عفونت قارچی
17 نوامبر

عفونت قارچی یا کاندیدیازیس باعث سوزش دهان در افراد دارای پروتز می شود

عفونت قارچی کاندیدیازیس در نتیجه قارچی به نام کاندیدا آلبیکانس ایجاد می‌شود. نام دیگر این بیماری دهانی، برفک است. نشانه این بیماری، لکه‌های سفید بر روی نقاط مختلف دهان، مخصوصاً روی زبان است. این بیماری ممکن است نشانه‌های دیگری به همراه داشته باشد از جمله زخم دهانی و اشکال در بلع.

ادامه مطلب
بیماری پریودنتال
15 نوامبر

بیماری پریودنتال چیست و چه علامت هایی دارد؟

بیماری پریودنتال یا پریودونتیت عبارت است از التهاب شدید بافت های نگهدارنده دندان. این التهاب که توسط باکتری های دهان ایجاد می شوند، در مراحل اولیه به لثه محدود می شود و علائمی مانند قرمزی لثه، و گاهی خونریزی خفیف دارد که به آن ژنژویت (Gingivitis) می‌گویند. با گسترش التهاب به استخوان ، در این بافت تخریب آغاز می گردد و اگر درمان نشود ممکن است در نهایت به لقی و کشیده شدن دندان منتهی گردد.

ادامه مطلب
آفت دهان شبیه تبخال است
13 نوامبر

تبخال را با سایر زخمهای دهانی از جمله آفت دهان اشتباه نگیرید

تبخال نوعی عفونت ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است که با انتقال ویروس به لب، معمولا تاول های کوچکی ایجاد می گردد. بهبود زخم تبخال معمولا ۲-۳ هفته به طول می انجامد، اما ویروس تبخال به صورت نهفته در شاخه عصب صورتی (فاسیال) باقی می ماند و چند وقت یک بار (معمولااز یک تا ۱۲ بار در یک سال)، باعث ایجاد زخم تبخال می‌گردد.

ادامه مطلب
پروبیوتیکها
11 نوامبر

پروبیوتیکها چگونه می توانند بوی دهان را از بین ببرند؟

پروبیوتیک ها در واقع میکروارگانیسم‌هایی هستند که مصرف آنها با منافعی همراه است. کاربرد این کلمه از سال ۱۹۸۰ کاربرد بیشتری پیدا کرد. برای اولین بار یک دانشمند روسی به نام مچنیکوف (Metchnikoff) چنین فرض کرد که کشاورزان اهل بلغارستان به دلیل استفاده دائمی از ماست طول عمر بیشتری دارند. وی در سال ۱۹۰۷ پیشنهاد کرد که می‌توان باکتری‌های موجود در روده را تغییر داد و با انواع باکتری‌های مفید جایگزین کرد.

ادامه مطلب
دندان درد
9 نوامبر

دندان درد (درد دندان) به دلیل چه عواملی ایجاد می شود؟

دندان درد به دلایل مختلف ممکن است ایجاد گردد از جمله پوسیدگی دندان ، بیماری لثه ، شکستگی دندان ، حساسیت دندان ، عوامل غیر دندانی مانند استرس و بیماری قلبی.

ادامه مطلب
زخم های اولیه ویروس هرپس سیمپلکس
7 نوامبر

زخم های اولیه ویروس هرپس سیمپلکس را بیشتر بشناسید

زخم های اولیه ویروس هرپس سیمپلکس (Herpetic Gingivostomatitis) عمدتاً کودکان را درگیر می‌کند اما بزرگسالان هم مبتلا می‌شوند. به دلیل نشانه‌های محدودی که ایجاد می گردد دندان‌ پزشک ممکن است اولین پزشکی باشد که با این بیماری مواجه ‌شود.

ادامه مطلب
بزاق
5 نوامبر

بزاق دهان چیست و چه وظایف و ترکیباتی دارد؟

بزاق مایعی است که توسط غدد بزاقی دهان ‌ترشح می‌شود. ۹۹٫۵ در صد از بزاق انسان از آب تشکیل شده است و مابقی از الکترولیت ها، موکوس، گلبول‌های سفید خون، سلول‌های اپی‌تلیال، گلیکوپروتئین ها، آنزیم‌ها (مانند آمیلاز و لیپاز)، عوامل آنتی باکتریال مانند IgA ، هیدروژن پراکساید ، و لیزوزیم تشکیل شده است. بزاق 7 وظیفه بر عهده دارد.

ادامه مطلب
آکواجت
3 نوامبر

آکواجت نوعی واترجت دندانی با کارآیی زیاد است

آکواجت نوعی واترجت دندانی است. این دستگاه از یک شیر، یک شیلنگ، و یک رابط و چند سری یا نازل تشکیل شده است. نحوه نصب و استفاده آن ساده است و بعضی از وظایف نخ دندان را بهتر از آن انجام می دهد.

ادامه مطلب
بوی سیر
1 نوامبر

بوی سیر یا بوی پیاز دهان چرا چند روز باقی می ماند؟

بوی سیر یا بوی پیاز به قدری زننده است که افراد ترجیح می دهند از مراوده و ارتباط با دیگران و شرکت در مجالس مهمانی و حتی مذهبی خودداری کنند. بوی سیر و پیاز در دو فاز باعث ناراحتی دیگران می شود. فاز اول تا 4 ال 5 ساعت پس از صرف غذا و فاز دوم تا ساعت ها و حتی روزها پس از صرف غذا ممکن است ادامه یابد.

