونه می توانند بوی دهان را از بین ببرند؟

پروبیوتیک ها در واقع میکروارگانیسم‌هایی هستند که مصرف آنها با منافعی همراه است. کاربرد این کلمه از سال ۱۹۸۰ کاربرد بیشتری پیدا کرد. برای اولین بار یک دانشمند روسی به نام مچنیکوف (Metchnikoff) چنین فرض کرد که کشاورزان اهل بلغارستان به دلیل استفاده دائمی از ماست طول عمر بیشتری دارند. وی در سال ۱۹۰۷ پیشنهاد کرد که می‌توان باکتری‌های موجود در روده را تغییر داد و با انواع باکتری‌های مفید جایگزین کرد.

ادامه مطلب
دندان درد
9 نوامبر

دندان درد (درد دندان) به دلیل چه عواملی ایجاد می شود؟

دندان درد به دلایل مختلف ممکن است ایجاد گردد از جمله پوسیدگی دندان ، بیماری لثه ، شکستگی دندان ، حساسیت دندان ، عوامل غیر دندانی مانند استرس و بیماری قلبی.

ادامه مطلب
زخم های اولیه ویروس هرپس سیمپلکس
7 نوامبر

زخم های اولیه ویروس هرپس سیمپلکس را بیشتر بشناسید

زخم های اولیه ویروس هرپس سیمپلکس (Herpetic Gingivostomatitis) عمدتاً کودکان را درگیر می‌کند اما بزرگسالان هم مبتلا می‌شوند. به دلیل نشانه‌های محدودی که ایجاد می گردد دندان‌ پزشک ممکن است اولین پزشکی باشد که با این بیماری مواجه ‌شود.

ادامه مطلب
بزاق
5 نوامبر

بزاق دهان چیست و چه وظایف و ترکیباتی دارد؟

بزاق مایعی است که توسط غدد بزاقی دهان ‌ترشح می‌شود. ۹۹٫۵ در صد از بزاق انسان از آب تشکیل شده است و مابقی از الکترولیت ها، موکوس، گلبول‌های سفید خون، سلول‌های اپی‌تلیال، گلیکوپروتئین ها، آنزیم‌ها (مانند آمیلاز و لیپاز)، عوامل آنتی باکتریال مانند IgA ، هیدروژن پراکساید ، و لیزوزیم تشکیل شده است. بزاق 7 وظیفه بر عهده دارد.

ادامه مطلب
آکواجت
3 نوامبر

آکواجت نوعی واترجت دندانی با کارآیی زیاد است

آکواجت نوعی واترجت دندانی است. این دستگاه از یک شیر، یک شیلنگ، و یک رابط و چند سری یا نازل تشکیل شده است. نحوه نصب و استفاده آن ساده است و بعضی از وظایف نخ دندان را بهتر از آن انجام می دهد.

ادامه مطلب
بوی سیر
1 نوامبر

بوی سیر یا بوی پیاز دهان چرا چند روز باقی می ماند؟

بوی سیر یا بوی پیاز به قدری زننده است که افراد ترجیح می دهند از مراوده و ارتباط با دیگران و شرکت در مجالس مهمانی و حتی مذهبی خودداری کنند. بوی سیر و پیاز در دو فاز باعث ناراحتی دیگران می شود. فاز اول تا 4 ال 5 ساعت پس از صرف غذا و فاز دوم تا ساعت ها و حتی روزها پس از صرف غذا ممکن است ادامه یابد.

ادامه مطلب
بوی دهان و جرم
27 اکتبر

بوی دهان و جرم دندان با یکدیگر رابطه مستقیم دارند

بوی دهان و جرم دندان رابطه علت و معلولی دارند. باکتریهای دهان نقش مستقیمی در ایجاد بوی دهان و جرم دندان دارند. اما نباید تصور شود که مهمترین عامل ایجاد بوی دهان جرم دندان است. یکی از دلایل این است که اگر چنین بود، میزان گاز متیل مرکاپتان اندازه گیری شده در بیشتر مراجعین کلینیک اختصاصی بوی دهان بیش از حد نرمال بود.

ادامه مطلب
رفع بوی دهان با عسل و سرکه
25 اکتبر

رفع بوی دهان با عسل و سرکه باعث پوسیدگی دندانها می شود

رفع بوی دهان با عسل و سرکه مثل پاشیدن نفت و یا بنزین بر روی آتش است. این کار تداعی بخش این مثل فارسی است: اومد ابرویش را درست کند، چشمش را کور کرد.

ادامه مطلب
التهاب شدید لثه و فشار خون
3 اکتبر

التهاب شدید لثه باعث افزایش 49 درصدی فشار خون می شود

التهاب شدید لثه بر اثر میکروبهای دهان ایجاد می شود. چند سالی است که ارتباط این بیماری با سایر بیماری ها موضوع تحقیق پژوهشگران قرار گرفته است. هرچه به پیش می‌رویم شواهد بیشتری دال بر ارتباط التهاب شدید لثه و سایر بیماری ها مانند افزایش فشار خون به دست می آید.

ادامه مطلب
دندان قروچه
21 سپتامبر

دندان قروچه و فشاردادن دندانها به یکدیگر در خواب و بیداری

دندان قروچه و فشار دادن دندان ها به یکدیگر در شب را اصطلاحاً براکسیسم می نامند. این بیماری در بسیاری از افراد در بعضی مواقع ایجاد می شود. شدت و مدت زمان این مشکل بر اساس شرایط فردی ممکن است متفاوت باشد.

ادامه مطلب
عملکرد مغز
19 سپتامبر

عملکرد مغز انسان تحت تاثیر سلامت دهان قرار دارد

بهداشت دهان تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد که موضوع تحقیقات فراوانی قرار گرفته است. یکی از این عوامل استرس و فشارهای روحی است. اخیراً پژوهشگران با انجام تحقیقی به یافته هایی در این باره دست یافته اند که به طور خلاصه شما را در جریان آن قرار می دهیم.

ادامه مطلب
ایمپلنت
12 سپتامبر

ایمپلنت : جایگزینی مناسب برای دندان های کشیده شده

ایمپلنت دندانی جایگزین ریشه از دست رفته دندان می شود.علی رغم پیشرفت های علمی بسیاری از مردم یک یا چند دندان کشیده شده دارند. این دندانها عمدتاً به دلیل پوسیدگی دندان ، بیماری لثه و یا حوادث از دست می روند. برای سالها تنها درمان جایگزین دندانهای کشیده شده ، ساخت بریج و یا دست دندان بود. اما امروزه درمان‌های نوینی مانند ایمپلنت قابل اجرا است.

ادامه مطلب

جستجو

دسته‌ها