28 سپتامبر

تأثیر پراکسید هیدروژن  بر تشکیل پلاک در انسان

دهانشویه پراکسید هیدروژن و پلاک

نویسندگان: جان وینستروم، جان لیند هه

ژورنال پریودونتولوژی بالینی (Journal of Clinical Periodontology) آوریل 1979

خلاصه مقاله

اهداف انجام این پژوهش عبارتند از: 1- بررسی تأثیر پراکسید هیدروژن آزاد شده بر اثر استفاده از دهانشویه پراکسید هیدروژن، بر میکروارگانیسم‌های تشکیل دهنده پلاک دندانی در انسان و 2- بررسی میزان بیماری‌زایی پلاک تشکیل شده.

طراحی این مطالعه نوعی پژوهش دوسویه کور ‌متقاطع بود و از یک دهانشویه (به نام Amosan) و دارونما (پلاسبو) استفاده شد. ماده مؤثره به صورت پودر در دسترس بود و به این روش آماده‌سازی شد که 7/1 گرم از پودر با 30 میلی‌لیتر آب لوله گرم مخلوط شد. 14 دانشجوی دندانپزشکی در این مطالعه شرکت داشتد. این دانشجویان در دوره زمانی متوالی معاینه شدند. در اولین دوره، دانشجویان به دقت دندان هایشان را تمیز کردند و در دوره بعدی (اصلی) تنها روش کنترل پلاک استفاده از دهانشویه بود. در آغاز هر دو دوره، معاینه اولیه انجام می شد و سپس شرکت‌کنندگان با یکی از محلول های دهانشویه یا دارونما، دهان را پس از صبحانه، ناهار، و شام شستشو می‌دادند. اندازه‌گیری ایندکس های پلاک و ‌لثه (Plaque and Gingival Index) در روزهای 7 و 14 بعد از شروع دوره بدون مسواک انجام شد. نمونه‌گیری و آزمایشات میکروبی در روزهای هفتم و چهاردهم انجام شد.

نتایج به‌دست‌آمده درباره دهانشویه پراکسید هیدروژن و پلاک

از تشکیل کلنی باکتری‌های فیلامنت، فوزی فرم، استوانه‌ای متحرک و خمیده و همچنین اسپیروکتها در داخل پلاک در حال تشکیل ممانعت کرده است. دهانشویه ای که تنها اقدام بهداشتی در خلال دو هفته انجام پژوهش بود باعث کاهش چشم گیر پلاک و ژنژویت شده بود. بنابراین چنین پیشنهاد می‌شود که پراکسید هیدروژن آزاد شده از دهانشویه  باعث جلوگیری یا کاهش تشکیل کلنی باکتری‌های بی‌هوازی میگردد.

 

به کانال ما در شبکه های اجتماعی تلگرام، سروش، بیسفون پلاس و گپ بپیوندید.

@mesvak

messvak@

mesvak@

messvak@

اگر شما برای بار اول است که به این وب سایت سر میزنید از شما دعوت میکنیم از مقالات این سایت استفاده کنید. همچنین از شما تقاضا داریم با صرف چند ثانیه نظر خود را در باره این مقاله در فرم زیر (ارسال دیدگاه) برای ما ارسال فرمایید. ضمناً اگر مایلید از اولین کلینیک اختصاصی بوی دهان کشور با ۱۲ سال سابقه مشاوره دریافت کنید در فرم زیر شماره تلفن خود را ارسال کنید تا با شما تماس گرفته شود.

کلینیک اختصاصی بوی دهان

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته‌ها