ادامه مطلب
بوی دهان و جرم
27 اکتبر

بوی دهان و جرم دندان با یکدیگر رابطه مستقیم دارند

بوی دهان و جرم دندان رابطه علت و معلولی دارند. باکتریهای دهان نقش مستقیمی در ایجاد بوی دهان و جرم دندان دارند. اما نباید تصور شود که مهمترین عامل ایجاد بوی دهان جرم دندان است. یکی از دلایل این است که اگر چنین بود، میزان گاز متیل مرکاپتان اندازه گیری شده در بیشتر مراجعین کلینیک اختصاصی بوی دهان بیش از حد نرمال بود.

ادامه مطلب
رفع بوی دهان با عسل و سرکه
25 اکتبر

رفع بوی دهان با عسل و سرکه باعث پوسیدگی دندانها می شود

رفع بوی دهان با عسل و سرکه مثل پاشیدن نفت و یا بنزین بر روی آتش است. این کار تداعی بخش این مثل فارسی است: اومد ابرویش را درست کند، چشمش را کور کرد.

ادامه مطلب
التهاب شدید لثه و فشار خون
3 اکتبر

التهاب شدید لثه باعث افزایش 49 درصدی فشار خون می شود

التهاب شدید لثه بر اثر میکروبهای دهان ایجاد می شود. چند سالی است که ارتباط این بیماری با سایر بیماری ها موضوع تحقیق پژوهشگران قرار گرفته است. هرچه به پیش می‌رویم شواهد بیشتری دال بر ارتباط التهاب شدید لثه و سایر بیماری ها مانند افزایش فشار خون به دست می آید.

ادامه مطلب
دندان قروچه
21 سپتامبر

دندان قروچه و فشاردادن دندانها به یکدیگر در خواب و بیداری

دندان قروچه و فشار دادن دندان ها به یکدیگر در شب را اصطلاحاً براکسیسم می نامند. این بیماری در بسیاری از افراد در بعضی مواقع ایجاد می شود. شدت و مدت زمان این مشکل بر اساس شرایط فردی ممکن است متفاوت باشد.

ادامه مطلب
عملکرد مغز
19 سپتامبر

عملکرد مغز انسان تحت تاثیر سلامت دهان قرار دارد

بهداشت دهان تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد که موضوع تحقیقات فراوانی قرار گرفته است. یکی از این عوامل استرس و فشارهای روحی است. اخیراً پژوهشگران با انجام تحقیقی به یافته هایی در این باره دست یافته اند که به طور خلاصه شما را در جریان آن قرار می دهیم.

ادامه مطلب
ایمپلنت
12 سپتامبر

ایمپلنت : جایگزینی مناسب برای دندان های کشیده شده

ایمپلنت دندانی جایگزین ریشه از دست رفته دندان می شود.علی رغم پیشرفت های علمی بسیاری از مردم یک یا چند دندان کشیده شده دارند. این دندانها عمدتاً به دلیل پوسیدگی دندان ، بیماری لثه و یا حوادث از دست می روند. برای سالها تنها درمان جایگزین دندانهای کشیده شده ، ساخت بریج و یا دست دندان بود. اما امروزه درمان‌های نوینی مانند ایمپلنت قابل اجرا است.

ادامه مطلب
تذکر به دیگران
8 سپتامبر

تذکر بوی دهان به دیگران : مهارتی که در اینجا خواهید آموخت

تذکر بوی دهان راهی است که می تواند به دیگران و روابط شان و حتی خود شما که در تماس با آنها هستید کمک کننده باشد. تذکر بوی دهان در بیشتر موارد آسان نیست اما ممکن است. روش های مستقیم ، غیر مستقیم و ناشناسانه را امتحان کنید.

ادامه مطلب
خود ارزیابی بوی دهان
5 سپتامبر

خود ارزیابی بوی دهان باید به روش صحیح انجام شود

خود ارزیابی بوی دهان برای تعیین اندازه بوی دهان و همچنین میزان اثرگذاری درمان بوی دهان لازم و ضروری است. اگر خود ارزیابی به طرز صحیحی انجام نشده و به درستی تفسیر نگردد ممکن است شما را به اشتباه بیاندازد و باعث نا امیدی شما از درمان بوی دهان شود.

ادامه مطلب
بوی دهان نشانه بیماری دیورتیکول زنکر است
2 سپتامبر

بوی دهان نشانه بیماری محسوب می شود. آن را جدی بگیرید

بوی دهان نشانه بیماری محسوب می شود. پژوهشگران در گزارش های متعددی ، بوی بد دهان را به عنوان یکی از علائم بیماری های مختلف از جمله بیماری های گوارشی ، گوش و حلق و بینی ، کلیوی و متابولیسمی ذکر کرده اند.

ادامه مطلب
بوی جوراب
30 آگوست

بوی جوراب شبیه بوی دهانی است که به دلیل بیماری لثه ایجاد می شود

بوی جوراب که معمولاً از نخ دندان بیرون کشیده شده از لثه به مشام می رسد ، بر اثر یکی از گازهای فرار گوگرددارایجاد می شود. این گاز حاصل تجزیه ترکیبات پروتئینی توسط باکتریهای دهان است.

ادامه مطلب
واترجت دندانی مانند آکواجت
27 آگوست

واترجت دندانی : عضو جدید محصولات بهداشت دهان و دندان

واترجت دندانی دستگاهی است که طوق دندانها و نواحی بین دندانی و زیر بریج و سیم ارتودنسی را با فشار آب تمیز می کند . برند های مختلفی تا کنون ساخته شده که معروفترین برند خارجی واترپیک و تنها برند داخلی آکواجت است.

ادامه مطلب

جستجو

دسته‌ها